1994 metų liepos 16-oji – istorinė diena Plungės kultūrinio gyvenimo padangėje. Tai data, žyminti didžią pradžią – Žemaičių dailės muziejaus įkūrimą. Šių metų liepa jau skaičiuoja 25-erius metus nuo šio įvykio. Simboliška, kad būtent antradienį, liepos 16 dieną, muziejus pakvietė visus į jubiliejinį vakarą „Ačiū, kad buvome, esame ir būsime kartu“.
Kad Žemaičių dailės muziejus yra svarbus plungiškiams, rodė gausus šventinio vakaro dalyvių būrys: tikrai ne visi atvykusieji tilpo didžiojoje Mykolo Oginskio dvaro menėje. Turėta planų šventę rengti rūmų parteryje, tačiau dėl ne itin palankių orų renginys vyko viduje.
Pirmiausia susirinkusiuosius pasveikino Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas. „Šiandien didžiausią padėką ir pagarbą noriu išsakyti Jums, esami ir buvę Žemaičių dailės muziejaus darbuotojai. Tai dėl Jūsų pasiaukojamo darbo šis muziejus tapo visoje Lietuvoje traukos centru. Sveikatos ir neblėstančios kūrybinės ugnelės Jums“, – kreipdamasis į kolegas, kalbėjo A. Bakanauskas.
Direktoriaus lūpose tą vakarą ne kartą skambėjo padėkos žodžiai tiems, kam svarbus Žemaičių dailės muziejus. Trumpai prisiminta jo įkūrimo istorija. „Prabėgo 25-eri atsakingo, pasiaukojamo darbo istoriniai muziejaus kūrimosi metai. 1994 metų kovą rajono tarybos priimtas sprendimas dėl muziejaus steigimo yra istorinis nutarimas visiems laikams pakeisti Plungę – mūsų miestas tapo kunigaikščių miestu. Nėra kitos įstaigos, tik muziejus gali reprezentuoti ir tvarkingai valdyti Oginskių palikimą“, – pabrėžė A. Bakanauskas. Juk muziejaus vienas pagrindinių veiklos tikslų ir yra išsaugoti ateinančioms kartoms ir tautos kultūrai unikalų XIX a. architektūros paminklą – kunigaikščio M. Oginskio dvaro kompleksą ir Oginskių giminės paveldą.
Apžvelgdamas praėjusius muziejaus gyvavimo metus, direktorius pasidžiaugė, jog per tą laiką įstaiga įgijo labai daug užtarėjų ir draugų: „Dėkoju visiems, ypač lankytojams – mes visi kartu kuriame ir gražiname Plungės miestą.“
Pasitikdamas 25 metų jubiliejų, Žemaičių dailės muziejus tą vakarą sulaukė didelio sveikintojų būrio.
Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis pažymėjo, kad muziejus nėra tik pastatas, tai „kiekvieno iš mūsų pasididžiavimo ir susižavėjimo šaltinis, tai vieta su turiniu, vertybėmis“. „Džiugu, jog per 25 metus Jums nepritrūko tikėjimo, kad galime čia turėti tokias erdves. Pagrindas yra padėtas tikrai geras“, – gyrė meras.
A. Klišonis Seimo nario Jono Varkalio vardu įteikė A. Bakanauskui padėkos raštą.
Mero pasirašyti padėkos raštai taip pat įteikti kai kuriems Žemaičių dailės muziejaus darbuotojams, nors, kaip pažymėjo Savivaldybės vadovas, kiekvienas šios įstaigos darbuotojas vertas didžiausios pagarbos. Taigi A. Klišonis dėkojo Danutei Einikienei, Laimutei Arlauskienei, Irenai Jonauskienei, Danutei Zabielienei, Daivai Ročienei. A. Bakanauskui savo ruožtu įteikė simbolinę atminimo dovaną.
Prie sveikinimų muziejui prisidėjo Plungės rajono savivaldybės vicemerė Asta Beierle Eigirdienė. Ji žodį tarė ir Seimo nario Jurgio Razmos vardu. „Linkiu smalsių ir draugiškų svečių, žiūrovų, kurie vertintų Jūsų triūsą kultūros labui“, – muziejaus kolektyvui linkėjo parlamentaras.
Žemaičių dailės muziejus ilgus metus bendradarbiauja su Plungiškių draugija. Šios organizacijos prezidentas Liudas Skierus pastebėjo, jog labai svarbu, kad buvo priimtas „teisingų žmonių teisingas sprendimas pavesti muziejaus darbą teisingiems žmonėms“. Todėl šiandien ir turime tokį visus džiuginantį rezultatą.
Ir toliau išlikti Plungės veidu Žemaičių dailės muziejui linkėjo Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorė Rita Urniežienė.
Jubiliejiniame renginyje sulaukta ir meno mecenato, muziejaus bičiulio Edvido Žuko, su kuriuo įstaiga glaudžiai bendradarbiauja organizuodama įvairias meno ekspozicijas M. Oginskio rūmuose. Ir tą vakarą čia buvo pristatytos šio žmogaus globojamos dvi parodos: „Prancūzų ekspresionizmo legendos Serge Lebegorre tapyba“ ir „Šiuolaikinis žemaičių menas“.
„Aš Jums pavydžiu, kad galite čia ateiti kiekvieną dieną, turite kuo didžiuotis“, – sakė E. Žukas ir pridūrė, jog sieks, kad į mūsų muziejų ateityje būtų atvežti eksponuoti ne tik žemaičių kūrėjų darbai, bet ir pasaulinio lygio menas.
Išsekus sveikintojų kalboms, vakarą tęsė muzikos virtuozo Sauliaus Petreikio ir grupės bei Ugnės Bakanauskaitės koncertas.