
Savaitgalį tradiciškai su trenksmu atšvęsta Kulių vasaros šventė. Šie metai kuliškiams išskirtiniai: miestelis minėjo 230 metų sukaktį.
Nuo ankstaus ryto šventę pradėjo žvejai. Sumerkę meškeres kiekvienas tikėjosi paties didžiausio laimikio.
Prieš vidurdienį gyventojai ir svečiai ėmė rikiuotis į šventinę eiseną. Skambant dūdų maršui visi patraukė link šventės vietos. Kaip ir kiekvienais metais, iškilmingas renginio atidarymas pradėtas vėliavų pakėlimu, sveikinimo žodžiais.
Na, o po atidarymo, kaip sakoma, pramogos ir užsiėmimai kiekvienam pagal skonį. Vieni registravosi į įvairias sporto rungtis, kiti palaikė sportininkus, treti dėmesį skyrė filmams ar spektakliui.
Vakarop laukė apdovanojimų ir prizų lietus.
Tradiciškai per Kulių miestelio šventę pagerbiami ir apdovanojami pavyzdingai sodybas prižiūrintys seniūnijos gyventojai. Šiemet komisija nusprendė, kad gražiausiai savo sodybas tvarko Irena ir Zigmas Butkai, Marytė ir Povilas Jundulai, Irena Kirklienė ir Danutė Meškauskienė. Be to, kad sėkmingai ūkininkauja, laiko sodybai puoselėti randa Ramutė ir Vytautas Rubežiai: jų sodyba išrinkta gražiausia ūkininko sodyba. Geriausiai ūkį tvarko ūkininkai Dangiruta ir Mikolas Narmontai. Na, o Zofijos Mildos Lūžaitės sodybai atiteko gražiausiai tvarkomo vienkiemio (senovinės sodybos) titulas.
Dovanų nusipelnė ir patys mažiausieji. Pagerbti ir apdovanoti šiais metais seniūnijos gyventojų gretas papildę mažyliai: du berniukai ir keturios mergaitės.
Kuliškiai prieš kurį laiką sugalvojo, jog per Vasaros šventę būtina atsidėkoti žmonėms, kurie miesteliui ir seniūnijai atidavė visą širdį – jau kelerius metus iš eilės renkami Kulių krašto garbės piliečiai. Šiemet toks vardas suteiktas pedagogei Giedrutei Idzelienei.
G. Balčiūnaitė-Idzelienė gimė Šiauliuose. 1969 m. baigė Kuršėnų 1-ąją vidurinę mokyklą ir įstojo į Šiaulių aukštesniąją muzikos mokyklą. Po studijų 1973-iaisiais pradėjo dirbti Kulių vidurinėje mokykloje. 1979 m. baigė Vilniaus valstybinės konservatorijos (dabar – Muzikos akademija) Klaipėdos fakultetą, įgijo muzikos mokytojo specialybę. Nuo 1983 m. dirbo ir Rietavo vaikų muzikos mokyklos mokytoja. 1992–2002 m. vadovavo Kulių muzikos mokyklai, kurioje mokėsi septintadalis šio krašto vaikų.
Nuo pedagoginio darbo pradžios, be pamokinės veiklos, G. Idzelienė mokykloje vadovavo jaunučių, jaunių, mišriam chorams. Su jais dalyvavo rajoninėse meno ir sporto šventėse, festivaliuose Plateliuose. 1987 m. su jaunučių choru vyko į Respublikinę dainų šventę Vilniuje. Sumažėjus mokinių skaičiui, vadovavo jaunučių ir merginų chorams. Su šiais kolektyvais dalyvavo Žemaitijos zonos dainų šventėje Klaipėdoje. 1994 m. ir 2005 m. su merginų choru dalyvavo Pasaulio lietuvių dainų šventėse, 1980–2005 m. – Lietuvos moksleivių dainų šventėse, 1996 m. – Žemaičių ir pamario krašto vaikų ir jaunimo šventėje, Jaunimo menų šventėje Vilniuje, 1994–2004 m. – vaikų ir jaunimo chorų festivaliuose „Baltijos bangelės“.
G. Idzelienės vadovaujamas choras – chorų festivalio „Pavasario balsai“ Klaipėdoje 1996 m. laureatas. 2002 m. jis dalyvavo Telšių apskrities dainų šventėje. Pedagogė viduriniųjų klasių mokinius subūrė į instrumentinį ansamblį, kuriame vaikai mokėsi groti dūdelėmis, skudučiais, metalofonais.
Nuo 1998 m. vasaros Kuliuose vyko kankliavimo kursai, kuriems vadovavo Kulių krašto garbės pilietė Daiva Čičinskienė. Jai išvykus, mokyti kankliuoti vaikus ėmėsi G. Idzelienė. Šiuo metu moteris kankliavimo moko ir suaugusiuosius. 2004 m. vyko Baltijos ir Amerikos partnerystės fondo ir Plungės rajono savivaldybės paremtas projektas „Lai skamba kankliai“ (vadovė Ž. Liutikienė). Viena iš šio projekto organizatorių ir dalyvių buvo G. Idzelienė.
Su kolektyvais daug metų kuliškė organizavo kalėdinius koncertus Kulių Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčioje, giedojo ir kankliavo mokslo metų pradžios šv. Mišiose, atlaiduose. Kolektyvai koncertus rengė ne tik mokykloje, bet ir visuomenei.
Pedagogė ruošdavo mokinius „Dainų dainelės“ konkursams. 2002–2012 m. jos paruoštos dainininkės pateko į trečiąjį turą, o 2010 m. Ieva ir Milda Pieškutės tapo laureatėmis.
G. Idzelienė rengė pokalbių apie rimtąją muziką ciklus, vakarones. Ji yra ir viena iš tradicinės Mildos dienos šventės, organizuojamos Kuliuose nuo 2006 m., sumanytojų.
Moteris aktyviai dirba ir Kulių kultūros centre. 1996 m. subūrė moterų vokalinį ansamblį, kuris tų metų rudenį Lietuvos vokalinių ansamblių konkurse „Sidabriniai balsai“ Kretingoje laimėjo pirmąją vietą ir koncertavo Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Apie 2007-uosius į ansamblio veiklą įsiliejo vyrai, tad jis tapo mišrus. Pernai kolektyvas išmoko Dainų šventės chorų repertuarą ir dalyvavo Dainų šventėje Vilniuje. O praėjusių metų pabaigoje kolektyvas pasivadino „Vivo“. Jau dvidešimt metų ansamblis koncertuoja Plungės rajono vokalinių ansamblių festivalyje „Dainuojančios bitės“.
Šventiniame koncerte kuliškiams geros nuotaikos netrūko, o vakarą vainikavo margaspalvių fejerverkų lietus.
Tradiciškai kitą dieną kuliškiai ir į šventę atvykę jų artimieji, draugai renkasi į bažnyčią ir dalyvauja Šv. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaiduose. Ne išimtis buvo ir šie metai. Gavę Dievo palaiminimą miestelio gyventojai su puikia nuotaika „persikėlė“ į kitą šventę – daug gražių akimirkų žadantį Sofijos festivalį.