Visai netrukus, po poros savaičių, bus minimos iškilaus Lietuvos kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gimimo metinės. Plungė, kaip vienas reikšmingiausių kūrėjo gyvenime buvusių miestų, jau atidavė pagarbą šiai talentingai asmenybei: šeštadienį, rugsėjo 7-ąją, Plungės parke surengtas Žemaitijos krašto muzikos ir meno mokyklų jungtinio styginių orkestro koncertas „Rudens akvarelė M. K. Čiurlioniui“. Šis jaunimo orkestrų koncertas – XIV tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio programos dalis.
Gamta, rodos, lyg susitarusi leidžia plungiškiams ir miesto svečiams mėgautis galimybe pačius gražiausius klasikinės muzikos kūrinius išgirsti po atviru Plungės parko dangumi: šeštadieninis koncertas, kaip ir festivalio atidarymo koncertas, surengtas rūmų kiemo parteryje. Apniukęs dangus, tik nuskambėjus paskutiniams koncerto akordams, „išdrįso“ žiūrovus kiek pagąsdinti praėjusiais kristi lietaus lašais.
Iki tol parke gausiai susirinkusią publiką žavėjo išskirtinis reiškinys, neturintis analogų jokiose koncertų salėse, – plungiškiams grojo jungtinis Žemaitijos krašto muzikos ir meno mokyklų styginių orkestras, kurio gretas papildė svečiai iš kaimyninės Latvijos, Tukumo muzikos mokyklos.
Koncertas „Rudens akvarelė M. K. Čiurlioniui“, kaip žinome, yra tapęs tradicine Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio programos dalimi. Festivalio organizatoriai pastebi, kad šis koncertas štai jau keturioliktąjį kartą leidžia plungiškiams kiekvieną rudenį kartu su jungtiniu Žemaitijos muzikos ir meno mokyklų styginių orkestru švęsti brangaus Lietuvai kūrėjo, unikalios asmenybės M. K. Čiurlionio gimtadienį. Pažymima, kad jaunųjų muzikantų orkestras „kaskart klausytojus žavi vis naujomis idėjomis ir muzikinių raiškos priemonių paieška“. Tęsiant šviečiamąsias ir kultūrines kunigaikščių Oginskių tradicijas jaunuosius menininkus muzikos vertybių pažinimo, jų įprasminimo keliu nemažai metų veda charizmatiškas ir įtaigus dirigentas bei pedagogas Tomas Ambrozaitis. Orkestrui maestro diriguoja tryliktus metus iš eilės. Šiųmečio koncerto koncertmeisterės – Asta Žiobakaitė ir Romena Bernotienė.
Šeštadieniniame koncerte iš pradžių nuskambėjęs Mykolo Kleopo Oginskio polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“ simboliškai užleido vietą M. K. Čiurlionio kūrybai. Kaip minėjo koncerto vedėjas muzikologas Viktoras Gerulaitis, nors M. K. Čiurlionis buvęs modernus kompozitorius, tačiau būtent jis pirmasis pasakė ir parodė mums, kokia svarbi ir reikalinga yra liaudies muzika – styginių orkestras griežė M. K. Čiurlionio „Bėkit, bareliai“.
Koncerto programoje buvo atliekami kompozitorių M. K. Oginskio, M. K. Čiurlionio, J. Naujalio, B. Dvariono, V. Klovos, J. Massnet, Ch. Glucko, J. Sibelius, J. Brahmso, O. Petersono, L. Coheno, J. Schrammo kūriniai. Be galo smagu, kad festivalio scena suteikė galimybę savo talentą parodyti ir kylančioms Plungės žvaigždutėms. Koncerte pasirodė solistė (sopranas) Livija Gema Šiaudvirtaitė. Ši Kulių gimnazijos abiturientė devintus metus mokosi solinio dainavimo Plungės Mykolo Oginskio meno mokykloje, yra „Dainų dainelės“ laureatė, daugelio kitų konkursų nugalėtoja ir prizininkė. Mergina atliko B. Dvariono „Žvaigždutę“. Publika liko sužavėta jos atlikimo.
Nė kiek ne mažiau aplodismentų nusipelnė muzikantai Matas Stabingis ir Laurynas Griškus. Laurynas, nors ir baigęs Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklą, toliau mokosi ir tobulina savo muzikinius įgūdžius: groja smuiku, dalyvauja konkursuose. M. Stabingis – talentingas pianistas, grojantis trombonu. Berniukas pasižymi ypatingu muzikalumu, taip pat yra pelnęs ne vieną laureato diplomą įvairiuose konkursuose. Matas per koncertą atliko V. Klovos kūrinį.
Projektas-koncertas „Rudens akvarelė M. K. Čiurlioniui“ bendrai prasmingai veiklai jungia Žemaitijos meno ir muzikos mokyklas partneres ir jų meno kolektyvus – koncerto dalyvius. Šiais metais pusantro šimto stygininkų atvyko iš Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos, Klaipėdos Jeronimo Kačinsko, Klaipėdos Juozo Karoso, Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio, Palangos Stasio Vainiūno, Mažeikių Vytauto Klovos, Šilutės, Gargždų, Naujosios Akmenės, Viekšnių Vinco Deniušio, Telšių, Kretingos, Plungės Mykolo Oginskio ir miesto partnerio Tukumo (Latvija) muzikos ir meno mokyklų. Jaunieji atlikėjai, rengdami festivalio programą, kūrybiškai bendradarbiauja stovykloje „Vasara su M. K. Čiurlioniu“, kurios iniciatorė – Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos pedagogė Violeta Gaubytė.
„Jūs grojate taip, lyg būtumėte nuolat repetuojantis ir koncertuojantis kolektyvas, o juk susitinkate ir turite galimybę pagroti kartu vos porą kartų. Žaviuosi jumis“, – po koncerto jungtinį jaunimo styginių orkestrą gyrė Plungės Mykolo Oginskio mokyklos direktorė Rita Urniežienė.