
Pats lankomiausias ir didžiausio turistų susidomėjimo sulaukiantis Žemaitijos nacionalinio parko (ŽNP) objektas – Platelių seniūnijos Plokštinės kaime esanti Militarizmo ekspozicija, kurią per metus aplanko apie 15 tūkstančių žmonių. Pamatyti sovietinių laikų palikimo atvyksta turistų iš visos Lietuvos, o ypač įdomu užsieniečiams, negalintiems atsistebėti, kokių baisių užmačių turėjo Sovietų Sąjunga.
Kaip sakė ŽNP direktoriaus pavaduotojas Saulius Sidabras, pastaruoju metu Militarizmo ekspozicijos būklė buvo apgailėtina. Ją reikėjo arba uždaryti, arba imtis tvarkyti. ŽNP direkcija pasirinko antrąjį variantą – parengė projektą „Šaltojo karo muziejaus ir jo aplinkos infrastruktūros įrengimas“, jam skirtas 5 462 122 litų finansavimas iš specialiosios Ekonomikos augimo ir konkurencingumo didinimo programos (Europos Sąjungos lėšos).
Europos Sąjungos finansavimas ŽNP direkcijos projektui paskirtas šių metų vasario 24-ąją ūkio ministro įsakymu. Finansuojama pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priedo pirmojo prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ priemonę „Ekologinio (pažintinio) turizmo, aktyvaus poilsio ir sveikatos gerinimo infrastruktūros kūrimas ir plėtra“. ŽNP direkcija sutartį su Ūkio ministerija ir Lietuvos verslo paramos agentūra pasirašė gegužės 11-ąją, projektas įgyvendinti pradėtas kiek anksčiau – balandžio 1-ąją.
Darbų rangos sutartis pasirašyta su konkursą laimėjusia UAB „Plungės Jonis“.
Militarizmo ekspozicija – buvusi sovietų karinė bazė, tiksliau – požeminė termobranduolinių raketų paleidimo aikštelė. Bazę, kuri buvo pirmoji visoje Sovietų Sąjungoje, statyti pradėta 1960 metų rugsėjį, darbai baigti 1962-ųjų pabaigoje. Statybose dirbo 10 000 kareivių, daugiausiai – estų tautybės.
Keturias 27 metrų gylio šachtas kareiviai kasė kastuvais. Dar viena duobė buvo iškasta teritorijos centre, joje įrengtas vadovavimo pultas, elektros ir radijo stotis, technologinis blokas ir kt. Į šachtas buvo nuleistos keturios R-12 termobranduolinės raketos. Jų aukštis su galvute buvo 23 metrai (19 m – raketa-„nešėja“, 4 m – galvutė), skersmuo – 1,65 m, galingumas – nuo 1 iki 2,3 megatonos.
Raketos buvo nukreiptos į Norvegiją, Didžiąją Britaniją, Ispaniją, Vakarų Vokietiją, Turkiją. Jų kryptis buvo keičiama kas 3-4 metus. Raketos tarnaudavo 5-15 metų, Plokštinėje jos buvo pakeistos tik kartą. Aštuonios raketų galvutės saugotos karinės bazės sandėliuose, raketos-„nešėjos“ – Šateikiuose.
Plokštinėje buvusi karinė bazė – itin slaptas ir griežtai saugomas objektas. Ji buvo aptverta tvora, kurią sudarė šešios apsauginės linijos: spygliuota viela, signalizacija, aukšta elektros įtampa ir kt. Šalia raketų paleidimo aikštelės buvo įkurtas karinis miestelis, kuriame gyveno apie 320 karininkų ir kareivių. Kariškiai iš Plokštinės pasitraukė 1978-ųjų birželio 18-ąją.
Daug metų šis objektas stovėjo niekam neįdomus ir apleistas, piktų kėslų turintys žmonės jį nuniokojo, kone viską išvogė. Vėliau buvusios karinės bazės unikalumą ėmėsi atskleisti Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, įrengusi čia Militarizmo ekspoziciją, pradėjusi vežti ekskursijas ir pavienius turistus. Lankytojai šią vietą itin pamėgo, jų kasmet atvykdavo vis daugiau ir daugiau.
Kaip sakė projekto „Šaltojo karo muziejaus ir jo aplinkos infrastruktūros įrengimas“ administratorė Nijolė Norvaišienė, tikslas – pritaikyti buvusios sovietinės karinės bazės teritoriją turizmo poreikiams, vietoj buvusios Militarizmo ekspozicijos įrengti saugumo ir higienos reikalavimus atitinkantį muziejų, sutvarkyti privažiavimą. Trys iš keturių šachtų bus sutvarkytos ir užkonservuotos, viena – rekonstruota ir pritaikyta ekspozicijoms, žinoma, stengiantis išlaikyti kuo daugiau autentikos ir anų laikų dvasios. Be to, jau statomas lankytojų centras, įrenginėjama automobilių ir autobusų aikštelė.

Anot N. Norvaišienės, ekspozicija atitiks vadinamojo šaltojo karo laikmečio dvasią. Čia bus karinės atributikos, fotografijų, plakatų, kitų eksponatų, skambės atitinkama muzika, bus galima apžiūrėti 27 metrų gylio šachtą, kurioje 16 metų „tupėjo“ visą Europą gąsdinusi termobranduolinė raketa.
Nors militarizmo ekspozicija lankytojų gausa nesiskundė ir anksčiau, įgyvendinus projektą, ši vieta turistams taps dar patrauklesnė. Juolab kad lankytojams bus pritaikyta visa objekto infrastruktūra.
