Spalio 29-oji Plungės ligoninei – istorinė diena, žyminti dar vieną šios gydymo įstaigos modernizacijos žingsnį – saulės elektrinės atidarymą. Neabejojama, kad šis sprendimas pasiteisins ir mūsų ligoninei leis sutaupyti iki 10 proc. elektros išlaidų. Nors elektrinė visu pajėgumu veikia jau kurį laiką, oficialus jos pristatymas surengtas šią savaitę.
Plungės ligoninė pasinaudojo Aplinkos projektų valdymo agentūros paskelbtu kvietimu teikti paraiškas paramai gauti pagal Klimato kaitos specialiosios programos priemonę „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimas visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatuose“. Buvo parengtas projektas „50 kW fotovoltinės saulės elektrinės įrengimas VšĮ Plungės rajono savivaldybės ligoninėje“. Jam įgyvendinti minėtoji agentūra skyrė 48 566 eurų subsidiją arba 80 proc. viso projekto vertės. Pati ligoninė įsipareigojo finansuoti likusius 20 proc.
Kaip minėjo Plungės ligoninės Ūkio skyriaus vedėjas Stepas Petrauskis, iš viso projektui įgyvendinti buvo numatyta apie 70 tūkst. eurų. Paskelbus konkursą ir įvykdžius supaprastintą mažos vertės pirkimą, sulaukta septynių dalyvių. Laimėtoja pripažinta UAB „Saulės grąža“ iš Vilniaus. Su šia bendrove pasirašyta rangos sutartis, kurios vertė – 50 578 Eur. Darbai pradėti šių metų balandžio 30 dieną. „Taigi darbus pavyko nupirkti 20 tūkst. eurų pigiau, nei planuota. Dėl to esame labai patenkinti“, – pristatydamas projektą kalbėjo S. Petrauskis.
Saulės elektrinės įrengimas ant ligoninės stogo ilgai netruko. „Fiziškai darbai tęsėsi 2,5 savaitės. Vėliau – aplinkos tvarkymas, elektros instaliacija. Džiugu, kad viskas buvo laiku padaryta, kad tarp mūsų ir užsakovų vyko gera simbiozė, kad tiesioginė nauda pasieks žmones“, – komentuodamas padarytus darbus sakė UAB „Saulės grąža“ pardavimų vadovas Romualdas Kanapeckas.
Ligoninės direktorius Antanas Martusevičius taip pat gyrė rangovus už jų spartų ir kokybišką darbą, už glaudų ir nekonfliktišką bendradarbiavimą. Pasak direktoriaus, saulės elektrinės įrengimas – dar vienas jų įstaigos modernizavimo žingsnis. 2015 metais ligoninė įsirengė saulės kolektorių sistemą karštam vandeniui ruošti. Tai leido įstaigai tapti nepriklausoma nuo centrinės šildymo sistemos ir karštą vandenį reabilitacijai būtinoms vandens procedūroms tiekti visus metus.
Įgyvendinus projektą „50 kW fotovoltinės saulės elektrinės įrengimas VšĮ Plungės rajono savivaldybės ligoninėje“, ant pagrindinio ligoninės pastato stogo buvo sumontuotas 161 kolektorius, techniniame aukšte įrengti du įtampos keitikliai. Saulės elektrinė integruota į ESO tinklą, elektros skirstykloje sumontuota jėgos spinta su dviguba apskaita, kuri parodo, kiek elektros pagaminama ir kiek jos atiduodama į elektros tinklus. Taip pat įrengta stebėjimo ir duomenų kaupimo sistema. „Elektrinės inventoriui suteikta 20 metų garantija. Kokie galimi gedimai? Laikui bėgant gali išsijudinti kontaktai, tačiau patiems kolektoriams nieko nenutiks“, – informavo R. Kanapeckas.
Ligoninės saulės elektrinė elektrą gaminti pradėjo birželio 22 dieną. „Nuo birželio pabaigos elektrinė sugeneravo apie 2 000 eurų“, – pastebėjo S. Petrauskis. Planuojama, kad per metus ji pagamins apie 50 000 kWh elektros energijos, taigi ligoninės išlaidos elektrai sumažės 6 500 eurų per metus.
Saulės elektrinės oficialiame pristatyme dalyvavusi Plungės rajono savivaldybės vicemerė Asta Beierle Eigirdienė pastebėjo, kad sprendimas įrengti tokią elektrinę – labai sveikintinas, kad šis projektas yra labai inovatyvus, greitai atsipirksiantis ir labai naudingas ligoninei, be to, svarbu, kad tai ekologiška, gamtą neteršianti technologija, kuri pritaikyta itin tinkamoje erdvėje – ant įstaigos stogo. „Projektas didina mūsų ligoninės konkurencingumą, rodo įstaigos pažangą, o visa tai išeis tik į naudą iškilus ligoninės išlikimo klausimui“, –
mano vicemerė.
Jus visų pirma susimažinkite elektros galią KW ir galėsite kalbėti apie sutaupymą