
Nors Rietavo savivaldybės tarybos posėdis, sušauktas paskutiniąją spalio dieną, prasidėjo gražia nata – politikai sveikino merą Antaną Černeckį neseniai pasitikto jubiliejaus proga, tai, kas vyko toliau, drąsiai galima vadinti chaosu, kokio dar šios tarybos kadenciją nėra buvę. Aistringas diskusijas sukėlė du darbotvarkės klausimai: pirmasis – dėl medicinos punktų kaimuose uždarymo, antrasis – dėl kompensacijos studijuojantiems pagal Rietavo savivaldybei reikalingų specialistų studijų programas dydžio nustatymo.
Dėl medicinos punktų – skubotas sprendimas
Klausimas dėl viešosios įstaigos Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Giliogirio, Labardžių, Liolių ir Žadvainų medicinos punktų likvidavimo į darbotvarkę buvo įtrauktas antruoju numeriu, tad, galima sakyti, diskusijos įsiplieskė pačioje posėdžio pradžioje.
Dar prieš pristatant sprendimo projektą, meras A. Černeckis atkreipė dėmesį, kad siūloma priimti sprendimą su papildymu – įtraukiant Vilijos Razmienės siūlymą įpareigoti PSPC parengti lapelius su informacija apie medicinos punktų uždarymą, mobilių medicinos paslaugų teikimo tvarką ir telefonų numeriais, kuriais galima išsikviesti mobilų darbuotoją.
Priežastis, dėl kurių prašoma leidimo uždaryti minėtuosius medicinos punktus, paaiškino PSPC vadovė Birutė Kerpienė.
Tuo, kad punktų išlaikymas įstaigai yra nuostolingas, politikai neabejojo. Abejonių kilo dėl per vėlai tarybai pateikto prašymo.
Opozicinės frakcijos atstovas socialdemokratas Viktoras Krajinas kalbėjo: „Spalio 25 dieną klausimas svarstytas komiteto narių, spalio 31 dieną atsidūrė tarybos posėdyje, o jau nuo lapkričio 1 dienos medicinos punktai uždaromi. Frakcijos nariai balsuos laisvai, bet man viskas atrodo per daug skubotai. Žmonės nieko nežino apie punktų uždarymą.“
Vyr. gydytoja B. Kerpienė su politiko nuomone nesutiko. „Žinojo medicinos punktų darbuotojai, seniūnai. Mobilios paslaugos jau teikiamos nuo liepos 1 dienos. Ir čia visai neskuboti dalykai“, – tikino gydymo įstaigos vadovė.
Ji taip pat nenorėjo prisiimti įsipareigojimo paruošti ir išdalyti informacinius lapelius pacientams: „Mūsų įstaiga kitokio pobūdžio. Neturime žmonių, kurie galėtų atlikti šį darbą.“
„Yra žmonių, kurie nesinaudoja internetu, kuriems reikia ant stalo turėti lapelį su medikų telefonų numeriais. Lapelius su informacija turėsite paruošti. Išdalyti juos galima su seniūnų, seniūnaičių pagalba“, – siūlė išeitį meras A. Černeckis.
Sprendimo skubotumu suabejojo ir daugumos taryboje atstovas Albinas Maslauskas: „Netikiu, kad žmonės žino apie medicinos punktų uždarymą. Taryba yra atsakinga už tokio skuboto sprendimo priėmimą, o aš juo abejoju.“
Domėtasi, kaip bus su darbuotojais – ar jie visi ir toliau dirbs, ar kas nors bus atleistas iš darbo.
„Jūratė Viržintienė dirbs su mašina, tačiau įstaigoje vyksta permainos, tad kol kas negaliu atsakyti į šį klausimą“, – minėjo B. Kerpienė.
Alfredas Mockus klausė, kodėl nuspręsta palikti medicinos punktą Daugėduose, jeigu ir jis įstaigai yra nuostolingas. Vyr. gydytoja paaiškino, kad nemaža dalis šio kaimo gyventojų nuo seno yra prisirašę prie Plungėje esančių gydymo įstaigų, kiti daugėdiškiai – PSPC pacientai. „Palikdama medicinos punktą šiame kaime tikiuosi prisikviesti daugiau gyventojų prie savo įstaigos“, – atvirai savo lūkesčius išsakė B. Kerpienė.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovas Povilas Batavičius kalbėjo: „Jeigu dabar būtų gegužė, balsuočiau „už“, nes vargu ar įstaiga gali išlaikyti medicinos punktus, bet šiandien spalio 31-oji, o rytoj punktai jau turi būti uždaryti… Teikiu alternatyvaus balsavimo siūlymą – uždaryti minėtuosius medicinos punktus nuo 2020 m. sausio 1 d.“
Meras A. Černeckis nebuvo linkęs pritarti kolegai. „Prieš balsuojant už alternatyvų pasiūlymą, kviečiu gerai pagalvoti, kur rasime pinigų punktams išlaikyti. Varome įstaigą į bankrotą“, – ragino sprendimus priimti atsakingai Savivaldybės vadovas.
PSPC vyr. gydytojai teko atsakyti į daugybę klausimų. Į pagalbą vadovei atėjo gydymo įstaigos darbuotoja Rita Stančiukienė.
„Dešimt metų jau teikiu mobilias paslaugas. Mano aptarnaujami žmonės džiaugiasi. Per dieną galiu aplankyti aštuonis pacientus, sulašinu maždaug po penkias lašelines. Sėdėdama punkte tiek paslaugų negalėčiau suteikti. Atvykusi pas žmogų į namus, aš galiu jam ir kardiogramą padaryti, ir kraujo iš piršto tyrimams paimti. Kai reikia, iškviečiu pacientui greitąją medicinos pagalbą arba atsivežu į polikliniką. Ne kartą girdėjau iš žmonių: „Dėkojame Dievui ir merui, kad atsirado tokia paslauga.“ Nuo liepos 1 dienos nebeaptarnauju UAB „Rietavo šeimos daktaras“ pacientų, bet žinau, kad jiems taip pat teikiamos mobilios medicinos paslaugos.“
Meras A. Černeckis, pasinaudodamas proga, padėkojo žmonių giriamai slaugytojai R. Stančiukienei už nuoširdžiai atliekamą darbą.
„Painiojami du dalykai – mes visi už mobilios paslaugos teikimą. Problema ta, kad vyr. gydytoja per vėlai kreipėsi į tarybą dėl sprendimo priėmimo“, – akcentavo P. Batavičius.
Prieš balsuojant meras kolegoms dėstė: „Privalome nuspręsti: ar norime būti teisingi pagal įstatymą ir priversti žmones laukti mobilios paslaugos iki sausio 1 dienos, ar leidžiame uždaryti medicinos punktus nuo lapkričio 1-osios, kad mobilios paslaugos būtų pradėtos teikti iš karto?“
Už tai, kad mobilios medicinos paslaugos būtų pradėtos teikti nuo lapkričio 1 dienos, balsavo 10, prieš – 2, susilaikė 5.
Nuomonės išsiskyrė, tačiau sprendimą priėmė
Jau iš anksto buvo galima spėti, kad prieš patvirtinant Rietavo savivaldybės specialistų studijų rėmimo programos tvarkos aprašą politikų nuomonės išsiskirs. Ir priežastis tam buvo rimta – tarybą pasiekė du skirtingi siūlymai: Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai siūlė finansuoti 100 proc. mokesčio už mokslą studentams, studijuojantiems reikalingų specialybių programas, o Finansų ir ekonomikos komitetas – 50 proc.
Tvarkos parengimą inicijavo Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos ir Žadvainių pagrindinės mokyklos vadovai, kuriems trūksta kai kurių specialistų ir ilgai jų nesiseka surasti.
Kaip sakė meras A. Černeckis, pirminiame tvarkos apraše buvo siūloma studijuojančiuosius Lietuvos aukštosiose mokyklose pagal Rietavo savivaldybės įstaigoms reikalingas studijų programas arba persikvalifikavimo programas paremti 50–100 proc. Vėliau nuspręsta, kad „žirklių“ neturėtų būti. „Prieš apsispręsdami dėl kompensacijos dydžio turite įvertinti lėtėjantį ekonomikos augimą. Siūlau neįsilinguoti su išlaidomis“, – kalbėjo Savivaldybės vadovas.
A. Mockus turėjo savų pastebėjimų: „Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje vienbalsiai nubalsavome už tai, kad būtų kompensuojama 100 proc. mokesčio už mokslą, o Finansų ir ekonomikos komiteto posėdyje priimtas siūlymas kompensuoti 50 proc. – tik dviejų žmonių nuomonė.“
V. Razmienė pritarė nuomonei, kad kompensacija turėtų padengti visą mokestį už mokslą.
Meras A. Černeckis kolegoms siūlė gerai įvertinti situaciją: „Kad ir kaip gražiai mes atrodysime prieš žmones, turime galvoti, ar rasime pinigų savo sprendimams vykdyti. Norinčiųjų mokytis gali atsirasti daug.“
„Dešimt metų ieškome specialisto. Džiaugiamės, kad atsirado žmogus, norintis persikvalifikuoti. Reikia tokiems padėti finansiškai“, – dėstė Žadvainių pagrindinės mokyklos direktorius Sigitas Kažukauskas. Kolegai antrino Lauryno Ivinskio gimnazijos vadovė Alma Lengvenienė: „Jaučiame specialistų trūkumą. Džiaugiamės, kad yra žmonių, turinčių magistro diplomus ir sutinkančių persikvalifikuoti. Siūlau kompensuoti 100 procentų.“
Išsakyta daugybė skirtingų siūlymų. Galiausiai meras A. Černeckis pateikė savąjį: atidėti sprendimo priėmimą, nes klausimas iki galo neapsvarstytas.
P. Batavičius oponavo Savivaldybės vadovui siūlydamas balsuoti iš karto. Jam pritarė ir A. Mockus: „Aš esu pavyzdys tokio finansinio paskatinimo persikvalifikuoti. Ir, manau, visai neblogas.“
Pasigirdo siūlymas siaurinti sprendimą, pritaikant tvarką tik mokykloms, o ne visoms savivaldybės įstaigoms, tačiau pritarimo tarp politikų jis nesulaukė.
„Tikras chaosas“, – kalbėjo politikai apie savo sukeltą diskusiją. Tačiau galiausiai jis nurimo. Priimta tvarka, kurios vienas iš punktų numato, kad lėšos studentams skiriamos kompensavimo būdu, apmokant 100 proc. mokesčio už mokslą. Už tokį sprendimą pasisakė dvylika vietos politikų.
Sudaryta ir Rietavo savivaldybės specialistų studijų rėmimo komisija, koordinuosianti šią programą.