Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vėl atkreipiamas dėmesys į tai, kad mūsų šalies mokytojai nepatenkinti dėl jiems valdžios duotų, bet netesėtų pažadų – gyvenama streiko nuotaikomis. Apie tai pasikalbėti ir informuoti, kokių žingsnių ketinama imtis streiko atveju, su Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus darbuotojais susitiko Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Plungės skyriaus pirmininkė Stanislava Kajutienė ir jos kolegė Vida Bondauskienė.
Vykstant ateinančių metų šalies biudžeto svarstymams, labai atidžiai visą situaciją stebi pedagogai. Ne tik stebi, bet jau ir ėmėsi konkretesnių veiksmų – spalio mėnesį surengė mitingą, kurio metu siekė dar sykį atkreipti valdžios dėmesį į save, į šalyje vykdomą švietimo reformą.
Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profsąjunga primena, jog pagrindinė pedagogų nepasitenkinimo priežastis yra ta, kad šalies valdžia nesilaiko duotų pažadų. To įrodymas akivaizdus: Vyriausybės Seimui pateiktame kitų metų valstybės biudžeto projekte švietimui numatyta 62 mln. eurų mažiau, negu Vyriausybės atstovai įsipareigojo skirti šiemet pasirašytoje švietimo ir mokslo šakos kolektyvinėje sutartyje.
„Streikuosime, nes Vyriausybė neįsiklausė į mūsų prašymus, kas buvo suderėta, nevykdoma. Tikėjomės, kad galime gražiuoju susitarti ir palaipsniui pasiekti savo tikslą. Derybos buvo ilgos, bet nulis sveikų – negavome nė pusės žadėtos sumos, ir savivaldybės buvo nuskriaustos. Žadėta, jog Vyriausybė joms skirs 10 milijonų eurų, kad galėtų pakelti atlyginimus specialistams, kurie teikia pagalbą mokiniui, bet to neįvyko. Taigi jūs irgi palikote ant ledo“, – Savivaldybės administracijai dėstė plungiškių mokytojų profsąjungos pirmininkė S. Kajutienė.
Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis sutiko, jog minimu atveju savivaldybės iš tikrųjų buvo… „išdurtos“. „Dabar mokyklos vidiniuose resursuose ieško, kaip išmokėti atlyginimus švietimo pagalbos specialistams. Situacija tokia, kad buvo žadėti tie 10 milijonų švietimo pagalbai ir juos skyrė, tačiau Seimas kartu priėmė įstatymą, kad turi būti padidinti atlyginimai mokytojams. Mes nesame prieš algų kėlimą, bet buvo pasakyta, jog daugiau pinigų nebus skirta. Kadangi kilo atlyginimai, o pinigų papildomai nedavė, tai nebeliko švietimo pagalbai“, – aiškino vedėjas.
Pastebėta, jog ir šį kartą mokytojai pamaitinti pažadu, esą kol kas tebevyksta biudžeto projekto svarstymas, taigi jis bus koreguojamas ir galbūt mokytojų laukia kur kas palankesni jiems sprendimai.
S. Kajutienės teigimu, visi politikų sprendimai ir diskusijos mokytojų yra stebimi – žiūrima, kaip Vyriausybė sudėlios prioritetus. Pirmininkė įsitikinusi, kad, kaip bebūtų, reikia suprasti, jog švietimo sistema yra daugelio sričių pagrindas, todėl neskirti tinkamo dėmesio ir netesėti pažadų – daugiau nei nesuprantama.
„Labiausiai nuvylė tai, kad buvo derėtasi, bet išeina, jog tai buvo daryta nelegaliai, lyg kokiame pogrindyje. Pasitikėti, pasirodo, negalėjome. Noriu atkreipti dėmesį, jog mokytojų streikas nėra nukreiptas prieš Savivaldybę ir administraciją. Reikalavimai yra keliami Vyriausybei, o ne Savivaldybei“, – pastebėjo V. Bondauskienė.
Jei kitų metų šalies biudžete neatsispindės mokytojų lūkesčiai, neabejojama – streikas vyks. Lapkričio mėnesį jau turėtų būti aišku dėl tolesnių pedagogų žingsnių. „Esame pasiruošę nenusileisti“, – sakė S. Kajutienė.
Kaip minėjo V. Bondauskienė, iš pradžių vyks įspėjamasis streikas: nebus vykdomas ugdymo procesas, į darželius nebus priimami vaikai. „Streiko komitetas mokyklose prisiims atsakomybę už atvykusių į mokyklą vaikų saugumą ir užimtumą, tačiau pamokų nebus. Vėliau – trijų dienų streikas, paskui – ilgalaikis“, – paaiškino ji.
Kiek konkrečiai Plungės pedagogų streikuotų, kol kas nėra aišku: mokyklose, kuriose veikia profsąjungos, bus atliekamos apklausos. Kaip žinome, gausiausią švietimo darbuotojų profsąjungą turi Senamiesčio mokykla, taip pat „Saulės“ gimnazija, „Rūtelės“ lopšelis-darželis. Neabejojama, jog palaikančiųjų mokytojus bus ir kitose švietimo įstaigose. Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Plungės skyrius vienija apie 210 narių.
„Nenorime streikuoti, juk yra ugdymo programa, kurią reikia išeiti, kad nenukentėtų egzaminų rezultatai, bet neturime kitos išeities. Visi klausimai, raštai yra derinami su teisininkais. Reikalui esant, visa informacija bus pateikta Savivaldybei. Pro langus tikrai nelipsime, tačiau tikimės visų supratimo, palaikymo, kad nebūsime gąsdinami“, – pridūrė S. Kajutienė.
Trečiadienį galutinai paaiškėjo, jog mokytojai pažadą streikuoti tesės. „Šiandien mes savo profesinėje sąjungoje subūrėme streiko komitetą, ir lapkričio 28-ąją bus skelbiamas terminuotas dviejų valandų streikas. Jis truks nuo 8 iki 10 val. Išgirdome, kad Vyriausybė lyg ir randa 10 mln. eurų švietimo pagalbos specialistams, 6 mln. eurų ikimokykliniam ugdymui. Poslinkis yra, bet iki įsipareigojimų visiško įvykdymo dar trūksta apie 40 mln. eurų“, – apie laukiantį streiką viešojoje erdvėje komentavo Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas.