Apie inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymo naujoves kalbamės su Plungės Medea klinikoje konsultuojančiu Klaipėdos apskrities gydytoju urologu Evaldu Gražiu.
Inkstų akmenligė – plačiai paplitusi liga. Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1 000 naujų inkstų ir šlapimtakių akmenligės atvejų. Daugiau kaip 90 proc. iš jų gali būti sėkmingai gydomi be operacijos – litotripsijos būdu.
– Apie akmenų skaldymą – litotripsiją – sklando daug mitų: apie skausmingumą, nepavykusias litotripsijas ir t. t. Kokia Jūsų nuomonė apie šį metodą?
– Litotripsija – viena iš saugiausių ir efektyviausių procedūrų, padedančių pašalinti inkstuose ar šlapimo takuose susiformavusius akmenis. Litotriptorius akmenis aptinka ultragarsu arba rentgeno spinduliais. Vietą, kurioje jie susiformavę, gydytojas mato ekrane. Procedūros metu aukštos energijos akustinės bangos nukreipiamos tiksliai į šlapimo takuose ar inkste esantį akmenį ir jis suskaldomas. Tai vadinamoji ekstrakorporinė litotripsija, kai akmenys skaldomi neinvaziniu būdu, net neprisiliečiant prie paciento. Atskirais sudėtingesniais atvejais, kai akmens lokalizacija sudėtingesnė ir nepavyksta jo gerai išsivesti ultragarsu ar rentgenu, naudojama lazerinė litotripsija, kai akmuo pasiekiamas endoskopiniu būdu.
– Ar skausminga ši procedūra?
– Litotripsija laikoma vienu iš mažiausiai žmogaus organizmą žalojančių būdų atsikratyti inkstų ir šlapimtakių akmenų. Kad pacientas išvengtų diskomforto, prieš procedūrą jam suleidžiama skausmą malšinančių vaistų. Sutrupėjus akmeniui, mažesni gabaliukai dažniausiai lengvai pasišalina su šlapimu. Komplikacijų po šios procedūros pasitaiko itin retai.
– Kokio dydžio akmenys gali būti skaldomi?
– Litotripsija taikoma, kai akmens skersmuo yra nuo 5 mm iki 2,5 cm. Didesni akmenys šalinami kitais metodais.
– Kiek trunka litotripsijos procedūra?
– Procedūra trunka apie 40 minučių–1 valandą. Dėl komplikacijų išvengimo pacientas dar stebimas stacionare per naktį ir kitą dieną išleidžiamas namo. Po dviejų savaičių atliekamas kontrolinis ultragarso, išskirtiniais atvejais – rentgenologinis tyrimas. Juo nustatoma, ar akmuo procedūros metu buvo visiškai sunaikintas.
– Ar visiems pacientams gali būti taikoma ši procedūra?
– Didžioji dalis pacientų – apie 90 proc., kuriems buvo diagnozuoti akmenys inkstuose ar šlapimtakiuose – gali būti sėkmingai gydomi litotripsijos būdu. Litotripsija nerekomenduojama nėštumo metu, taip pat labai nutukusiems pacientams (kai pacientas sveria daugiau nei 135 kg). Taip pat litotripsija netaikoma ligoniams su širdies stimuliatoriais, tiems, kurių kraujo krešumas yra padidėjęs.
Nuspręsti, ar pacientui gali būti taikomas inkstų ir šlapimtakių akmenligės gydymas ekstrakorporinės litotripsijos būdu, gali tik gydytojas urologas, atlikęs reikiamus tyrimus.
– Ar reikalingas pasiruošimas prieš procedūrą?
– Gydytojas urologas atlieka inkstų ir šlapimo takų echoskopiją. Taip pat reikia atlikti bendrą kraujo tyrimą, bendrą šlapimo tyrimą, biocheminius kraujo tyrimus su kraujo krešumo rodikliais, nustatyti gliukozės kiekį kraujyje, padaryti EKG, apžvalginę inkstų rentgenogramą.
Minėtuosius tyrimus pacientai gali atlikti Plungės Medea klinikoje ar savo šeimos gydytojo klinikoje ir atvykti į stacionarą tiesiai procedūrai.
– Ar dažnai atsinaujina akmenys?
– Deja, apie 50 proc. pacientų, kurie sirgo šlapimo takų ir inkstų akmenlige, akmenys vėl susiformuoja. Kad taip neatsitiktų, būtina kas 6 mėnesius tirti šlapimą ir, radus pakitimų, kreiptis į gydytoją urologą. Išanalizavęs tyrimo rezultatus, urologas įvertina inkstų ir šlapimtakių akmenų atsinaujinimo riziką, o jei prireikia, skiria gydymą.
– Ačiū už pokalbį.