Plungiškiai turi kuo didžiuotis: būtent mūsų mieste vyko nacionalinės reikšmės renginys, kuriame varžėsi geriausi Lietuvos saksofonininkai. Tai Petro Vyšniausko saksofonininkų konkursas-festivalis. Jis Plungėje organizuotas jau trečiąjį kartą. Lapkričio 23 dieną Plungės kultūros centre vyko finalinis šio festivalio renginys, dovanojęs plungiškiams galimybę pamatyti ir išgirsti būsimus ir esamus saksofono virtuozus, tarp kurių, be abejo, buvo ir pats profesorius P. Vyšniauskas.
III nacionalinį Petro Vyšniausko saksofonininkų konkursą-festivalį Plungės kultūros centras surengė bendradarbiaudamas su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos
(LMTA) Klaipėdos fakultetu ir Muzikos fakulteto Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedra. Projekto vadovas – Plungės kultūros centro direktorius, LMTA Klaipėdos fakulteto docentas Romas Matulis. Projekto globėjas – saksofonininkas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Plungės garbės pilietis, LMTA profesorius P. Vyšniauskas.
Šiais metais konkurso-festivalio dalyviai su savo parengtomis programomis varžėsi net trijose kategorijose. Taigi buvo surengti trys koncertai. Pirmajame konkursinę programą pristatė C kategorijos (iki 15 metų) dalyviai. Vėliau grojo 15–19 metų saksofonininkai. Programą baigė suaugusiųjų konkursantų pasirodymas – tų, kuriems 20 ir daugiau metų. Šioje kategorijoje varžėsi profesionalūs saksofonininkai ir besiruošiantys jais tapti, t. y. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai.
Iš viso konkurse sulaukta daugiau nei 70 dalyvių iš įvairių Lietuvos miestų. Konkursantus vertino kompetetinga komisija: profesorius P. Vyšniauskas (pirmininkas), LMTA Muzikos fakulteto Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros vedėjas profesorius daktaras Robertas Beinaris, tos pačios akademijos docentas Algis Kilis, lektorius Robertas Katinskas, profesorius Pranciškus Narušis ir Vyriausybės kanceliarijos Komunikacijos skyriaus patarėjas Vygantas Švoba.
Festivalio „ašimi“ ir baigiamąja jo dalimi tapo vakarinis koncertas, kurio metu buvo paskelbta, kas tapo šio saksofonininkų konkurso laimėtojais.
A kategorijoje laureato vardas suteiktas Gargždų muzikos mokyklos atstovei Jazminai Preibytei, kuriai įteikta ir 1 000 eurų piniginė premija. Antroji vieta ir 500 eurų premija skirta Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijos ugdytiniui Martynui Šerpyčiui. Trečioji vieta atiteko Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto pirmakursei Gintarei Tumaitei.
Suaugusiųjų ir profesionalų (B) kategorijoje laureato vardą ir 1 000 eurų piniginę premiją pelnė LMTA Muzikos fakulteto studentas Nedas Latovinas. Antrąją vietą ir 500 eurų premiją laimėjo Vilniaus saksofonininkų kvartetas: Evaldas Masalskis, Paulina Bakšaitė, Visvaldas Jonušas (plungiškis!) ir N. Latovinas. Trečioji vieta atiteko LMTA improvizacinės muzikos ansambliui: Paulina Bakšaitė, Davitas Avetisyanas ir N. Latovinas.
Jauniausiųjų (C) kategorijos laureato diplomas ir 500 eurų piniginė premija skirta Birštono meno mokyklos ugdytiniui Jonui Zubavičiui. Šiam saksofonininkui taip pat atiteko specialus prizas už geriausiai atliktą lietuvių liaudies kūrinį. Antrosios vietos ir 250 eurų premijos laimėtoja tapo Anykščių muzikos mokyklos auklėtinė Urtė Raišelytė. Trečioji šios kategorijos vieta skirta Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės mokyklos saksofonininkui Domantui Jokniui.
„Džiaugiasi širdis, kad Plungės vardas garsinamas neeiliniu renginiu. Plungėje aukštos, subtilios kultūros yra labai daug. Ypač džiugu, kad galima pasidžiaugti, jog turime grįžtamąjį ryšį tarp tų plungiškių, kurie išvykę ir gyvena kitur, ir tarp tų, kurie čia esame“, – tardamas sveikinimo žodį vakariniame koncerte kalbėjo Savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis savo ruožtu vėlgi akcentavo festivalio svarbą visai Plungei: „Plungė – mažas miestas, tačiau turi nacionalinės reikšmės renginį. Jis vyksta pas mus, nes mes, plungiškiai, turime profesorių Petrą Vyšniauską. Labai branginu šią mūsų bendrystę.“
R. Matulis taip pat pridūrė, jog P. Vyšniausko konkursas-festivalis – tai ne tik šis, finalinis, renginys. Visiems dalyviams buvo surengtos meistriškumo laboratorijos, pamokos, kurių metu jaunieji saksofonininkai turėjo galimybę mokytis ir kartu groti su saksofono muzikos profesionalais ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentais.
III nacionalinis Petro Vyšniausko saksofonininkų konkursas-festivalis baigėsi puikiu koncertu. Grojo Vilniaus Šv. Kristoforo kamerinis orkestras (meno vadovas ir dirigentas Modestas Barkauskas). Koncerto solistai – prof. P. Vyšniauskas (saksofonas), Martynas Vilius (vokalas), atlikęs visam pasauliui žinomas Franko Sinatros dainas, Povilas Jaraminas (fortepijonas), Chrisas Etienne Ruebensas (gitara) ir Andrius Balevičius (mušamieji).
Šėrdis džiaugaas. Dėl Plungės ir dėl Visvalda 🙂