Rietavo savivaldybėje, pasirodo, labai gera gyventi. Tuo, kad 2019-ieji buvo gana neblogi rietaviškiams, per paskutinį šių metų Savivaldybės tarybos posėdį džiaugėsi meras Antanas Černeckis. Ir tai, anot jo, visai ne subjektyvi jų, vietinių žmonių, nuomonė, o kompetentingų stebėtojų ir išorės vertintojų pateikta informacija, kurią skelbia oficialus savivaldybių gerovės indeksas. „Ačiū Dievui, kad mums sekasi. Kad tik ateinantys metai būtų ne blogesni“, – pažymėjo meras, pareikšdamas, jog Rietavo savivaldybė pagal minėtąją statistiką atsidūrė pirmajame dvidešimtuke tarp visų 60 šalies savivaldybių. Turint omenyje šios savivaldybės mažumą, toks pasiekimas išties džiuginantis.
Šventės šventėmis, tačiau ir gyvenant jų laukimu reikia nepamiršti darbų, todėl ir per tarybos posėdį po linkėjimų dirbti dėl rietaviškių gerovės imtasi spręsti pastarųjų dienų politines aktualijas.
Linkėjimai dirbti žmonėms
Kadangi Savivaldybės tarybos posėdis vyko prieš Kalėdas, jo pradžioje atiduota duoklė tiems, kurie norėjo tarti sveikinimo žodį artėjančių švenčių proga.
Pirmiausia į salę pasveikinti vietos politikų suėjo būrys skautų. Jaunuoliai atliko ypatingą misiją: kiekvienam tarybos nariui įžiebė šventą Betliejaus ugnį – kaip ramybės ir taikos simbolį. „Esame pasaulyje tam, kad darbus ir gerus žodžius skirtume vienas kitam. Linkime, kad šiluma ir jaukumas lydėtų jūsų namus, kad mokėtume vienas kitam atleisti ir susikalbėti“, – sakė skautai.
Jaunuolių žodžius lydėjo muzikinis intarpas, kurį atliko Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos instrumentinis trio. Šios įstaigos direktorius Nerijus Jasinskas politikams linkėjo šviesių ateinančių metų ir paaiškino, jog jų mokyklos bendruomenė, paneigdama visas vartotojiškumo kultūros apraiškas, dovanoja tarybos nariams rankų darbo eglutes – kad šventės suteiktų kuo daugiau malonių akimirkų.
Prie sveikinimų prisidėjo ir į tarybos posėdį atvykęs Rietavo Šv. Mykolo Arkangelo parapijos klebonas Antanas Gutkauskas. „Jūs stengiatės dėl vienos šeimos – šeimos, kuri vadinasi Rietavo savivaldybė. Svarbiausia, kad šiandien galime visi būti kartu, nors, kaip ir kiekvienoje šeimoje, ir čia būna nesutarimų. Turėkite tikėjimo, kad viskas bus gerai, vilties – kad viskas išsipildys, ir meilės – kaip pagrindinį variklį“, – linkėjo dvasininkas.
Klebonas taip pat pasidžiaugė, jog Rietavo delegacija šiais metais turėjo progą pabūti Italijoje, kur bendrauta su ten ambasadoriumi dirbančiu plungiškiu Ričardu Šlepavičiumi, kuris akcentavo, jog labai svarbu yra atkreipti dėmesį į regionus, į periferiją, kad būtų išvengta mažesnių savivaldybių nykimo.
Rietavo savivaldybė – tarp pirmaujančių
Meras A. Černeckis taip pat savo kalboje palietė mažų savivaldybių klausimą, tačiau suskubo pabrėžti, kad kol kas tikrai nereikėtų eskaluoti temos dėl mažųjų administracinių vienetų naikinimo ir jų perspektyvų, esą tam pagrindo tikrai nėra, nors įvairių kalbų ir pasitaiko. Geriau pasidžiaugti tuo, ką Rietavo savivaldybė per metus pasiekė.
Meras teigiamai įvertino šalies savivaldybių gerovės indekso pateikiamus duomenis. „Savivaldybių gerovės indekse esame trečioje vietoje, mus aplenkė tik kurortinės Neringos ir Birštono savivaldybės, o juk mūsų teritorija pagal didumą trečioji nuo galo. O paėmus visas 60 savivaldybių esame geriausiųjų dvidešimtuke – galime didžiuotis“, – informavo Savivaldybės vadovas.
Pasinaudodamas proga, kad metai eina į pabaigą, kolegoms A. Černeckis linkėjo noro dirbti ir siekio priimti kuo daugiau gerų sprendimų dėl rietaviškių gerovės ir pažymėjo, kad kiekvienam tarybos nariui švenčių proga dovanojama knyga „Veiksmingas vietos politikas“ – kad būtų iš ko pasisemti žinių apie tai, kaip produktyviai ir tinkamai vykdyti savo pareigas visuomenei.
Apžvelgdamas nueinančius metus meras taip pat informavo, jog Savivaldybės biudžetas renkamas tvarkingai, žinoma, galutinis rezultatas bus aiškus tik gruodžio 31 dieną, tačiau šiandienos situacija jokių prielaidų nerimauti nesuteikia.
Problema – valstybinės paslaugos
A. Černeckis pastebėjo, jog šiandienos aktualijų kontekste Rietavo savivaldybėje bene daugiausia iškyla problemų dėl valstybinių paslaugų teikimo gyventojams. Viena iš jų – Registrų centro paslauga. Šiuo metu būtinus klausimus, susijusius su šios įmonės veikla, tenka spręsti nuvykus į Plungę.
„Aišku, daug ką galima elektroniniu būdu sutvarkyti, tačiau ne visi dar žmonės dirba kompiuteriu ir turi tam sąlygas. Sprendžiame šią problemą. Iki sausio 31 dienos Vyriausybės kancleris turi pateikti siūlymą, kaip galima būtų šią problemą išspręsti, juk kaip bebūtų – tai valstybinė paslauga žmonėms. Kaip vienas variantų minimas tiesioginio ryšio su atitinkamomis institucijomis palaikymas mažose savivaldybėse steigiant tokios paslaugos centrus“, – aiškino Savivaldybės vadovas.
Išklausius merą, imtasi Savivaldybės tarybos darbotvarkės klausimų, kurie didesnių diskusijų tarp politikų nesukėlė – „kabliukai“ išsiaiškinti iki tol buvusiuose komitetų posėdžiuose. Taryba pritarė Rietavo savivaldybės 2019–2021 metų strateginio veiklos plano patikslinimui, neprieštaravo dėl šiųmečio biudžeto padidinimo, patvirtino Jaunimo reikalų tarybos, Kontrolės ir audito tarnybos kontrolieriaus tarnybinės veiklos vertinimo komisijos sudėtį ir kt.
Balsuoti prieš didesnį mokestį
Diskusijų kilo sugrįžus prie klausimo dėl Rietavo savivaldybės atstovo delegavimo į uždarosios akcinės bendrovės Telšių regiono atliekų tvarkymo centro neeilinį visuotinį akcininkų susirinkimą.
Visi vieningai sutarė, jog į susirinkimą bus siunčiamas Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas. Jis įpareigotas balsuoti „už“ dėl audito įmonės, kuri vykdys Telšių regiono atliekų tvarkymo centro metinių finansinių ataskaitų 2019–2020 m. auditą, parinkimo. Tačiau dėl kito klausimo punkto – dėl mišrių komunalinių atliekų 1 tonos sutvarkymo mokesčio savivaldybėms (56 Eur + PVM) nustatymo – direktorius įpareigotas balsuoti „prieš“. Toks sprendimas motyvuotas tuo, jog esą dar nėra aišku, kokias įstatymo pataisas dėl atliekų tvarkymo priims Seimas, taigi gal dar galimas variantas, kad mokestis liks nepakitęs, todėl skubėti su sprendimais kol kas nereikėtų.