Penktadienio vakarą Žemaičių dailės muziejuje pristatytas neįprastas projektas, pavadintas „Duo Žinia“, kurio autoriai – buvę plungiškiai: ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje žinomas gydytojas akušeris-ginekologas Rolandas Žiobakas ir gitaristas, avangardinės muzikos kūrėjas ir atlikėjas Juozas Milašius. Tai buvo renginys, kuriame, kaip ir buvo anonsuojama, persipynė mokslas ir menas, improvizacija ir tikslumas, įdomios žinios ir neprognozuojami gitaros garsai.
Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas R. Žiobaką pirmiausia pristatė kaip plungiškių Žiobakų – meno ir muzikos puoselėtojos Genovaitės ir puikaus veterinarijos gydytojo Algirdo – sūnų. Šiuo metu Rolandas – vienas geriausių ir progresyviausių Lietuvoje gydytojų akušerių-ginekologų, mokęsis ir pats paskaitas skaitęs daugybėje užsienio šalių. „Dar vienas svarbus faktas – Rolandas kartu su žmona Reda, užuot nusipirkę sau kokią „blatną“ mašiną, nuolat padeda neįgaliesiems, padegėliams ir kitaip nuskriaustiems žmonėms“, – smagiai kalbėjo A. Bakanauskas.
J. Milašius, anot A. Bakanausko, – kitos garbingos šeimos, žinomų pedagogų Alinos ir Juozo Milašių, vaikas. „Dabar Juozas jaunesnysis – gitaros vergas, visą savo gyvenimą atiduodantis avangardinei, eksperimentinei muzikai, jos kūrimui ir atlikimui, puikus džiazmenas ir performansų kūrėjas. Taip pat žinomas ne tik Lietuvoje.“
Anot R. Žiobako, projekto „Duo Žinia“ idėjos autorius yra J. Milašius. O ta idėja – perduoti žinią. Tiesa, ji – nelabai optimistinė – apie vis mažėjančias galimybes poroms natūraliu būdu susilaukti vaikų. Kol J. Milašius grojo gitara, R. Žiobakas pasakojo apie tai, kaip mus veikia šiuolaikinis gyvenimo būdas: užteršta aplinka, greitasis maistas, elektroninės priemonės, buitinė chemija ir visa kita. „Ir jei tos tendencijos nesikeis, ateityje bus vis mažiau ir mažiau vyrų, gebančių apvaisinti moteris. O svarbiausia, kad sutrikimų turinčioms moterims medicina dažnu atveju gali padėti, vyrams, deja, ne. Visa tai veda prie apvaisinimo pagalbiniu būdu. Pirmasis mėgintuvėlyje pradėtas kūdikis gimė prieš 40 metų, dabar tokių žmonių – 8 milijonai, o šio amžiaus pabaigoje jų bus 400 milijonų!“ – žiniomis dalijosi gydytojas.
Kenkiančių dalykų ir reiškinių – apstu. „Pavyzdžiui, parabenai, kurių yra šampūnuose, prausikliuose, kvepaluose, veikia kaip moteriški hormonai. Tad jei parabenų turinčius produktus naudoja berniuko besilaukianti moteris, jie netgi gali keisti organizmo parametrus. Ir tai siejama su transseksualių ir homoseksualių žmonių skaičiaus didėjimu“, – pasakojo R. Žiobakas.
Antrojoje renginio dalyje suskambo eksperimentinė J. Milašiaus ir jo dviejų draugų gitaristų atliekama muzika. Tokia, kokia Plungėje nėra skambėjusi. „Į Vilnių išvykau 1983 metais. Grojau eksperimentinę muziką, kurią Lietuvoje suprato vos keli žmonės. 1986-aisiais su Petru Vyšniausku pradėjau važinėti po pasaulį. O kada paskutinį kartą grojau Plungėje, nežinau. Pamenu, kad gyvenome labai mažame namelyje Vandentiekio gatvėje, paskui mikrorajone, kurio gyventojai rytais kartu išeidavo, o vakarais grįždavo, pamenu mikrorajono gyventojus su irklais, nes visi Plungės jūroje turėjo po valtį. O rudenį visi vaikščiodavo su kopūstų „čečkavojimo“ įrankiais. Aš pats buvau kitoks nei visi, kad ir kaip stengiausi neišsiskirti, man neišėjo“, – prisiminimais dalijosi J. Milašius. Na, o prieš pradėdamas muzikuoti, jis dar pridėjo: „Išgirdę neišsigąskit, nepanikuokit ir to, kas čia skambės, nebandykit suvokti protu.“