
Sausio 17 dieną su rajono medžiotojų klubų ir būrelių atstovais susitiko Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių departamento Plungės skyriaus vadovas Virginijus Gailius ir šios tarnybos specialistas vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Algis Žulpa. Susirinkimas surengtas ne šiaip sau – prieš kelias dienas „Alsėdžių“ klubo plotuose sumedžiotam šernui nustatytas afrikinis kiaulių maras (AKM).
A. Žulpa perskaitė išsamų pranešimą apie šios ligos plitimą pasaulyje ir mūsų šalyje ir išvardijo veiksmingas kovos su ja priemones.
Apie tai, be pranešėjo, daug kalbėjo ir skyriaus vadovas V. Gailius. Beje, jis pranešė, kad tai jo kaip vadovo paskutinis susitikimas su medžiotojais, nes po mėnesio baigs karjerą valstybės tarnyboje. Tikisi dar porą metų perduoti ilgametę (daugiau kaip 40 metų) veterinarinio darbo patirtį jaunesniems ir mažiau patyrusiems kolegoms.
„Džiugina medžiotojų geranoriškumas, tinkamas požiūris į AKM problemos sprendimą. Per mano beveik dešimties metų darbo praktiką Plungės rajone visą laiką rasdavome sutarimą su medžiotojais vykdant veterinarijos reikalavimus. Viskas vyko dalykiškai ir sklandžiai.
Paskutinis pavyzdys – „Alsėdžių“ klubo sumedžiotas maru užsikrėtęs šernas. Padedant klubo vadovui Artūrui Daukinčiui iškart buvo imtasi reikiamų priemonių. Tą pačią dieną, kai gautas pranešimas apie AKM užkrėstą šerną, jo ir dar kitų penkių šernų mėsa buvo tinkamai sutvarkyta. Jeigu artimiausiu metu toje teritorijoje neturėsime naujo atvejo, vadinasi, viskas buvo atlikta kaip priklauso ir už tai turiu padėkoti A. Daukinčiui.
Tačiau negalime būti ramūs – gamtinis AKM sukėlėjo „rezervuaras“ išlieka, todėl vienintelė priemonė – biologinio saugumo reikalavimų laikymasis. Tai ir aptarėme šiame susirinkime“, – „Plungei“ kalbėjo V. Gailius.
AKM atvejų užfiksuojama Kinijoje, Rusijoje, daugelyje Europos valstybių. Ši liga tikrai tapo pasauline problema – kuriamos vakcinos. Dėl plintančio maro nesaugiai jaučiasi kiaulių augintojai.
Medžiotojams AKM pridarė labai daug rūpesčių: sumedžiotą šerną tenka dėti į šaldiklį (laikyti apie savaitę) ir laukti atsakymo iš Vilniaus – tik tada galima išdalyti medžioklės dalyviams. Daugelyje šalies rajonų jau nebėra šernų, o jie buvo pagrindinis medžioklės objektas.