Rugpjūtis. Metas, kai būsimiesiems studentams po truputį ima skaudėti galvą dėl to, kur apsigyvens – ar gaus vietą bendrabutyje, ar vis dėlto teks ieškotis nuomojamo būsto. Nuomojamuose namuose šeimininku nebūsi, todėl svarbu žinoti, kas galėtų padėti išvengti nemalonių staigmenų ir sumažinti tikimybę netikėtai atsidurti gatvėje…
Pasirašykite sutartį. Lietuvoje, priešingai nei daugelyje pasaulio valstybių, vis dar nepopuliaru pasirašyti nuomos sutartis. Nepasirašę sutarties, tampate beteisiai: būsto savininkas bet kada gali pareikalauti, jog išsikraustytumėte, ar pareikšti, jog ateinantį mėnesį už nuomą mokėsite, pavyzdžiui, 200 litų daugiau. Nuomos sutartyje numatykite nuomos mokesčio dydį, aplinkybes, kuriomis jis gali būti didinimas, įspėjimo apie iškeldinimą terminus ir kitas svarbiausias sąlygas.
Apsidrauskite. Nekilnojamojo turto nuomos sutarties pasirašymas pas notarą nėra privalomas, tačiau notaras patikrina duomenis apie būstą, tad nuomininkas gali būti garantuotas, jog jį dominantis būstas nėra įkeistas ar areštuotas.
Pasirašykite priėmimo-perdavimo aktą. Jame išvardinkite ir aprašykite ne tik bute esančius baldus, daiktus ar prietaisus, bet ir defektus, pavyzdžiui, įskilusias plyteles vonioje arba sulūžusią durų rankeną. Kartu neužmirškite užfiksuoti ir komunalinių paslaugų skaitiklių rodmenų – nereikės mokėti svetimų skolų.
Sutartyje aiškiai apibrėžkite mokėjimų tvarką. Nuspręskite, ar komunalinius mokate savarankiškai, ar pervedate kartu su nuomos mokesčiu šeimininkams, iki kurios dienos ir į kurią sąskaitą turi būti pervesti pinigai ir pan.
Susitarkite dėl nuomojamo būsto remonto sąlygų. Įsivaizduokite, jog, jums gyvenant nuomojamame bute, nuo sienų pradeda byrėti tinkas, tačiau savininkas nesutinka remontuoti būsto. Sutartyje aptarkite buto atnaujinimo, trūkstamų baldų įsigijimo ar patirtų remonto išlaidų, pavyzdžiui, sugedus vandens maišytuvui, kompensavimo sąlygas. Pasistenkite rasti abiem pusėms priimtiną variantą.
Sužinokite komunalinių paslaugų mokesčių dydį. Paprašykite nuomotojo parodyti mokesčių už komunalines paslaugas atsiskaitymų knygelę ar sąskaitas (gruodžio-vasario mėn.). Gali būti, jog nedidelis nuomos mokestis slepia milžiniškas buto eksploatavimo išlaidas.
Susipažinkite su paslaugų teikėjais. Nepamirškite išsiaiškinti, kokios paslaugų teikimo sutartys (pavyzdžiui, interneto, kabelinės televizijos) pasirašytos nuomojamo būsto adresu. Informuokite paslaugų tiekėją, jog buvę klientai šiuo adresu nebegyvena, o jūs už paslaugas neketinate mokėti. Neskubėkite pratęsti sutarčių, nes gal atsirado kur kas patrauklesnių pasiūlymų.
Pasirūpinkite saugumu. Pasiteiraukite, kiek iš viso yra buto raktų kopijų ir kas jas turi. Jei vienas raktų rinkinys vis dar likęs pas buvusius nuomininkus, tikrai turite pagrindo nerimauti. Tad geriausia pakeisti spyną.
Nesidrovėkite klausinėti. Išsiaiškinkite šildymo sistemos parametrus, komunalinių paslaugų tarifus, paliktų naudoti prietaisų savybes. Jei už elektrą mokama dviejų laiko zonų tarifu, jums gali tekti keisti įpročius. Taip pat susipažinkite su kaimynais.
Parengta pagal manofinansai.lt
Na jau tikrai, elementari tvarka, nesupeliję kampai, neaprūdiję kranai ir nesutrupėjusios plytelės turi būti kiekvienuose namuose. Nesuprantu kaip galima nuomoti apdriskusius namus, negi patys norėtų tokiam gyvent? Plyteles voniai nekainuoja milijonų, kaip ir naujas kranas. Elementarūs dalykai.. Gėda, nuomininkai