Vakarų Lietuvos regiono gyventojams, sergantiems galvos smegenų ligomis, nereikia pagalbos ieškoti Vilniuje ar Kaune. Klaipėdos universitetinė ligoninė turi ir aukščiausios kvalifikacijos gydytojus neurochirurgus, ir moderniausią įrangą operacijoms atlikti. Čia atliekamos neurochirurginės operacijos, taikant naujausias technologijas – fluorescencijos metodą augliams operuoti. Kalbiname Plungės Medea klinikoje konsultuojantį gydytoją neurochirurgą Egidijų Gružą.
Mažiau traumuojamas pacientas
Klaipėdos universitetinė ligoninė operacijoms naudoja neurochirurginį mikroskopą „Pentero“ su fluorescencijos moduliu. Tai – viena iš naujausių technologijų pasaulyje ir pirmasis aparatas Baltijos šalyse. Kompiuterizuotu fluorescenciniu mikroskopu galima operuoti galvos ir nugaros smegenis – esant įvairiems navikams, kraujagyslių patologijoms, ištikus traumoms.
Mikroskopu padidinus vaizdą, labai gerai matomos net smulkiausios kraujagyslės, naviko ribos – milimetrų tikslumu. Operuojant šiuo mikroskopu, naudojami dešimt kartų mažesni instrumentai negu įprastai.
„Naudojant naująjį aparatą, operaciją galima atlikti per labai mažą pjūvį, beveik netraumuojant paciento, – pasakoja neurochirurgas E. Gružas. – Operuodami mikroskopo pagalba, neurochirurgai turi būti itin atidūs, tačiau operacija mažiau invazyvi, trumpesnis ir lengvesnis pooperacinis periodas, pacientai greičiau reabilituojasi ir grįžta į darbą“.
Fluorescencijos metodo pagalba išryškinamas auglys
Operacinis neurochirurginis mikroskopas „Pentero“ ypatingas ne tik tuo, kad didina vaizdą – mikroskopas turi fluorescencijos modulį. Pacientui į veną suleidus tam tikrų vaistų, jie kaupiasi piktybiniame auglyje.
„Operacijos metu plika akimi sunkiai galima įžiūrėti, kur auglys prasideda, o kur baigiasi, – sako neurochirurgas E. Gružas. – Specialios medžiagos piktybinį auglį nudažo kitokia spalva. Tai leidžia nepaprastai tiksliai įvertinti naviko išplitimą ir radikaliai pašalinti piktybinius galvos smegenų navikus“.
Diuseldorfo universitetinėje ligoninėje stažavęsis ir Baltijos šalyse pirmasis fluorescuojančias operacijas atlikęs E. Gružas džiaugėsi, jog modernus metodas chirurgams leidžia radikaliau ir drąsiau šalinti pažeistas smegenų vietas.
Milimetrų tikslumu manipuliuoti galintys gydytojai neberizikuoja pažeisti normalių smegenų struktūrų. Operuojant smegenis, tai ypač svarbu, nes, pažeidus sveikas jų dalis, galimi sunkūs padariniai..
Patirtis ateina dirbant
Neurochirurgas E. Gružas ir jo kolegos dirbti pažangiausia medicinos įranga mokėsi ten, kur jau įdiegtos ir naudojamos tokios sistemos. Medikai stažavosi Vokietijoje, Prancūzijoje ir Norvegijoje.
Šiuo metu klaipėdiečiai chirurgai patys naująja įranga atliko jau ne vieną šimtą neurochirurginių operacijų, tačiau fluorescencijos metodas dar nepralenkiamas jokiomis kitomis technologijomis. Gydytojas įsitikinęs, kad toks radikalus piktybinių auglių šalinimo būdas padės pailginti galvos smegenų vėžiu sergančių žmonių gyvenimo trukmę, kuri iki šiol buvo menkai paguodžianti.