Sveikatos apsaugos sistema pastaruosius mėnesius yra ta sfera, kuri patiria vienus didžiausių pokyčių – dėl pandemijos tenka dirbti visiškai kitaip. Vienokios ar kitokios korekcijos lydi viena kitą, neretai rekomendacijas keičia įsakymai ir atvirkščiai.
Praėjusią savaitę šalies medikai, švelniai tariant, buvo nustebinti naujo įsakymo, kurį paskelbė sveikatos apsaugos ministras – nuo gegužės 18 dienos gydytojams uždrausti dirbti keliose gydymo įstaigose. Toks nurodymas netruko sulaukti prieštaringų vertinimų. Imta svarstyti, kad tai ypač atsilieps regionuose esančioms ligoninėms – galimai lems jų uždarymą. Taigi rajonų gyventojai tokiu atveju rizikuotų likti be galimybės laiku gauti reikiamą gydymą. Plungės ligoninė šią žinią taip pat pasitiko nerimastingai: trečdalis čia dirbančių gydytojų – atvykstantys, o tokių, kurie dirbtų tik ligoninėje, – vienetai.
Sveikatos apsaugos ministro sprendimas nuo gegužės 18 dienos riboti medikų darbą keliose gydymo įstaigose sulaukė nemažai kritikos ne tik iš medikų pusės. Štai Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius savo pranešime stebėjosi, kodėl per vieną naktį mūsų šalyje vieni žmonės tapo lygesni už kitus: „Jau pirmadienį Lietuvos rajone gyvenantis žmogus, kuriam prireiks medicinos paslaugų, atėjęs į ligoninę ar polikliniką, jų gali negauti, nes paprasčiausiai nebus kas jas teikia. Ir ne todėl, kad medikai nenorėtų ar negalėtų to daryti, o todėl, kad rajone gyvenantis žmogus per naktį tapo nebe toks svarbus, kaip didžiųjų miestų gyventojas.“
Ministro sprendimą įtvirtinti draudimą gydytojams dirbti daugiau nei vienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje M. Sinkevičius aiškino kaip tiesioginį kelią į rajoninių ligoninių žlugimą. „Po ministro sprendimo mažesnėse ligoninėse gali likti vos po kelis medikus, kurie fiziškai negalės užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų visiems gyventojams ar net suteikti būtinos skubios pagalbos. Dar daugiau – ne vienas meras teigia, kad, uždraudus atvykti medikams iš didesnių savivaldybių, kai kurias ligonines iš viso teks tiesiog uždaryti, paliekant nebent slaugos skyrius“, – mano M. Sinkevičius.
Juk rajono gyventojas, norintis gauti pagalbą, tokiu atveju turės važiuoti į didžiųjų miestų ligonines. Tačiau toli gražu ne visi tokią galimybę turi, taigi paslaugos, kuri turi būti garantuota visiems piliečiams, prieinamumas, pasak Savivaldybių asociacijos prezidento, tampa privilegija. Padidės ir pacientų eilės, aktualios paslaugos teks laukti dar ilgiau nei iki šiol.
Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius taip pat nesupranta tokios Sveikatos apsaugos ministerijos pozicijos. Tuo labiau kad, prasidėjus diskusijoms dėl šio ministro sprendimo, apskritai tapo neaišku, ar nurodymas yra įsakymas, ar vis dėlto rekomendacija, kadangi sveikatos sritį kuruojantys specialistai Vyriausybėje ir Seime ministro įsakymą interpretuoja skirtingai.
A. Martusevičius, vertindamas padėtį, pastebėjo, kad tokios diskusijos medikams – ne į naudą: „Kaip reikia tokioje aplinkoje dirbti, kai psichologiškai gydytojui sunku yra ne tik dėl pandemijos nulemtos situacijos, bet dar ir dėl tokių sprendimų?“
Ligoninės vadovo manymu, panašiems sprendimams ne metas, juolab kad epidemija eina į pabaigą, gal ir karantinas jau bus nutrauktas. „Be to, juk ne dėl mūsų tie medikai atvažiuoja – dėl pacientų. Dirbam, kad pacientais nebūtų perkrautos didžiosios ligoninės“, – pastebėjo jis.
Plungės ligoninėje šiuo metu dirba trečdalis atvažiuojančių gydytojų. Įvestas draudimas, kaip mano A. Martusevičius, ne tik paliktų rajono gyventojus be galimybės gauti reikalingą gydymą – tai pažeistų ir pačių medikų teises, nes medikai privalo dirbti papildomai, jei nori išlaikyti šeimas ir išgyventi. „Mes tikrai nesame kažkieno „klapčiukai“. Turim savo nuomonę, o ir jaučiame atsakomybę savo pacientams. Kokia tokio ministro sprendimo siunčiama žinutė? Kad medikai yra viruso nešiotojai?“ – nesuprato Plungės ligoninės vadovas, pridūręs, kad bet kokiu atveju šiuo metu ministro nurodymą jis traktuotų ne kaip nurodymą, o kaip rekomendaciją.
Sukilus medikų bendruomenei sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pakeitė sprendimą, ribojantį medikų darbą keliose gydymo įstaigose. Žodinės rekomendacijos galiausiai buvo įtvirtintos raštu. Siūloma, kad medikų darbas būtų organizuojamas ciklais arba tokiu darbo grafiku, kuris užtikrintų minimalius darbuotojų tarpusavio, medikų ir pacientų kontaktus.
Akcentuojama, kad gydymo įstaigų vadovai turi teisę patys apsispręsti, ar taikyti jų darbovietėje dirbantiems medikams ciklinį darbą, atsižvelgdami į koronaviruso išplitimo riziką.
citata antraštei kieta, o tas, kas tai pasakė, nelabai susitvarko savo įstaigoje. Arba tvarkosi pagal viršaičio iš Baltųjų rūmų nurodymus, kurie yra negeri. Ir kur ne klapčiukas?