Penktadienį su publika atsisveikino šešias dienas trukęs ir įvairiausio meno gerbėjus į Kulius viliojęs ketvirtasis Sofijos festivalis. Jo sumanytojas ir organizatorius – miestelyje gyvenantis žymus aktorius ir režisierius profesorius Valentinas Masalskis ir jo žmona Raimonda Masalskienė. Teatrą, muziką, fotografiją, dizainą ir kitą meną sujungęs festivalis užbaigtas ypač trankiai: įstabiu reginiu ir garsu žiūrovus žavėjo penkios Klaipėdos jaunimo teatro aktorės, parodžiusios naujausią, ne tik Lietuvoje, bet jau ir užsienyje populiarumą pelniusį savo kūrinį „Graži ir ta galinga“.
Priminsime, jog jau gana giliai šaknis įleidęs ir gražias tradicijas turintis Sofijos festivalis, prie kurio organizavimo, žinoma, prisideda ir Kulių krašto bendruomenė „Alantas“, miestelio kultūros centras ir seniūnija, dedikuotas Kuliuose kurį laiką gyvenusiai rašytojai, dramaturgei, diplomatei Sofijai Kymantaitei-Čiurlionienei. Jis pradėtas V. Masalskio kūrybiniu darbu – Keturakio spektakliu „Amerika pirtyje“, kurį suvaidino profesoriaus ugdytiniai „Taško“ teatro aktoriai. Taip paminėta ir pagal pirmąją lietuvišką pjesę prieš 120 metų Kuliuose pirmąkart suvaidintos „Amerikos pirtyje“ sukaktis.
Visas kitas festivalio dienas ir kuliškiai, ir miestelio svečiai buvo kviečiami dalyvauti daugybėje kitų įdomių veiklų. Nuo pirmadienio iki penktadienio Kuliuose veikė dizaino dirbtuvės, kuriose būrelis moterų, padedamos dizainerės Rūtos Lendraitytės, kūrė naktinius drabužius. Pirmadienio vakarą žiūrovai buvo kviečiami į specialiai šiam festivaliui sukurtą paskaitą-koncertą „Akyse man šiandien stovi Krokuva“. Antradienį visi norintieji ekskursavo – kas po Reiskių tyrą, kas po istorines Kulių vietas, o vakare rinkosi į fotografijos parodos „Pakeleiviai“ atidarymą.
Trečiadienį Kuliuose skambėjo eksperimentinė muzika, kuria gausiai susirinkusią publiką džiugino programos „Trijų kultūrų ir Čiurlionio susitikimas“ kūrėjai: turkų menininkas Dunenas Mubinas, prancūzas Philas Vonas ir lietuviškajai kultūrai atstovavęs, nuolatinis Sofijos festivalių dalyvis, Sofijos ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionių proanūkis Rokas Zubovas, kuris yra vienas pagrindinių M. K. Čiurlionio palikimo puoselėtojų pasaulyje. Gausiomis žiūrovų ovacijomis palydėtas trijų menininkų pasirodymas abejingų tikrai nepaliko, o puikų daugiakultūrį muzikinį „audeklą“ išaudusiems muzikantams atsidėkota gėlėmis.
Ketvirtadienį į vieną pynę pynėsi fotografija, kelionės ir muzika. Visa tai kuliškiams ir miestelio svečiams dovanojo fotomenininkas Artūras Šeštokas, pianistai Sonata ir Rokas Zubovai ir aktorius Ridas Jasiulionis.
Na, o penktadienį nuskambėjo sensacinguoju tituluojamas Lietuvos istorijai svarbių moterų portretus atskleidžiantis spektaklis-koncertas „Graži ir ta galinga“. Toks jis ir buvo – tikrai sensacingas, kupinas ir linksmybių, ir dramos, per muziką parodęs, kokios buvo Barbora Radvilaitė, kunigaikštienė Bona, Žemaitė, Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, Marytė Melnikaitė ir kitos moterys. Jų portretus „tapė“ raudonais kostiumais vilkinčios talentingos Klaipėdos jaunimo teatro aktorės Asta, Ieva, Marija, Rugilė ir Vaiva. Tą vakarą abejingų taip pat neliko.
Kadangi Sofijos festivalis jau tapęs gražia Kulių tradicija, belieka ištarti – iki susitikimo kitąmet.