Visą dieną žemę laistęs lietus penktadienio vakarą tautinį šokį mylinčių plungiškių neišgąsdino. Kiekvienas jų norėjo tapti didžiulio ir laukto įvykio – simbolio, skirto liaudies šokiui, įamžinimo – liudininku, dar kartą išvysti užburiančius šokių ir dainų ansamblio „Suvartukas“ pasirodymus, garsiais plojimais į naują gyvenimo etapą palydėti kolektyvą paliekančius abiturientus.
Metų pradžioje per vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijos „Suvartukas“ 20-ąjį, jubiliejinį, koncertą kolektyvo ir asociacijos „Šokantys plungiškiai“ vadovė Ilona Baltikauskaitė pristatė savo ilgai širdyje nešiotą svajonę – liaudies šokiui įamžinti pastatyti simbolį – klumpes – Plungėje. Per trumpą laiką padedant veikliems asociacijos nariams, šokėjų tėveliams, remiant buvusiems „Suvartuko“ nariams projektas buvo įgyvendintas. Nuo penktadienio Senamiesčio aikštėje pūpso dvi didelės bronzinės klumpės, apipintos simboliais, tautiniais raštais ir žemaičių tarme. Skulptūros autorius – menininkas Martynas Gaubas.
„Suvartukas“ neabejotinai yra vienas iš Plungės simbolių. Labai smagu, kad ši idėja kilo, kad ji atėjo ne iš valdžios, o iš pačių šokėjų. Ačiū, kad jie tą idėją ne tik iškėlė, bet ir išvystė. Šiandien kiekvienas, kuris myli tautinį šokį, kuris jam neabejingas, kiekvienas plungiškis ir miesto svečias, įsilipęs į tas klumpes, galės nusifotografuoti, pamatyti Vytauto gatvę, bažnyčią ir tikrai nesuabejos, kad yra Plungėje. Tokių simbolių mums labai reikia“, – klumpių atidengimo ceremonijoje kalbėjo meras Audrius Klišonis.
Į šventę atvykęs Seimo narys Jonas Varkalys „Suvartuko“ vadovei atvežė premjero Sauliaus Skvernelio padėkos raštą.
„Užsienyje dažnai tenka girdėti posakį „Pabūti svetimuose batuose“. Kaip suprantu, dauguma plungiškių yra buvę šokėjų batuose arba klumpėse. Šios padarytos iš bronzos, kad greit nesusidėvėtų, kad dar daug plungiškių kartų galėtų pabūti šokėjų klumpėse, pasijausti šokėjais ir toliau puoselėti lietuviškumą ir tautiškumą. Ačiū už galimybę jūsų mieste pristatyti savo pirmąjį kūrinį“, – dėkojo klumpių autorius M. Gaubas.
„Šiandien išsipildė mano ilgai nešiota svajonė kaip nors įprasminti tautinį šokį Plungėje, ir ne tik čia, bet ir Lietuvoje. Buvęs daugiametis Nacionalinio kultūros centro direktorius Juozas Mikutavičius Plungę ne be reikalo vadino tautinio šokio Meka. Šitas simbolis yra mums visiems: „Suvartukui“, mūsų tradicijoms, Plungei, Žemaitijai ir visiems mylintiems liaudies šokį“, –
džiaugsmo neslėpė kolektyvo vadovė I. Baltikauskaitė.
Kiekvienas, panoręs įsispirti į bronzines klumpes, pamatys ne vieną užrašą. Ant jų – ir „Suvartuko“ įkūrimo metai, ir kolektyvo ženklas, Plungės herbas, šokėjų skanduotės, žemaitiški tekstai. O 95 Perkūno ąžuolo lapeliai skirti „Suvartuko“ vaikams. „Tikiu, kad šitos klumpės, šitas garsas sklis labai toli ne tik Plungėje, bet ir už jos ribų, gal net užsienyje. Ir aš žinau, kad kiekvienas ansamblio narys, įsispyręs į tas klumpes, išdidžiai galės pasakyti: „Če īr mūsa i mums“, –
pridūrė I. Baltikauskaitė.
Kaip minėta, prie idėjos įgyvendinimo prisidėjo esami ir buvę kolektyvo šokėjai, plungiškiai, palaikantys idėją, tačiau nuo pirmos dienos didžiausi pagalbininkai ir idėjos palaikytojai, anot kolektyvo vadovės, buvo meras A. Klišonis, Darius Jankauskas, Aidas Kėsas, Audrius Misiūnas, Gediminas Norvaišas, Romualdas Rimeikis, Petras Gotautas, buvęs miesto seniūnas Gintaras Domarkas.
Daugiau nei šimtui šokėjų trypiant linksmapolkę, skambant Plungės kultūros centro pučiamųjų orkestro muzikai, tautinio šokio simbolis buvo atidengtas. Kaip ir dera, pirmoji bronzines klumpes pasimatavo jų sumanytoja – I. Baltikauskaitė.
Po iškilmingos ceremonijos Plungės kultūros centre visų laukė linksmoji, o kitiems ir liūdnoji vakaro dalis – „Suvartuko“ pasirodymas ir atsisveikinimas su abiturientais.
Šiais metais kolektyvą palieka net 13 narių: trylika metų šokiui atidavęs Jokūbas Kiesas, nuo pirmos klasės „Suvartuke“ triūsę Gintarė Armalytė, Roberta Stonkutė, Austėja Rataitė, dvyniai Rokas ir Ema Jankauskai, Dominyka Ivanauskaitė, Aistmantas Ročius, Vilius Šlimas, Edvardas Tarvydas. Po dešimties metų su draugais atsisveikino Linas Adomavičius, po septynerių – Rokas Šernius, po šešerių – Patricija Biečiutė.