Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną mėnesį valstybė rieškučiomis semia milijonus ir žarsto juos ir į kairę, ir į dešinę. Kartais peršasi mintis, kad valdžios „galvos“ greitai pritrūks idėjų, kam čia dar galėtų išrašyti vieną kitą milijoną. Šiomis dienomis papildomais 120 eurų džiaugiasi gaunantieji vaiko pinigus, po 200 eurų pažadėta ir pensininkams, netikėtomis įplaukomis pildosi bedarbių sąskaitos. O kur dar milijonai keliams, verslo įmonėms, kur dar 200 eurų vertės atostogos visiems medikams… Žodžiu, pinigų dalybos intensyvios, nežinia tik, kokio intensyvumo bus viso to pagirios. Ar nepaaiškės, kad ši lazda turi du galus ir po švaistymosi pareis verksmingas diržų veržimosi metas?
Kai dešimtys milijonų taškoma kitoms sritims, belieka įsivaizduoti, kokias sumas pandemijos akivaizdoje ryja sveikatos apsaugos sektorius.
Aną savaitę visa respublikinė žiniasklaida mirgėjo antraštėmis apie COVID-19 reagentų pirkimą ir šiame procese dalyvavusio Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidento Šarūno Narbuto sulaikymą. Esmę turbūt daugelis bent jau girdėjome: Sveikatos apsaugos ministerijos žinioje esanti Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, siekdama kuo skubiau įsigyti COVID-19 reagentų, kovo pabaigoje sudarė dvi sutartis su Ispanijos bendrove „PMS International“, Š. Narbutui šiame sandoryje priskiriamas tarpininko vaidmuo, galimai atnešęs jam kone trečdalį milijono eurų uždarbį. Tuo susidomėjusi Specialiųjų tyrimų tarnyba, Š. Narbutui „paišydama“ prekybos poveikiu bylą, jį sulaikė. Tiesa, vėliau paskyrė jam namų areštą.
Sutartys, apie kurias kalbama, – apie 3,5 mln. ir 1,8 mln. eurų vertės. Pirmuoju atveju minėtajai ispanų kompanijai buvo pervesta apie 2,5 milijono eurų, o maždaug milijonas JAV dolerių – tiesiogiai reagentų gamintojai Kinijoje, pagal antrąją sutartį ispanams teko apie 1,3 milijono eurų, kinams – pusė milijono dolerių. Iš viso įsigyta apie 300 tūkst. reagentų, vieno vertė – apie 17 eurų. Kaip viename iš interviu sakė sulaikytasis, kaina – ypač gera.
Šis painus reikalas viešintas tik anos savaitės pradžioje, daugiau apie jį – nė kriūkt. Paaiškinimas – vyksta ikiteisminis tyrimas. Be to, ir premjeras Saulius Skvernelis, ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga lyg tyčia atostogose, o ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovo nieko nebepaklausi – šis žmogus mirė. Nepaisant viso to, visuomenei kyla daugybė klausimų. O vienas iš jų – ar negalėjo Lietuva, ta turtingoji mūsų šalis, apsieiti be tarpininkų ir reagentus pirkti tiesiai iš Kinijos? Kitas – kodėl visi šunys kariami ant Š. Narbuto, lyg valstybinės institucijos ir jų vadovai čia būtų „nė prie ko“? Norėtųsi žinoti, bet…
Ar gaila pinigų – geriau tegul dalina verslui ir žmonėms negu išsvaisto belekur, vis į naudą. Nesitikėjo valdžia kad to viruso tokios pasekmės bus, neturėjo ižde piniginio rezervo tokiam atvejui, nespėjo sudėliot viską tvarkingai dėl paramos ir subsidijų, todėl taip ir gavosi