
Ketvirtadienį posėdžiavusi Savivaldybės taryba pirmiausiai išklausė informacijos apie vienos iš „šviežiausių“ įstaigų – Plungės visuomenės sveikatos biuro – veiklą. Po Tado Šetkauskio, kuris laikinai eina biuro direktoriaus pareigas, gana abstraktaus pasisakymo dauguma tarybos narių tik traukė pečiais, nesuprasdami, kam ta įstaiga apskritai reikalinga. Abejonių išsakyta (beje, jau ne pirmąjį kartą) ir dėl įstaigos vadovo, baigusio tik vidurinę mokyklą, kompetencijos.
Kaip pasakojo laikinasis direktorius T. Šetkauskis, Visuomenės sveikatos biuras finansuojamas iš trijų šaltinių: Savivaldybės biudžeto, privalomojo sveikatos draudimo ir Sveikatos apsaugos ministerijos lėšomis. Kadangi jų nėra tiek, kiek tikėtasi, tai ir įstaigos veikla, kaip sakė T. Šetkauskis, nėra tokia, kokios visiems norėtųsi. Anot laikinojo direktoriaus, tik šiomis dienomis iš ministerijos gauti seniai pažadėtieji 28 tūkstančiai litų, kurie esą turėtų gerokai pagyvinti biuro veiklą. Kitais metais lėšų tikimasi gauti dar ir iš specialiosios visuomenės sveikatos rėmimo programos. Taigi gal įstaiga pagaliau „sublizgės“ savo darbais?
Pasak T. Šetkauskio, lėšų stygius stabdė viską: iš pradžių trūko kompiuterių, paskui nebuvo pinigų lankstinukams išleisti, interneto svetainei sukurti. Tačiau veiklos esą netrūko, o svarbiausias iš darbų buvęs projekto „Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro modernizavimas“ parengimas ir paraiškos finansavimui gauti teikimas. Tai esą jau atlikta, projektui įgyvendinti žadama gauti 886 tūkst. Lt.
T. Šetkauskis vardijo ir kitus biuro atliktus darbus: kasdienis visuomenės sveikatos specialisčių darbas mokyklose, straipsnių rengimas, akcijos, skirtos hipertenzijos dienai, organizavimas.
Po T. Šetkauskio pranešimo tarybos nariui Jonui Varkaliui kilo klausimas: „O tai kokios to biuro funkcijos, kokia įstaigos valdymo struktūra?“ Pasak direktoriaus, pagrindinis darbas yra organizuoti moksleivių sveikatos priežiūrą bei rūpintis visuomenės švietimu sveikatos klausimais. „Tuomet atsakykite, kaip jūsų specialistas padės mokykloje susirgusiam vaikui?“ – klausė Audrius Misiūnas. T. Šetkauskis pripažino, jog mokymo įstaigose dirbančių specialisčių galios nėra didelės. Jos tik pirmąją pagalbą suteikia (pavyzdžiui, sustabdytų kraujavimą), praneša apie susirgusįjį tėvams, gali iškviesti greitąją, o jau kokio validolio ar paracetamolio temperatūrai „numušti“ iš jos tikrai negausite – gydyti jos negali. „Jų darbas kitoks – rinkti informaciją apie vaikų sveikatą, mokyti juos sveikai gyventi“, – aiškino direktorius.
Tarybos nariai sakė jokios Visuomenės sveikatos biuro veiklos nematantys. „Mano akimis žiūrint, tas biuras nieko neveikia. O gal man akinių reikia?“ – juokavo Visvaldas Nekrašas.
Griežčiausias šiuo klausimu buvo Audrius Klišonis, jau ne pirmąjį kartą iškeliantis T. Šetkauskio kompetencijos problemą. Anot A. Klišonio, Savivaldybė biurui išlaikyti skyrė net 300 tūkstančių litų, o kad jis ką dirbtų, kad būtų naudingas visuomenei, nematyti. Ir tai esą dėl to, kad „įstaiga neturi normalaus vadovo“. „Esat tik partinis statytinis. Ir šiuo savo pristatymu parodėt, kad nesuprantat, ką tas biuras turi daryti. Jo funkcijas tik iš popieriaus gali perskaityti“, – piktai kalbėjo A. Klišonis. Pastarojo nuomone, kad biuras nevirstų pajuokos objektu, reikia keisti direktorių.
Merė Elvyra Valerija Lapukienė stojo T. Šetkauskio pusėn. Anot jos, nereikia sakyti, kad biuras neveikia: juk ir projektą parengė, ir mokyklose dirba, ir švietėjiška veikla vykdoma. O dėl kompetencijos… Merė pripažino, kad į motinystės atostogas išėjusi tikroji biuro direktorė Egidija Janavičienė yra kompetentingesnė, bet, kol ji grįš, ko gero, teks tenkintis laikinojo kompetencija. Anot merės, niekas kitas direktorės pavaduoti nesiima.