
Devyni mėnesiai. Tiek laiko plungiškiai ir miesto svečiai džiaugiasi tuneliu po geležinkeliu Dariaus ir Girėno gatvėje. Tiek laiko nerimas dėl per tunelio statybas įskilusių namo sienų spaudžia Kazimiero ir Reginos Leišių, gyvenančių Žemaitės gatvėje, širdis. Tiek laiko nerandama sprendimo dėl pagalbos šiems žmonėms…
Priminsime, kad pirmą kartą pas K. ir R. Leišius nuvykome netrukus po iškilmingo tunelinio viaduko atidarymo. Sužinojome, kad vykstant tunelio statybos darbams skilo jų namo sienos. Teisybės dėlei turime pasakyti, kad už statybas atsakingos institucijos padėti neatsisakė: statybininkai paramstė sienas, užsakovai buvo atvažiavę apžiūrėti, žadėjo pagalbą… Į namo gelbėjimo operaciją įsitraukė net išrinktieji Seimo nariai.
Tiek kalbėta, tiek žadėta, bet realiai iš vietos net nepajudėta. Žmonės name su skilusiomis sienomis peržiemojo. Laimei, motulė gamta plungiškių pagailėjo ir davė žiemą nei speiguotą, nei sniegingą. Ir pavasaris praėjo (na, taip, karantinas sujaukė daugelio gyvenimą, bet jis nesustojo), vasara taip pat skaičiuoja paskutines dienas, o namas vis dar stovi PARAMSTYTAS!
Nuo pat pradžių tunelio statybos užsakovė Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) atsakomybės nesikratė, bet su namo remonto sąmata (nuo 60 000 iki 100 000 eurų) nesutinka ir siūlo tik 20 000 eurų. Ar tokios sumos pakanka? Vargu…
Gegužės mėnesį pagalba K. ir R. Leišiams įgavo kiek kitokį „atspalvį“. LAKD nusprendė, kad prie namo remonto turėtų prisidėti Plungės rajono savivaldybė, tad atsiuntė siūlymą pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią plungiškiai turėtų parengti projektą, atlikti darbus ir viską įteisinti. O LAKD duos tuos 20 000 eurų.
Beje, tiek politikams svarstant pasiūlymą, tiek mums, žurnalistams, kilo klausimas, o kur dingo draudimo bendrovė? Juk prieš pradėdamas bet kokias statybas rangovas privalo apdrausti objektą. Bet šioje situacijoje draudimas – tabu. Tiesa, K. Leišis savo namą buvo apdraudęs, tačiau draudikų pasiūlyta suma – vos 1 500 eurų.
Savivaldybė gauto pasiūlymo neatmetė ir pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kurioje ji įsipareigoja parengti remonto projektą, gavus teigiamą ekspertizės rezultatą skelbti viešą darbų pirkimo konkursą, atrinkti laimėtoją ir perduoti LAKD pasirašyti sutartį. Taip pat numatyta, kad jei remontas atsieis daugiau kaip 20 000 Eur (LAKD skiriama suma – aut. past.), Savivaldybė finansuos visus darbus, kurie viršija šią sumą, bet ne daugiau kaip 30 000 eurų.
Šią savaitę Savivaldybės vadovai rinkosi į pasitarimą dėl namo Žemaitės gatvėje remonto. Širdyje pasidžiaugėme, kad pagaliau kažkas „gimė“. Bet teko nusivilti, rezultatas toks pats – nulinis. Kaip sakė telefonu kalbintas meras Audrius Klišonis, buvo paskelbtas namo remonto projektavimo darbų pirkimo konkursas, bet nesulaukta nė vieno pasiūlymo. „Važiuoju į LAKD su siūlymu pakoreguoti sutartį, kad galėtume pirkti projektavimo ir rangos darbus kartu“, – paaiškino Savivaldybės vadovas. Anot jo, jei projektavimas ir ranga bus perkami atskirai, žmonės vėl gali sulaukti žiemos, o garantijų, kad ji bus tokia kaip buvo, niekas negali suteikti.
O kaip nukentėjusieji? Ar su jais kas nors dar bendrauja, informuoja apie vykstančius procesus? „Gal prieš porą savaičių kalbėjau su Kazimieru. Jie nusiteikę geranoriškai, nekelia kažkokių didelių reikalavimų, jiems svarbu, kad būtų sutvarkyta“, – tvirtino A. Klišonis.
Pasidomėjome, gal jau ir draudimo įmonė „atsirado“? Deja, bet ji vis dar po paslapties skraiste.
Panašu, vėl teks sakyti, jog reikia dar palaukti ir tikėtis, kad ledai pajudės.
Beje, spalio 11 dieną vyks Seimo rinkimai. Žemaitės gatvės namo problemos – tai niša, kurioje gali pasireikšti devyni mūsiškiai kandidatai.:)
Pakelsiu „paslapties skraistę”- tai Swedbank P&C Insurance AS Lietuvos filialas. Draudimo sutartis galioja, įvykis draudiminis, bet bendrovė visiškai nevykdo savo įsipareigojimų.