Pirmasis atsijungė Vaidotas Skierus, po jo – Vida Tamkevičienė ir Gintaras Bagužis. Taip antradienį prasidėjo nuotoliniu būdu vykęs Plungės rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdis. Taigi iš šešių komiteto narių (Raimondas Doviltis nedalyvavo) liko dviese – Irena Taučienė ir Tadas Šetkauskis. Nors Savivaldybės tarybos veiklos reglamentas sako, kad posėdžiauti galima tik esant kvorumui, t. y. daugiau nei pusei narių, to nepaisyta – posėdis vis vien vyko.
Ir toliau – be pirmininko
Priminsime, kad lapkritį, kai savo pareigų atsisakė Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkas G. Bagužis, Savivaldybės meras Audrius Klišonis į pirmininkus pasiūlė ne valdančiųjų koalicijos atstovą, o savo partijos kolegę, šio komiteto pirmininko pavaduotoją I. Taučienę. Valdantieji, o jų šiame komitete – keturi, mero pasiūlytosios kandidatūros nepalaikė. Motyvas aiškus – komitetui turi vadovauti ne opozicijos atstovas, o kažkuris iš tų, kurie turi daugumą. Tąkart meras kitos kandidatūros nebesiūlė, o vadovauti komiteto posėdžiui paskyrė pavaduotojo pareigas einančią I. Taučienę.
Antradienį scenarijus kartojosi: meras į pirmininko postą pasiūlė kitą opozicijos atstovą – T. Šetkauskį. Valdantieji vėl tarė „ne“, o vadovauti posėdžiui vėl paskirta I. Taučienė. Toks nesiskaitymas valdančiuosius įsiutino. „Pagal susiklosčiusią praktiką komitetui vadovauti turi valdančiosios koalicijos atstovas. Siūlykite ką nors iš mūsų, išsirenkame pirmininką ir normaliai dirbame“, – kreipėsi į merą V. Skierus. „Aš ir pasiūlysiu, bet ne dabar“, – atsakė meras ir I. Taučienę paragino vesti posėdį. I. Taučienė tą ir padarė – pradėtas nagrinėti pirmasis darbotvarkės klausimas.
Matydamas, kad geruoju nieko nebus, V. Skierus kolegoms tarė: „Jau antrą posėdį neišsirenkame naujo pirmininko. Nesuprantu, kas čia vyksta – ar meras nenori, ar negali teikti kažkurio iš valdančiųjų kandidatūros. Komitetas negali dirbti toks pusiau peštas, be pirmininko, todėl siūlau darbą nutraukti, o pratęsime tuomet, kai turėsime pirmininką. Tiesiog atsijunkime.“ Pasakęs tai, V. Skierus nuo posėdžio atsijungė, netrukus tą patį padarė ir V. Tamkevičienė bei G. Bagužis.
Nepaisant to, posėdis vyko toliau. Tuomet žodžio paprašė Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas: „Gal jūs nematote, kad liko tik du komiteto nariai? Nėra kvorumo. Ką jūs čia veikiat? Kažkoks kuriozas. Kam gaišinti administracijos darbuotojus, prisijungusius svečius? Juk šis posėdis vis tiek nebus įskaitytas, visiems teks dirbti iš naujo. Jūs reglamentą pasiskaitykit!“ Meras neatlyžo. „Ne jūsų kompetencija spręsti, ar posėdis turi vykti, ar ne. Jūs dirbkite savo darbą, ir tiek. Komitetas, kai nėra kvorumo, negali priimti sprendimų, bet klausimus aptarti gali. O aš, kaip meras, jei matysiu būtinybę, tuos klausimus teiksiu tarybai“, – kreipdamasis į M. Kauną dėstė A. Klišonis.
Nori reorganizuoti
Vienas iš I. Taučienės ir T. Šetkauskio aptartų klausimų – Plungės ligoninės prašymas leisti reorganizuoti Vaikų ligų skyrių. Kaip sakė įstaigos direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė, paslaugos išliktų, tačiau jos būtų teikiamos ne visą parą, o tik dieną. „Neužsidarysime visiškai. Turėsime pediatrą ir paslaugas teiksime. Jei reikės, pasirūpinsime mažųjų pacientų pervežimu į kitą ligoninę. Jei vaikui pagalbos reikės vakare ar naktį, juk dirba Priėmimo ir skubios pagalbos skyrius“, – kalbėjo D. Luotienė.
Priminsime, jog vasaros pabaigoje dėl didelių finansinių nuostolių ir žmogiškųjų išteklių stokos ligoninė buvo sustabdžiusi Vaikų ligų skyriaus veiklą. Visuomenei pareiškus norą, kad toks skyrius gyvuotų, jo veikla atnaujinta.
Anot ligoninės direktoriaus pavaduotojos, apsukus ratą, vėl tenka grįžti prie šio skyriaus likimo. D. Luotienės teigimu, pagrindinė reorganizacijos būtinybės priežastis ta pati – finansai. „Spalio mėnesį sulaukėme 22 mažųjų pacientų, už kuriuos mums sumokėta 3 547 eurai, lapkritį guldėme tik 5 vaikus, gavome 276 eurus. Šio laikotarpio nuostolis – 23 tūkstančiai eurų. 2019-ųjų nuostolis – daugiau nei 100 tūkstančių. Kita priežastis – žmogiškieji resursai. Gydytoja Stefanija Ščupokienė dirbs tik iki metų pabaigos. Jai išėjus gydytojų dirbti visą parą neužteksime, o dieną – taip“, – pasakojo ligoninės atstovė. D. Luotienė dar akcentavo, kad Valstybinė ligonių kasa už paslaugas vaikams moka mažai, o pediatrai prašo didelių atlyginimų. „Jie tikisi gauti tiek, kiek mes net reanimatologams nemokame“, – reziumavo pavaduotoja.
Taigi informacija pateikta, bet ar klausimas pasieks tarybą, neaišku.
Po savo sparnu nepriims
Tas pats ir su kitu klausimu, kuriuo politikai diskutuoja ir ginčijasi jau porą mėnesių. Tai – Plungės rajono greitosios medicinos pagalbos (GMP) pageidavimas brangiai kainuojančias Šiaulių GMP stoties dispečerinės paslaugas iškeisti į Panevėžio miesto GMP stoties dispečerinės paslaugas, kurios nieko nekainuos.
Nuotoliniame posėdyje vėl dalyvavo Šiaulių ir Panevėžio miesto GMP stočių vadovės, savo poziciją išsakė ir Plungės GMP direktorė Rasa Mončienė, akcentavusi tą patį – kad dispečerinę nori pakeisti dėl vienintelės priežasties, t. y. dėl to, kad ji vienintelė naudojasi valstybiniu ryšiu ir paslaugą teikia nemokamai. „Per septynerius metus bendrovei „Dekbera“, iš kurios Šiauliai perka ryšio paslaugas, sumokėjome 86 490 eurų. Perėjus į Panevėžį, jas gautume veltui“, – sakė R. Mončienė.
Šįkart komitetas turėjo nuspręsti, ką daryti su 2013-aisiais priimtu sprendimu, kuriuo Plungės GMP dispečerinės funkcijos perleidžiamos Šiaulių GMP stočiai. R. Mončienė prašė sprendimą pripažinti netekusiu galios. Ar šis klausimas pasieks tarybą, taip pat – nežinia.
Aptarti ir dar du su greitąja susiję klausimai – nagrinėti Šiaulių GMP stoties ir Plungės GMP raštai dėl Šiaulių GMP žinioje esančios klasterinės brigados, kuri aptarnauja insulto, infarkto ir sunkių traumų ištiktus pacientus, rezidavimo Plungėje.
Priminsime, jog klasterinė brigada po Plungės GMP sparnu prisiglaudė prieš 16 mėnesių. Visą tą laiką įstaigos dalijosi ne tik patalpomis, bet ir darbuotojais. Dabar Plungės GMP direktorė R. Mončienė sako: „Šiaulių brigada, jei nori, gali likti Plungėje, bet tik ne mūsų patalpose. Visą tą laiką jie nemokamai naudojosi patalpomis, net komunalinių mokesčių nemokėjo. Tarp darbuotojų – erzelynė, be to, būdami kartu, negalime garantuoti saugių atstumų. Jau kurį laiką šiauliečių prašome išsikraustyti, bet jie nereaguoja.“
Šiaulių GMP stoties vyriausiosios gydytojos Eugenijos Kukaitienės prašymas buvo priešingo turinio – pageidaujama, kad klasterinė brigada liktų ten, kur buvusi. Juolab kad dar neaišku, ar Plungė pereis prie Panevėžio, ar liks prie Šiaulių. Na, o visus iki šiol patirtus ir būsimus nuostolius žadama padengti.
Baigiantis posėdžiui vicemerė Asta Beierle Eigirdienė apgailestavo: „Svarstomi gyvybiškai svarbūs klausimai, bet visi tie svarstymai – niekiniai. Pagal Savivaldybės tarybos veiklos reglamentą komiteto posėdis teisėtas tik tada, kai jame dalyvauja daugiau nei pusė narių. O dabar – tik žmones varginame. Nes vis tiek viską reikės svarstyti iš naujo.“