![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Trečiadienį Plungėje lankėsi norvegų delegacija iš IVAR kompanijos, teikiančios paslaugas, susijusias su buitinėmis atliekomis, vandentiekiu ir nuotekomis.
Rytą svečiai iš Norvegijos susitiko su Plungės rajono savivaldybės administracijos darbuotojais, UAB „Plungės vandenys“ ir UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktoriais, kitais suinteresuotais atstovais.
Nebe pirmą kartą Plungėje besilankantis delegacijos vadovas Tore Tagholdt dėkojo plungiškiams už malonų priėmimą, džiaugėsi matydamas pažįstamų veidų. Šešių svečių delegacija pristatė savo kompanijos veiklą, pasidalino mintimis ir idėjomis apie atliekų tvarkymą, vandentiekį ir nuotekas, aptarė ir kitus svarbius klausimus.
Norvegų įmonė, kurioje dirba 110 darbuotojų, aptarnauja viešąjį sektorių – tai visos su atliekomis, vandentiekiu, nuotekomis susijusios paslaugos, sistemų valdymas ir diegimas. Įmonė, kurios metinė apyvarta siekia 150 mln. litų, aptarnauja 270 tūkst. vartotojų iš 11 savivaldybių.
IVAR kompanija taip pat tvarko atliekas ir jų aikšteles, o degindama bioneskaidžias atliekas, panaudoja 60 proc. išsiskiriančios energijos elektrai ir šilumai: du trečdaliai – išgaunama šilumos energija, likusi dalis – elektra. Pasak svečių, tai apsimoka ir yra pelninga, tačiau verta pastebėti, kad tokiu būdu gaunama elektros energijos kaina tikrai nebus mažesnė.
Rajono merė Elvyra Valerija Lapukienė pasidžiaugė, kad ši norvegų įmonė yra ir vykdytojai, ir operatoriai, esą ir mums tokios reikėtų.
TRATC direktorius Algirdas Vaitkus teiravosi, ar Norvegijoje gyventojai rūšiuoja atliekas. Pasak svečių, jiems tai įprasta ir yra privaloma, o kas lieka po rūšiavimo – sudeginama ir gaunama energija.
Anot norvegų, įmonė nesiekia didinti pelningumo rodiklių – daugiau dėmesio skiria gyventojų naudai, todėl pas juos žemos kainos.
Delegacijos iš Norvegijos nariai pasakojo, jog dėl vandentiekio didelių bėdų neturi. Pas juos geriamasis vanduo – pakankamai švarus, dezinfekuotas. Šiuo metu vanduo valomas chemiškai, bet artimiausiu laiku planuojama diegti biologinį vandens valymą. Po valymo proceso lieka nemažai dumblo, kurį planuojama džiovinti, perdirbti granulėmis. Šias lengva transportuoti, patogu tręšti dirvožemį. Norvegai stengiasi kuo efektyviau viską išnaudoti.
IVAR kompanijos atstovai tądien lankėsi UAB „Plungės vandenys“ ir UAB TRATC, pabendravo su įmonių darbuotojais.