Rietavo savivaldybė pagal sergamumą COVID-19 liga šalyje užima paskutinę vietą. Ir turbūt pirmą kartą džiaugiamasi tokia pozicija lentelėje. Vis dėlto sergamumo suvaldymas lengvesnių karantino sąlygų kol kas negarantuoja.
Šiomis dienomis Rietavo savivaldybė minima ypač teigiamame kontekste: teritorijoje jau keletą dienų nefiksuojamas nė vienas susirgimo koronaviruso infekcija atvejis. Paskutinis susirgimas buvo nustatytas sausio 27 dieną.
Vasario 5 dieną oficialios COVID-19 statistikos portale skelbiama, kad mūsų savivaldybėje per 14 pastarųjų dienų 100 tūkstančių gyventojų tenka 41,3 susirgimo (Lietuvos vidurkis – 381,7).
Antroje vietoje pagal sergamumą po Rietavo savivaldybės esančioje Jurbarko rajono savivaldybėje šis rodiklis siekia 104,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Kaimyninėse savivaldybėse sergamumas – aukštesnis: Klaipėdos r. sav. – 389,2, Šilalės r. sav. – 109,6, Plungės r. sav. – 257,6, Telšių r. sav. – 379,1.
Iš viso savivaldybėje buvo patvirtinta 317 infekcijos atvejų, pasveiko 282 žmonės. Sergančių dar turime 21 gyventoją.
Kai kuriems savivaldybės gyventojams dėl koronaviruso teko gydytis ligoninėje. Mero Antano Černeckio turimais duomenimis, pastaruoju laikotarpiu ligoninėje gydėsi 12 rietaviškių. Dalis jų galbūt jau pasveikę.
Mirė 8 žmonės, daugiausia Rietavo parapijos senelių globos namuose. Smarkiai infekcija buvo įsisukusi ir į Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių.
Priminsime, kad spalio mėnesį dėl užsikrėtimų pliūpsnio Tverų miestelyje Rietavas buvo patekęs tarp savivaldybių, kuriose buvo fiksuojamas didesnis
susirgimų skaičius nei kitur. Pats užsikrėtimų pikas fiksuotas lapkritį ir gruodžio pirmoje pusėje. Tuomet pakliūta tarp savivaldybių, kur sergamumas aukščiausias. Vėliau nustatytų atvejų skaičius iš lėto pradėjo mažėti.
Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Jolitos Alseikienės pateiktais duomenimis, šiuo metu yra paskiepyti 72 savivaldybės gyventojai: medikai, socialiniai darbuotojai, keletas vyresnio amžiaus žmonių.
Situacijai gerėjant verslininkai tikisi, kad jiems bus leista dirbti. Mokyklų bendruomenės norėtų grįžti prie įprastinio mokymo.
Meras A. Černeckis teigė, kad bendradarbiaujant su Savivaldybių asociacija bandoma kalbėti dėl karantino sąlygų atlaisvinimo savivaldybėse, kur sergamumas suvaldytas. „Kol judėjimas tarp savivaldybių ribojamas, tikrai būtų galima daug ką atlaisvinti, taikyti mažiau ribojimų. Bet be Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos, sveikatos ekspertų leidimo patys savarankiškai to padaryti negalime. Jeigu verslui būtų leista dirbti, jis turėtų prisiimti atsakomybę – laikytis visų apsaugos priemonių, registruoti klientus, sekti, kad tarp jų nebūtų kitų savivaldybių gyventojų. Stengiamės padėti, tikimės, kad mums bus įjungta žalia šviesa“, – kalbėjo Savivaldybės vadovas.
A. Černeckis įsitikinęs, kad viena iš efektyviausių apsaugos nuo COVID-19 priemonių – judėjimo tarp savivaldybių ribojimas: „Policija padirbėjo puikiai. Nors žmonės pyko, kad kartais pareigūnai per daug priekabiai atliko patikrinimus, rezultatas pasiektas. Be uždarymo būtų gerokai daugiau problemų. Galime bėdoti, kad mums blogai, bet iš tikrųjų nieko blogiau už mirtį nėra.“
Šią savaitę Vyriausybė ir sveikatos ekspertai tarsis, kokius karantino reikalavimus galima jau sušvelninti, o kol nėra priimta sprendimų, rietaviškiai priversti gyventi pagal ritmą, kuriuo gyvena ir visa likusi Lietuva.