Antradienis mūsų šalyje buvo dvigubai išskirtinis ir ypatingas – minėtos dvi gražios šventės: Lietuvos valstybės atkūrimo diena ir Užgavėnės. Susikaupimas, patriotiškumas ir smagus Užgavėnių šėlsmas papildė vienas kitą. Tiesa, šiemet Užgavėnės švęstos kitaip: be didelių bendrų susiėjimų, vaišių ir šokių, bet nė kiek ne mažiau išradingai. Viskas persikėlė į interneto erdvę. Socialiniai tinklai mirgėjo nuo gausybės nuotraukų, kurios „kvepėjo“ blynais, žavėjo gražuolėmis Morėmis – kultūros centrai ir bendruomenės kvietė žmones aktyviai įsitraukti į jų rengtus konkursus ir žaidimus.
Štai Plungės kultūros centras dar artėjant Užgavėnėms „nuskambėjo“ per visą Lietuvą, kadangi sugalvojo itin originalų ir iki šiol niekur negirdėtą konkursą – Morės aukcioną! Dalyvauti jame buvo galima jau nuo vasario 15-osios popietės. O kad nesinorėtų pirkti katės maiše, aukcione parduodamą gražuolę buvo galima įvertinti ir gyvai: Plungės Senamiesčio aikštėje stovinti Morė laukė visų norinčių ja pasigrožėti ar prie jos nusifotografuoti.
Aukciono dalyviai turėjo išpildyti vienintelę sąlygą. Kaip skelbė kultūros centras, pageidausiantys pirmieji Lietuvoje įsigyti Morę ir galbūt savo kieme ją sudeginti ir tuo pasipuikuoti, o gal iki kitų metų išsaugoti, turėjo po jos nuotrauka feisbuko Plungės kultūros centro paskyroje parašyti šią gražuolę šlovinantį ketureilį ar sukurti žiemišką eilėraštį, o gal sušokti šokį ar sudainuoti dainą.
Linksmojo Užgavėnių aukciono laimėtojais tapo šaunuoliai brolis ir sesuo Arijus ir Elzė.
„Pavasaris Plungėje tikrai bus. Su žiemos simboliu More deramai už visus plungiškius atsisveikino pirmojo Lietuvoje Morės aukciono laimėtojai Arijus ir Elzė“, – antradienio pavakarę suskubo pranešti Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
Neilgai trukus feisbuko platybėse buvo galima pamatyti, kaip aukcione išlošta Morė pranyksta ugnies liežuviuose, o su ja, reikia tikėtis, ir visos žiemos – o gal ir pandemijos – negandos.
Išradingai praleisti Užgavėnes kvietė ir kiti kultūros centrai. Tiesa, visi siūlymai buvo akcentuoti į tai, jog šįkart žiemą reikia ginti iš savo kiemo, nesibūriuojant.
Taigi Žemaičių Kalvarijos kultūros centras kvietė žmones savo kiemus ar langus papuošti Lietuvos ar Užgavėnių atributika ir pasidalyti nuotraukomis.
Žlibinų kultūros centras nustebino išradingumu, kuriuo neatsistebėjo net pati įstaigos direktorė Alina Bružienė: „Tokiuos bajavuos Muorės da nebovuom sutėkė, kāp ši meta Žlėbėnūs.“ Tiesa, Morės niekas nedegino – palauks geresnių laikų, tačiau ir savo buvimu žlibiniškiams ji labai pakėlė nuotaiką.
O kad savo kiemuose švęsti Užgavėnes būtų smagiau, Žlibinų kultūros centras dar pakvietė dalyvauti virtualiame edukaciniame užsiėmime, kurio metu mokyta, kaip pasigaminti persirengėlio kaukę.
Valstybinę šventę ir Užgavėnes kartu švęsti ragino Kulių kultūros centro bendruomenė, inicijavusi nuotraukų konkursą „Užgavėnių blynai Lietuvos gimtadieniui“.
Užgavėnių tradicijos, kaip žinome, bene labiausiai atskleidžiamos ir puoselėjamos Plateliuose. Čia kiekvienais metais vykdavo įsimintinos šventės, į kurias traukdavo būriai persirengėlių. Šiemet tradicijas teko nutraukti, tačiau paminėti šią smagią žiemos pabaigtuvių šventę Žemaitijos nacionalinis parkas kvietė dalyvaujant puikiausios parko Morės rinkimuose.
Konkursas viliojo šauniais prizais. Pirmosios vietos laimėtojui atiteko ekskursija dviračiais aplink Platelių ežerą, antrosios vietos – ekskursija po Platelius ir Beržorą, trečiosios – ekskursija po Platelių dvaro sodybos muziejines ekspozicijas.
Beje, Užgavėnių atgarsiai Plateliuose dar aidės iki pat kovo pradžios. Žemaitijos nacionalinio parko direkcija organizavo tradicinę mokinių Užgavėnių kaukių parodą-konkursą. Jam vaikai pateikė 102 kaukių ir 32 kaukių piešinių nuotraukas. Mažieji kaukes piešė, didesnieji jas gamino įvairia technika: drožė iš medžio ir muilo, darė iš popieriaus ir molio.
Komisija mokinių kaukes įvertins ir nugalėtojus paskelbs kovo 1 dieną.