![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Penktadienį Plungės rajonas, o tiksliau – Plateliai, sulaukė ypač garbingo svečio – Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos. Kadangi lankėsi balandžio 23-iąją, būtent tą dieną, kai 1991 metais buvo įsteigtas Žemaitijos nacionalinis parkas, Prezidentas parko direktorių Ramūną Lydį pasveikino gražaus jubiliejaus proga. Tačiau pagrindinis vizito tikslas buvo kartu su R. Lydžiu, Plungės rajono savivaldybės meru Audriumi Klišoniu, Savivaldybės administracijos direktoriumi Mindaugu Kaunu ir Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovėmis Ginta Žemaitaityte ir Aušrine Packevičiūte pasivaikščiojus Šeirės pažintiniu taku įvertinti, ar jis pritaikytas žmonėms su negalia.
Išvakarėse – nuotolinis susitikimas
Prezidentas G. Nausėda nuo pat kadencijos pradžios rengia darbo dienas regionuose. Telšių regione jis lankėsi kiek seniau nei prieš metus – 2020 metų sausį. Tuomet Plungėje, Žemaičių dailės muziejuje, buvo surengtas pasitarimas, kurio metu su Plungės, Rietavo, Telšių ir Mažeikių savivaldybių merais aptartos aktualijos ir problemos.
Šįkart Prezidento vizitas į Telšių regioną, galima sakyti, buvo hibridinis. Išvakarėse, ketvirtadienį, jis keturių savivaldybių merus pakvietė į nuotolinį pasitarimą, kurio rezultatai vėliau buvo pristatyti spaudos konferencijoje.
Nuotolinio pasitarimo metu pirmiausia aptarta, ar pavyko išspręsti problemas, kurios iškeltos prieš metus vykusio susitikimo metu, žinoma, ir tai, kas svarbu dabar. Vyriausias Prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius minėjo: „Nuotolinis susitikimas buvo ir konstruktyvus, ir naudingas. Kalbėta, jog po praeito susitikimo ESO pradėjo glaudžiau derinti savo veiksmus su savivaldybėmis, kad Plungėje pajudėjo geležinkelio atšakos į pramonės rajoną atstatymo reikalai, kad šiame mieste įsteigtas verslo konsultavimo centras, kad padedant Prezidentūrai į Plungę bus sugrąžintas kultūros paveldas, tiksliau – Oginskių meno kolekcija.
Diskutuota ir apie tai, kad savivaldybėms būtinas didesnis finansinis savarankiškumas, kad reikėtų didinti savivaldybių vaidmenį vykdant žemės reformą, apie poreikį pertvarkyti viešąjį transportą, apie tai, kad savivaldybių vadovai turėtų aktyviau įsijungti į neįgalių žmonių problemų sprendimą, kad šiems žmonėms būtų pritaikyta kuo daugiau infrastruktūros objektų. Žinoma, aptartas ir pandemijos valdymas – koks savivaldybėse sergamumas, kaip vyksta vakcinavimo procesas.“
Nuotoliniu susitikimu su Prezidentu džiaugėsi ir merai. „Geras būdas greituoju būdu spręsti problemas, – susitikimą apibūdino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. – Puiku, kad po praėjusio susitikimo išspręsta problema su ESO: dabar, įgyvendindami projektus, išlaidas su jais dalijamės per pusę. Prezidentas pritarė ir mūsų siūlymui dėl viešojo transporto pertvarkos: kad visi maršrutai būtų sudėlioti kuo optimaliau, kad mokykliniai autobusai galėtų pavėžėti ir kitus žmones.“ Tam, kad pokalbis naudingas, pritarė ir Plungės rajono savivaldybės meras A. Klišonis: „Padedant Prezidentūrai Plungėje turėsime kunigaikščių Oginskių meno kolekciją. Prezidentas domėjosi, kaip sekasi įgyvendinti geležinkelio atšakos į pramonės rajoną tiesimo projektą, kalbėjom apie tai, kaip mums pavyko suvaldyti pandeminę situaciją, kaip sekasi plėtoti socialines paslaugas. Išsakiau nerimą dėl integraliosios pagalbos teikimo – rugsėjį baigiasi projektas, o paslaugos labai reikalingos. Norėtume jas teikti, bet Savivaldybės biudžetui tai per didelė našta. Tokia pat nežinia ir dėl grupinio gyvenimo namų, kuriuos dabar statom – nežinia, iš kokių lėšų juos išlaikysim.“
Įvertino Šeirės taką
Penktadienį, kaip minėjome, sulaukta ir Prezidento G. Nausėdos vizito gyvai. Atvykęs į Platelius jis minėjo: „Plateliuose esu buvęs, bet konkrečiai šioje vietoje, Šeirės pažintiniame take, ne. Taigi dabar turiu progą aplankyti ir kartu su Lietuvos žmonių su negalia sąjungos atstovėmis įvertinti, kiek jis pritaikytas žmonėms vežimėliuose.“
Šeirės pažintiniame take Prezidentas kartu su neįgaliosiomis, gerai išmanančios Lietuvos turizmo pritaikymo visiems situaciją, Žemaitijos nacionalinio parko ir Savivaldybės vadovais nukeliavo nuo aikštelės, žyminčios tako pradžią, iki Kumelkaktės. Ginta ir Aušrinė taką įvertino pakankamai gerai, nors buvo vietų, kur Prezidentui ir parko direktoriui R. Lydžiui teko joms pagelbėti. „Ir Jūs, Prezidente, ir visi kiti, kai sugalvojate pakeliauti, galite vykti bet kur. O mes, neįgalieji, turime gerai paieškoti vietų, kurios būtų mums pritaikytos. Todėl imantis projektų pačioje pirminėje stadijoje labai svarbu konsultuotis su neįgaliųjų atstovais“, – kalbėjo moterys.
„Turizmo srityje taip pat būtina sudaryti visiems lygias galimybes. O ypač dabar, kai dėl pandemijos mūsų visų judėjimas buvo apribotas. Įsivaizduokite, kad dar labiau jis apribotas žmonėms su negalia. O kartais tereikia tik prieš tiesiant takelį pagalvoti, ar juo patogu bus ne tik eiti, bet ir važiuoti žmogaus su judėjimo negalia, vaiko ar senjoro vežimėliui“, – sakė šalies vadovas.
Išvykdamas Prezidentas dar trumpam užsuko į Platelių parką, kur atnaujinamame dvaro sode pasodino ąžuoliuką.
Džiugu, kad iš Mažeikių vykdamas į Platelius Prezidentas su žmona Diana pietums pasirinko mūsų rajone, šalia Platelių, įsikūrusį šeimos restoranėlį „Le Le Terasa“, o vykdamas link Vilniaus dar sustojo ir Rietave, šeimos picerijoje „Ballaro“, apie kurią vėliau savo feisbuko paskyroje rašė: „Rietave užsukome picos į Virginijos ir Fabio piceriją. Meilės tremtinys Fabio žino iš kartos į kartą perduodamas sicilietiškos picos paslaptis. O poliglotė Virginija ne tik dirba šeimos versle, bet ir pelno nesiekiančioje viešojoje įstaigoje moko lietuvių kalbos vaikučius iš visos Europos. Žavinga, kai iniciatyvūs žmonės iš nieko sukuria ne tik verslą, bet ir vertę visuomenei. Čia dar grįšime.“
Išskirtinis interviu su Prezidentu Gitanu Nausėda – kitame „Plungės“ numeryje.