Žemaitijos nacionalinio parko direkcija informuoja, kad pradedami rengti teritorijų planavimo dokumentai – Žemaitijos nacionalinio parko ir jo zonų ribų bei tvarkymo specialieji planai. Planavimo tikslas – parengti, suderinti ir patvirtinti Žemaitijos nacionalinio parko ir jo zonų ribų bei tvarkymo specialiuosius planus. Rengiant Žemaitijos nacionalinio parko ribų ir jo zonų ribų bei tvarkymo planus, bus vadovaujamasi Saugomų teritorijų, Teritorijų planavimo įstatymais, Saugomų teritorijų ir jų zonų ribų planų rengimo taisyklėmis, Valstybinių parkų, biosferos rezervatų ir draustinių tvarkymo planų rengimo taisyklėmis, Žemaitijos nacionalinio parko apsaugos reglamentu, bendraisiais buveinių ar paukščių apsaugai svarbių teritorijų nuostatais ir kitais teisės aktais. Planavimo metu bus įvertinamos nacionaliniame parke ir greta esančios „Natura 2000“ teritorijos, joms nustatyti reikalavimai, kurie integruojami į rengiamus dokumentus.
Parengtą ir suderintą Žemaitijos nacionalinio parko ribų ir jo zonų ribų planą tvirtins LR Seimas, o tvarkymo planą – LR Vyriausybė. Planavimo organizatorius – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Planus rengs VšĮ Gamtos paveldo fondas. Projekto vadovas – dr. Zenonas Gulbinas. Gamtos paveldo fondas turi ilgametės patirties, rengiant saugomų teritorijų specialiuosius planus.
Žemaitijos nacionalinio parko ir jo zonų ribų bei tvarkymo planai rengiami trimis etapais.
I. Parengiamasis etapas:
– planavimo tikslų ir uždavinių nustatymas, planavimo darbų programos parengimas ir patvirtinimas, reikalingų tyrimų atlikimas, paskelbimas visuomenės informavimo priemonėse apie priimtą sprendimą dėl planų rengimo pradžios ir planavimo tikslų.
II. Rengimo etapas:
– esamos būklės analizės stadija – atliekama kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros paveldo vertybių, kraštovaizdžio rekreacinio potencialo analizė, nustatomos teritorijos vystymosi tendencijos ir probleminės situacijos bei arealai;
– koncepcijos rengimo stadija – analizuojamos nacionalinio parko ir jo funkcinio prioriteto zonų ribos, taip pat, nustačius poreikį, – analizuojamos buferinės apsaugos zonos ribos, kraštovaizdžio tvarkymo zonų sistema ir ją atitinkantys apsaugos ir tvarkymo principai;
– sprendinių konkretizavimo stadija – parengiami sprendiniai kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės, gamtos ir kultūros paveldo apsaugai plėtoti, konservacinio prioriteto naudmenims tvarkyti, pažintiniam turizmui ir rekreacinei infrastruktūrai vystyti.
III. Sprendinių pasekmių vertinimo etapas:
– LR Vyriausybės nustatyta tvarka atliekamas sprendinių poveikio vertinimas, įstatymų bei kitų teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka atliekamas sprendinių strateginis pasekmių aplinkai vertinimas.
IV. Baigiamasis etapas:
– sprendinių svarstymo ir derinimo stadija – konsultavimasis ar viešas svarstymas, derinimas su institucijomis, ginčų nagrinėjimas, tikrinimas.
Kiekvieną Žemaitijos nacionalinio parko specialiojo planavimo dokumentą sudarys:
1. Tekstinė dalis – aiškinamasis raštas.
2. Grafinė dalis – brėžiniai: ribų plano (M 1:10 000), tvarkymo plano (M 1:15 000).
3. Procedūrų dokumentai, parengti planavimo proceso metu.
Ribų ir zonų ribų plano sprendiniais nustatomos arba koreguojamos nacionalinio parko ir jo funkcinio prioriteto zonų ribos, taip pat, nustačius poreikį, – ir buferinės apsaugos zonos ribos.
Tvarkymo plano sprendiniais nustatomos valstybinio parko kraštovaizdžio tvarkymo zonos, apsaugos, tvarkymo ir naudojimo reglamentai, konservacinio prioriteto teritorijų apsaugos ir tvarkymo, pažeistų gamtos kompleksų ir objektų atkūrimo priemonės, aplinkosaugos ir miškų ūkio veiklos kryptys, pateikiama svarbiausių tvarkymo darbų programa, išnagrinėjami žemės tikslinės paskirties ir žemės naudmenų transformavimo poreikiai bei keitimo apribojimai, pasiūlomi konfliktinių situacijų sprendimai.
Įvertinus lankytojų srautus ir dabartinius poreikius, numatoma teritorijos rekreacinio naudojimo sistema: nustatomos vietos rekreaciniams objektams statyti, pažintinio turizmo trasų sistema, siūlomi rekreacinės infrastruktūros objektai ir pan., nustatomos teritorijos gyvenviečių plėtrai; priemonės ūkinei, rekreacinei veiklai reguliuoti.
Specialiuosius planus numatoma baigti iki 2012 m. kovo pabaigos. Kviečiame parko gyventojus ir kitus, besirūpinančius parko ateities vizija, aktyviai dalyvauti specialiųjų planų svarstymo su visuomene procese. Pasiūlymus dėl rengiamų teritorijų planavimo dokumentų galima teikti raštu planavimo organizatoriui, rengėjui iki viešo susirinkimo pabaigos.
Pasiūlymo formą galima rasti Visuomenės informavimo ir dalyvavimo teritorijų planavimo procese nuostatų (Žin., 1996, Nr. 90-2099; 2007, Nr. 33-1190; 2010, Nr. 78-4010) prieduose.
Visuomenės supažindinimas su ribų ir tvarkymo planų sprendiniais numatomas 2011 m. rugsėjo–2012 m. vasario mėn. Susipažinimo su parengtų specialiųjų planų projektais ir viešo susirinkimo datos visuomenės informavimo priemonėse bus pateiktos papildomai.
Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos inf.