![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Birželio 4-ąją Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus pakvietė rietaviškius į Tarptautinės parkų dienos renginį „Susitikimai parkuose“. Ir ne tik… Kontaktinių renginių pasiilgusiems miesto gyventojams ir svečiams pristatyta trijų ekspozicijų paroda „Dingusio paveldo sugrįžimas“.
Nuostabų penktadienio vakarą susirinkusiuosius parke prie kolonados vasaros sezono atidarymo proga sveikino Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.
„Gražiai sutapo, kad dalyvaudami Tarptautinės parkų dienos minėjime paskyrėme jums pasimatymą istoriniame Oginskių parke. Stovime parterio erdvėje, primenančioje, kad čia kažkada būta gražių rūmų. Deja, taip būna, kad, užėjus naujai mąstymo bangai, dažnai numojama ranka į tai, kas buvo praeityje. Panašiai nutiko ir su dvaro ansambliu. Prisimenu, kaip, prasidėjus Rietavo tarybinio ūkio-technikumo statyboms, protingi žmonės stebėjosi, kad jis statomas dvarvietėje. Taip banga po bangos ir nutrinama tai, kas brangiausia. Neturėtume šiandien nei muziejaus, nei parterio erdvės, jeigu nebūtų žmonių, suvokiančių, kaip svarbu išsaugoti istoriją, kaip svarbu puoselėti ir gaivinti paveldą, grąžinti jį žmonėms“, – kalbėjo muziejaus vadovas.
Meras Antanas Černeckis prisiminė, kokią suniokotą – apleistą, išvažinėtą – šią erdvę gavo Rietavo savivaldybė. Pasidžiaugė, kad žmonių, esančių ir jau nebesančių, dėka pavyko atkurti tai, ką turime dabar. „Vyto ir kitų žmonių dėka pasiekėme, kad ir parkas, ir pastatai, ir muziejus yra daug aukštesniame lygmenyje. Ačiū visiems, kurie padeda šį vežimą vežti“, – dėkojo Savivaldybės vadovas.
Sveikinimo žodį rietaviškiams tarė Seimo narys, buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, kuris savo ministravimo laikotarpiu palaikė Rietavo muziejininkų darbus atkuriant Oginskių giminės istoriją, nors tokio palaikymo pasigesta net pačioje Kultūros ministerijoje.
Plungės Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas taip pat kalbėjo apie žmonių, saugančių ir puoselėjančių istorinį atminimą, svarbą. „Aš puikiai suprantu, kad parkas, kolonada, paminklas, fontanas, kuriuos matome čia, – tik maža dalis muziejininkų darbo. Juk niekas nemato valandų, kurias praleidžiate archyvuose ieškodami medžiagų, dirbdami fonduose ar rengdami parodas, ekspozicijas“, – pabrėžė A. Bakanauskas.
Sveikinimo žodžius tarė ir kiti svečiai: Žemaičių vyskupystės muziejaus direktorius Antanas Ivinskis, aktorė Virginija Kochanskytė, Giliogirio dvaro savininkas Saulius Kaveckas, bendrovės „Plungės lagūna“ atstovas Povilas Batavičius. Svečias dailininkas fotografas Vytas Karaciejus įteikė V. Rutkauskui dovaną – jo paties portretą.
Sugrįžimas
Dėl XX a. siautusių karų ir okupacijų unikalus Žemaitijos dvarų kultūros židinys – buvusi kunigaikščių Oginskių rezidencija Rietave – patyrė sunkiai atitaisomų kultūros paveldo praradimų.
Oginskių kultūros istorijos muziejus drauge su kitais projekto partneriais ir rėmėjais parengė parodą „Dingusio paveldo sugrįžimas“ ir pakvietė nauju žvilgsniu įvertinti šių praradimų mastą bei imtis vaidmens istorinio paveldo atgimimo ir sugrįžimo į Rietavą kelyje.
Parodą sudaro trys ekspozicijos. Pirmoji – „Oginskiai. Padovanota Rietavui ir Lietuvai“ – eksponuojama ant buvusių Oginskių rūmų pamatų. Lankytojams fotoparoda bus prieinama visą vasarą.
Muziejaus salėse pristatytos kitos dvi ekspozicijos.
Viena jų – „Oginskių muziejinio paveldo vertybės: fonas ir akcentai“. Eksponatai į Rietavą atkeliavo iš Žemaičių muziejaus „Alka“ ir kitų muziejų.
Ekspozicijos pristatymas pradėtas prie atkurto rūmų maketo. V. Rutkauskas kalbėjo apie tai, kokių didingų jų Rietave būta. Bažnyčios statybai išleista 5 tūkstančiai rublių, o rūmai kainavo 3 milijonus rublių. Anot muziejaus direktoriaus, ta prabanga juos ir pražudė. Po Pirmojo pasaulinio karo vokiečiai traukdamiesi įsakė nuplėšti varinį stogą ir panaudoti jį šoviniams gaminti. Traukiantis iššaudyti fazanai, gulbės. Taip ir prasidėjo rūmų naikinimas.
Rietaviškiams ekspozicija suteikia galimybę pamatyti į Rietavą trumpam sugrįžusius Oginskių dvare ir aplink jį buvusius daiktus. Lankytojų akis traukė nuostabūs baldai, portretai. Čia galėjome išvysti originalų Rietavo liūtą, vestibiulyje stovėjusias vazas.
Trečioji ekspozicija – „Žemaitijos dvarų ir bažnyčių lobiai“ – Žemaičių vyskupystės muziejaus deponuoti eksponatai. Rietaviškius žavėjo Gorskių porcelianas ir kiti trumpam į Rietavą atkeliavę eksponatai.
Apžiūrėję parodą oranžerijos palmyno vietoje renginio dalyviai vaišinosi arbata ir aptarė eksponatus.