Daugelis anksčiau ar vėliau nori persikelti į nuosavą būstą ir gyventi ne daugiabutyje, o privačiame name. Būtent pastaruoju metu tokių žmonių skaičius sparčiai didėja. Kadangi jie jau spėjo įvertinti ir suprasti tokio gyvenimo privalumus. Žinoma, yra ir tokių, kurie nenorėtų iškeisti daugiabučio miesto centre į gyvenimą kažkur tolėliau esančiame name. Tačiau net ir tarp norinčių išsikelti iš miesto yra dalis, kuri mano, jog tai gana sudėtinga. Ir ne tik dėl finansinio aspekto, bet dar ir dėl to, jog statyba reikalauja gana daug laiko, resursų ir jėgų. Net jeigu ir visi darbai yra patikimi į specialistų rankas. Kadangi reikia prižiūrėti, kaip jie yra atliekami, rinktis medžiagas, kurti dizainą bei tvarkyti visus formalumus. Ir tame yra tiesos, nes tikrai reikia pereiti visus šiuos etapus. Aišku, viso to galima išvengti įsigyjant jau pabaigtą statyti namą arba net tą, kuris yra visiškai įrengtas. Tačiau kartais toks būstas gali pasirodyti ne visai atitinkantis asmeninius poreikius. Todėl nors ir nemažai rūpesčių gali sukelti visi darbai, galiausiai jie atsiperka. Juk galima gyventi namuose, kuriuos susikūrėte pagal savo norus.
Statybų kainos nuolat kyla. Ar tai tiesa?
Aišku, galima ironiškai sakyti, kad visos kainos kyla, kadangi būtent toks yra daugumos žmonių požiūris. Ir tai kažkiek tiesa, tačiau kai kuriuose sektoriuose tas pokytis yra minimalus ir praktiškai mažai juntamas. Tačiau statybos darbai pastaruoju metu kainuoja tikrai nemažai. Tam daug įtakos turi ir tai, jog dabar šis sektorius turi gana nemažai darbo ir būtent žmogiškųjų išteklių paklausa neretai viršija pasiūlą. Todėl natūralu, kad ir paslaugų kainos negali būti pačios mažiausios. Tačiau reikėtų įvertinti ir gerėjančią šalies ekonominę padėtį, dėl ko ir vyksta tiek komercinių patalpų, tiek ir individualiųjų namų statyba. Taigi dabartinę situaciją lyginti su tuo, kas buvo prieš keletą metų, tikrai nebūtų tikslinga. Ir nors kainos yra pakilusios, tačiau nuolatinio bei itin ryškaus jų didėjimo dabar nėra pastebima. Aišku, būtų naivu tikėtis, kad jos sumažės, kadangi visos tendencijos rodo, jog šis sektorius ir toliau išliks pakankamai aktyvus.
Kiek investicijų reikalauja namo statyba?
Viskas priklauso nuo konkretaus varianto. Kartais visi darbai gali būti atlikti ir neviršijant šimto tūkstančių eurų, o kartais ta suma gali būti netgi kelis kartus didesnė. O geriausia būsimas išlaidas apskaičiuoti tiksliai įvertinant visų medžiagų bei darbų kainas. Bet tai dar nebus galutinė suma, kadangi labai dažnai atsiranda nenumatytų išlaidų. Todėl specialistai rekomenduoja prie apskaičiuotos sumos pridėti dar trisdešimt procentų. Ir būtent tuomet ji bus artima realybei. Ir pagal ją reikėtų individualiai vertinti, ar tai didelė suma, ar ne. O jeigu yra galimybė, tai labai naudinga būtų turėti bent kažkiek papildomų finansinių resursų. Aišku, net jeigu jų nėra, tikrai nevertėtų atsisakyti nuosavo namo. Kadangi yra daugybė variantų, kaip sumažinti iškart tenkančias išlaidas ir darbus užbaigti per ilgesnį laikotarpį arba kažkiek pigiau.