Praėjusių metų pabaigoje, rekonstruojant Plungės miesto Paprūdžio gatvę nuo vadinamosios pumpinės iki „Sodros“ ir dalį teritorijos ir statinių prie parapijos salės Vytauto g. 29, prie pastarojo pastato buvo atkasti žmogaus kaulai. Radinys kuriam laikui sustabdė darbus. Situacija pasikartojo ir įgyvendinant vadinamąjį keturių gatvių – Laisvės, Rietavo, Minijos ir Telšių – rekonstravimo projektą. Trečiadienį Telšių gatvėje, tarp 12-uoju ir 21-uoju numeriu pažymėtų namų, atkasti, kaip manoma, žmogaus kaulai.
Plungės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkė Ingrida Juškaitė sakė, kad pareigūnai, gavę pranešimą, teritoriją aptvėrė ir apie tai informavo Kultūros paveldo departamentą (KPD).
Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyr. specialisto paveldosaugininko Gintaro Ramono žiniomis, Telšių gatvė nėra įtraukta į saugomų kultūros vertybių registrą. Tad prieš pradedant darbus rangovui nebuvo prievolės išsityrinėti darbų zoną. „Kaip suprantu, kaulai rasti tikrai įdomioje vietoje, gatvės viduryje, po akmens grindiniu. Sunku net spėti, iš kokių laikų jie ten. Gal karo metų“, – svarstė specialistas.
KPD Telšių skyriaus vedėja Aurelija Ričkuvienė „Plungei“ patvirtino G. Ramono žodžius, jog informacijos, kad minėtojoje vietoje būtų tikimybė rasti ką nors panašaus, KPD neturėjo. „Bus surašytas faktinių duomenų aktas ir reikalavimas rangovui stabdyti darbus. Aptikus archeologinių radinių, o kaulai ir yra archeologinis radinys, pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą reikia kviestis archeologą“, – į klausimą, kas bus toliau, atsakė A. Ričkuvienė.
Pasak specialistės, kol nebus atlikta ekspertizė, kol atvykęs archeologas neatliks tyrimo, tol niekas negalės pasakyti, iš kokių laikų ir kaip kelio viduryje atsirado galimai žmogaus kaulai. „Būna, kad, atliekant statybos, tvarkybos darbus, aptinkama tokių radinių ir paaiškėja, jog toje vietoje kažkada, gal nežinant buvo sugadintas koks nors objektas. O kartais nustatoma, jog kaulai į tą vietą pateko atsitiktinai“, – pasakojo KPD Telšių skyriaus vedėja.
Suprantama, jog kiekvienam svarbu, ar ilgam sustos darbai. A. Ričkuvienės teigimu, juos rangovas turi sustabdyti tik toje vietoje, kitur dirbti galima. O ir darbus KPD gali stabdyti iki dviejų savaičių.
Ko gero, daugeliui, ieškant žmogaus, kuris galėtų daugiau papasakoti apie Plungės istoriją, pirmiausia į galvą ateina plungiškiams gerai žinomo istoriko, kolekcininko Bronislovo Pociaus pavardė. Tad ir mes išklausėme jo nuomonę. „Per Antrąjį pasaulinį karą Plungėje mūšio nebuvo, tad ta versija atmestina. Be to, jei kaulai rasti po akmens grindiniu, tada tikrai jie ne iš karo laikų. Nes gatvė akmenimis buvo išgrįsta tarpukariu. Sakyčiau, kad gal tai 1863-iųjų sukilimo palikimas. Gal ką nors nušovė, kai buvo malšinamas sukilimas, juk miesto gale (kur dabar naujosios kapinės – aut. past.) buvo kartuvės“, – savo įžvalgomis dalijosi plungiškis.
Spėlionių daug ir įvairių, bet teks palaukti ekspertizės išvadų. Ir kas žino, kokių dar paslapčių gali atskleisti Telšių gatvės radinys.