Antradienį Plungės policijos komisariate surengtas metinis ataskaitinis susirinkimas. Tvyrojo pakili nuotaika – plungiškius pareigūnus už puikius darbo rezultatus gyrė komisariato viršininkas Saulius Vaičekauskas, Plungės rajono apylinkės prokuratūros vyriausioji prokurorė Irena Dačkauskienė ir net pats Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Alfonsas Motuzas. Ir kaip negirs – juk plungiškiai apskrityje pasiekė geriausių rezultatų, o ir šalyje jie – dešimti.
Kriminalistų rezultatai – stulbinantys
Kriminalinės policijos skyriaus viršininkės Loretos Tamaliūnaitės teigimu, bylų daug, o kriminalistų trūksta. Kiekvienam tyrėjui per mėnesį vidutiniškai tenka po 17,5 bylos. Vieni, turintys daugiau patirties, sugeba ištirti po 7-8, kiti – tik 2-4. Daug darbo turi ir operatyviniai darbuotojai. Jų taip pat trūksta.
Nors krūvis didžiulis, kriminalistų rezultatai geri. Ypač – tiriant sunkius ir labai sunkius nusikaltimus. Jų per metus užregistruota 17, o ištirta net 18! Vienas – iš ankstesnių metų. Iš viso užregistruotos 669 nusikalstamos veikos, 598 iš jų – nusikaltimai. Jų išaiškinamumas – net 62,5 proc. Tai geriausias išaiškinamumo procentas visoje Telšių apskrityje.
Pasak L. Tamaliūnaitės, daugėja nepilnamečių daromų nusikaltimų, taip pat dažniau nusikalstama pakartotinai. Kone pusę visų nusikalstamų veikų – 47,4 proc. – sudaro vagystės. Jų išaiškinta 33,4 proc. Pernai ypač aktyvūs buvo parduotuvių vagys: per 3 mėnesius vagysčių iš parduotuvių – tiek, kiek 2009-aisiais per visus metus. Laimei, vagišiai buvo sulaikyti. Pareigūnai džiaugiasi ir tuo, kad pavyko sučiupti pagyvenusias moteris gatvėje apiplėšinėjusį asmenį.
Į pareigūnų rankas – 5 t naminukės
Apie Viešosios policijos skyriaus ir jo poskyrių darbą pasakojo viršininkė Ingrida Juškaitė. Prevencijos poskyrio pareigūnai pradėjo 157 ikiteisminius tyrimus, išnagrinėjo 782 asmenų prašymus. Kitas didelis darbas – administracinių teisės pažeidimų protokolų rašymas. Daugiausiai iš jų – 625 – surašyti už alkoholinių gėrimų vartojimą viešose vietose bei girto pasirodymą viešumoje.
Gerokai padaugėjo naminės degtinės gamintojų (o gal daugiau jų surandama?). 2010 metais dėl naminukės gamybos ar laikymo pradėti 85 ikiteisminiai tyrimai, 2009-aisiais tokio pobūdžio tyrimų tebuvo 49. Per metus pareigūnai iš degtindarių paėmė 5 266 litrus naminės degtinės ir daugiau nei 66 tonas gamybai paruošto raugo. Taip pat aptikta 713 kontrabandinių cigarečių pakelių.
Su nepilnamečiais dirbančių pareigūnų sąrašuose – 108 vaikai. Per metus už įvairius pažeidimus policijoje buvo atsidūrę 124 nepilnamečiai (20 mergaičių, 104 vaikinukai), nustatyti 6 valkataujantys vaikai, sulaikyti 69 neblaivūs, 17 chuliganų.
Plungės policijos komisariato areštinės kamerose, kurių yra septynios, per metus pabuvo 660 asmenų: 554 vyrai, 14 moterų, 92 nepilnamečiai.
Operatyvaus valdymo poskyris užregistravo 6 147 informacinius pranešimus. Į budėtojų dalį pristatyti 844 asmenys, 867 pabuvojo laikinojo sulaikymo patalpose.
Avarijų mažėja!
Geri ir kelių policijos darbo rezultatai. Džiugu, kad pernai mažėjo avarijų – ir įskaitinių, ir vadinamųjų metalinių. Iš viso per 2010-uosius užregistruota 240 eismo įvykių (2009 m. – 255). Įskaitinių avarijų – 36 (2009 m. – 42). Jų metu 49 žmonės sužeisti, 4 žuvo (2009 m. žuvo 5).
Pareigūnams pavyko nustatyti
2 831 Kelių eismo taisyklių pažeidimą: sulaikyta 200 neblaivių vairuotojų, 638 viršijo greitį, 417 nesegėjo diržų.
Vienas – su sovietiniu pasu
Kaip pasakojo migracijos poskyrio viršininkė Rita Rimkuvienė, per metus išduota daugiau nei 3 tūkstančiai asmens tapatybės kortelių ir daugiau nei 2 tūkst. pasų. Rajone gyvena 160 užsieniečių, 4 kinams duoti leidimai laikinai gyventi šalyje. 14 užsieniečių duoti leidimai gyventi nuolat.
Pernai giminaičiai į migracijos poskyrį atvedė vyriškį, kuris tebegyveno turėdamas SSSR piliečio pasą. Anot R. Rimkuvienės, žmogelis įsikūręs policijos kaimynystėje – Vytauto gatvėje, bet neregistruotas, todėl niekas ir neįtarė, kad gyvena be dokumentų.
Kartelė – į aukščiausią lygį
Komisariato viršininkas S. Vaičekauskas, padėkojęs pareigūnams už gerą darbą, sakė su nerimu žvelgiąs į ateitį – kartelė pakelta į aukščiausią lygį, todėl teks gerokai paplušėti, kad ir šiųmetiniai rezultatai nebūtų prastesni. O tai nėra paprasta, juolab kad trūksta ir darbuotojų, ir finansavimo.
Pareigūnai pagyrimų sulaukė ir iš vyr. prokurorės I. Dačkauskienės bei vicemero Juozo Šlepečio. Na, o paskutinįjį žodį tarė Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas A. Motuzas. Anot jo, plungiškiai – tikri šaunuoliai, į viršų tempiantys net tik savojo komisariato, bet ir visos apskrities rezultatus. Na, o labiausiai prie to prisidėję kriminalistai – ir tuo, kad sunkių nusikaltimų sumažėję, ir kad jų išaiškinamumas puikus.
Anot A. Motuzo, Vyriausybės tikslas šiemet – „ištraukti iš šešėlio“ milijardą litų. Tikimasi, kad prisidės ir policija. Taigi didžiausios pajėgos turėtų būti orientuojamos į ekonominius nusikaltimus – kontrabandą, nelegalias prekes ir pan.
Per metus plungiškiams pareigūnams paskirtos nuobaudos: 5 pastabos, 3 papeikimai, 1 griežtas papeikimas, 1 atleidimas iš pareigų.
Viršininkas A. Motuzas sakė negalįs atsistebėti Plungės pareigūnų fenomenu: „Kuo prastesnis finansavimas, tuo geriau jūs dirbat. Aš įžvelgiu viena – pasišventimą darbui“. Belieka tikėtis, kad, siekiant dar geresnių rodiklių, finansavimas… nebebus karpomas.