![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Rietavo žirgynas skaičiuoja nuostolius: naktį iš spalio 15-osios į 16-ąją ganykloje aptikta dešimt papjautų ir sudraskytų ėriavedžių avių.
Įprasta, kad dažniausiai vilkai įsisuka į bandas, priklausančias Tverų seniūnijos gyventojams. Pilkiai ypač nemažai žalos padaro Lopaičių ir Palūkalnio kaimų žemdirbiams.
Šį rudenį plėšrūnai siautėjo arčiau Rietavo miesto esančiose Vatušių ganyklose. Praėjusį savaitgalį, kaip jau minėjome, išskerstos Rietavo žirgynui priklausančios avys. Negana to, vilkai grįžo į teritoriją ir antrą naktį, kad užbaigtų doroti likučius.
Žirgyno darbuotojai galėjo guostis tik tuo, kad vakare į aptvarus, esančius arčiau pastatų, parsivarė žirgus, o žemaitukų veislės kumelę su kumeliuku saugiai uždarė arklidėje. Po siaubingos nakties į tvartus suvarytos ir likusios avys.
Kiek anksčiau, rugsėjį, keturios avys buvo sudraskytos Vatušių kaime. Kaip sakė Rietavo savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė, per dešimt jos darbo Savivaldybėje metų pirmą kartą vilkai siautėjo Rietavo pusėje: „Kai gavome žinią apie Vatušių kaime papjautas avis, pagalvojau, kad jas išskerdė pro šalį ėję vilkai, bet po įvykių žirgyne nuomonę pakeičiau. Matyt, jie apsigyveno kažkur šalia esančiuose miškuose.“
Rugsėjo mėnesį paraišką dėl vilkų padarytos žalos apskaičiavimo ir atlyginimo Savivaldybei pateikė vienos avies netekęs Lopaičių kaimo gyventojas. Tokių prašymų iš gyventojų sulaukta ir vasarą.
Matyt, pilkiai nebenori būti miško sanitarais. Jiems daug smagiau medžioti ne laukinius gyvūnus, o ganyklose besiganančius naminius gyvulius – avis, ožkas ir buliukus. Šiais metais vilkai papjovė 51 ūkinį gyvūną. Savivaldybės administracija, gavusi devynias paraiškas dėl plėšrūnų padarytos žalos atlyginimo, nuostoliams kompensuoti išmokėjo 5 770 eurų.
Gyventojams žalos pridaro ne tik vilkai. Pasėlius ir miško jaunuolynus išknisa šernai. Bebrai, užtvenkdami upes ir kanalus, laukus užtvindo vandeniu. Tokiu atveju žalą nukentėjusiesiems atlygina medžiotojai. Kaip kalbėjo ekologė, savininkai, patyrę nuostolių dėl bebrų ir šernų veiklos, dažnai tikisi didesnės kompensacijos, nei apskaičiuojama.
Savivaldybė priima paraiškas dėl medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencijos priemonių diegimo kompensavimo. Tad žemių savininkai gali pasirūpinti savo turtu – įrengti tvoras, nusipirkti repelentų ar kitų apsaugos priemonių – ir gauti kompensaciją. Kaip teigė ekologė V. Andrijauskienė, Rietavo savivaldybė patenkino visas iš gyventojų gautas paraiškas.