![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Buvęs ilgametis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenografas, dailininkas Henrikas Ciparis kilęs iš Labardžių kaimo, esančio šalia Rietavo. Nors menininkas jau daug metų gyvena sostinėje, nemaža dalis jo širdies likusi Rietave, kur muziejus džiaugiasi autoriaus dovanota scenografinių kostiumų kolekcija, o miesto žinomi žmonės – specialiai jiems nutapytais paveikslais.
Sugrįžimas po 40 metų
Miestai ir miesteliai didžiuojasi kraštiečiais, kurie savo darbais ir talentais garsina ne tik Lietuvos, bet ir vietų, iš kurių jie kilę, vardą. Dažnai tas jausmas abipusis: nematomomis sentimentų gijomis su vaikystės vietomis susieti žmonės, kad ir kas jie būtų – menininkai, verslininkai, mokslininkai, sportininkai, anksčiau ar vėliau pajaučia pareigą savo sėkme pasidalyti su kraštiečiais.
Rietavo garbės pilietis, žinomas scenografas, dailininkas H. Ciparis kūrybinių ieškojimų kelyje buvo ilgam atitolęs nuo tėviškėje vykstančio gyvenimo. Bet užteko vieno kvietimo, kad kūrėjo genuose užkoduota meilė išsiskleistų. Tokio kvietimo žinomas dailininkas sulaukė prieš dvidešimt metų, kai Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktoriaus Vytas Rutkauskas pasiūlė jam surengti personalinę darbų parodą rietaviškiams.
Menininkui tai buvo grįžimas į tėviškę po 40 metų. Viename savo interviu H. Ciparis kalbėjo, kad pavaikščiojęs vaikystės takais, aplankęs mokyklą, kurioje dabar įsikūręs muziejus, prisiminė, kiek visko čia išgyventa, kiek jaunystėje vaikščiota parko alėjomis, sėdėta po senais parko medžiais. Tada ir sugrįžta arčiau savo paties ištakų – į ten, kur augo apsuptas mamos šilumos, kūrybingų brolių ir draugų būrio, kur, įkvėptas tėviškės vėjų, surado savo pašaukimą – suvokė, kad akvareliniai dažai gali nuspalvinti ne tik popieriaus lapą, bet ir pilką kasdienybę.
Dovanos tėviškei ir jos žmonėms
Glaudi ir produktyvi dailininko draugystė su muziejumi ir Rietavo žmonėmis tęsiasi jau dvidešimt metų.
H. Ciparis, kaip jau minėjome, gimtojo miesto muziejui, švenčiant savivaldos 5-metį, dovanojo teatrinių kostiumų, kuriais scenoje vilkėjo garsiausi atlikėjai, choreografijos eskizų ir scenografijos maketų kolekciją. Jo tapyti paveikslai kabo Lauryno Ivinskio gimnazijoje, gimtojo Labardžių kaimo bendruomenės namuose. Šiemet per titulinius atlaidus nuostabią dovaną – paveikslą „Atgaila“ – autorius dovanojo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčiai. Ta proga maldos namuose buvo surengta net kelis mėnesius trukusi paroda „Dvylika mėnesių“, kurios metu visuomenei pristatyti H. Cipario nutapyti ir Rietavui nusipelniusiems žmonėms dovanoti paveikslai. Šiuo gražiu gestu, kaip sakė dailininkas, jis įprasmino savivaldos 20 metų jubiliejų.
„Pandemija pristabdė visus planus, tad paminėti Rietavo savivaldos atkūrimo sukaktį nusprendžiau pagerbdamas žmones, kurie savo indėliu prisideda prie to, kad gyvenimas būtų įdomesnis. Sužinojau, kokį mėnesį gimęs žmogus, kuriam noriu skirti savo darbą, ir pagal tai nutapiau paveikslus“, – pasakojo dailininkas.
Oginskių kultūros istorijos muziejaus sienas puošia H. Cipario paveikslas Rietavui. V. Rutkauskas, kalbėdamas apie šį kūrinį, mintinai cituoja autoriaus žodžius, parašytus po juo: „Rietavo miestas – pats gražiausias, Rietavo žmonės – patys geriausi.“
V. Rutkauskas žavisi H. Cipariu kaip istorijos sergėtoju: „Nėra kito žmogaus, kuris būtų surinkęs šitiek medžiagos apie Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro istoriją – jame pastatytus kūrinius, teatre dirbusius režisierius, garsiausius atlikėjus. Vertinant jo nuveiktą darbą, surinkta medžiaga turėtų būti išleista atskiru leidiniu. H. Ciparis – Operos ir baleto teatro kultūros ambasadorius, sekantis ir žmonėms primenantis svarbiausias datas, sukaktis. Jis taip pat ir gimtojo krašto ambasadorius, transliuojantis informaciją apie jo istoriją ir dabartį. Dailininkas į Rietavą atvežė ne vieną garsų atlikėją ir profesionalų kolektyvą.“
Kūrybos kelias
Žinomas scenografas, dailininkas, pedagogas Operos ir baleto teatrui skyrė 33 kūrybos metus. Sukūrė scenografijos ir kostiumų projektus 55 spektakliams. Autorinius jo kostiumus scenose dėvėjo daugiau kaip 140 solistų, baleto šokėjų, aktorių. Be tiesioginių pareigų teatre, apipavidalino daugiau kaip 300 valstybinės reikšmės renginių. 1985–2002 m. dalyvavo Vilniuje ir kituose miestuose organizuojant dvidešimt labdaros koncertų. Jo iniciatyva Lietuvoje ir kitose šalyse buvo surengtos 27 mūsų šalies dailininkų parodos.
Vilniuje, Klaipėdoje, Stokholme ir kituose miestuose pristatė daugiau kaip 40 personalinių parodų, dalyvavo devyniolikoje grupinių tarptautinių parodų.
Reikšmingą vietą autoriaus kūryboje sudaro tapybos darbų ciklai: „Requiem“, „Lietuvos kančia“, „Ateiname–išeiname“, „Gyvenimo kelias“, „Raudoni laikai“, „Nauji laikai“, „Laikas“.
Pasitiks jubiliejų
Už tai, kad visa siela galėjo atsiduoti kūrybiniam darbui, menininkas dėkingas savo šeimai – žmonai ir dukroms. „Mano žmona Liudvina yra baigusi Muzikos akademiją, visada dirbo pedagoginį darbą. Dukros – taip pat menininkės. Simona, baigusi Vilniaus universitetą ir Dailės akademiją, dirba grafike dizainere Lietuvoje ir užsienyje. Iveta – dailininkė scenografė, restauratorė, tapytoja. Man pasisekė, kad visi esame meniškos sielos, kad palaikome vieni kitus“, – kalbėjo žinomas menininkas.
Metų sandūroje, gruodžio 31 dieną, H. Ciparis minės garbingą 80 metų jubiliejų. Linkime, kad ta proga tėviškės vėjai atpūstų sukaktuvininkui daug nuoširdžių, šiltų sveikinimų ir, žinoma, kūrybinių idėjų.