
Prieš šešerius metus Plungės rajono politikai patvirtino švietimo įstaigų pertvarkos planą, kuriame keturių kaimų – Nausodžio, Žlibinų, Kantaučių ir Stanelių – mokyklos tapo miesto mokyklų skyriais. Dar tais pačiais metais viena iš jų „krito“ – Nausodžio mokykloje amžiams nutilo mokyklinis skambutis. 2017-aisiais toks pat likimas ištiko Žlibinus, dar po metų – Kantaučius. Na, o 2020 metais mokyklos ištuštėjo Staneliuose ir Stalgėnuose. Rajono politikai tik vieną iš keturių mokyklų pastatų pasiliko savo rankose, kitus nuspręsta parduoti. Pirmoji į privačias rankas iškeliavo Žlibinų mokykla. Užpernai pradėta svarstyti apie Stanelių ir Stalgėnų pastatų įtraukimą į viešame aukcione parduodamų objektų sąrašą. Praėjusių metų lapkritį taip ir buvo padaryta, na, o metams baigiantis ant „prekystalio“ atsidūrė ir Kantaučių mokykla.
Skaitytojams priminsime, kad, prasidėjus kalboms apie Stalgėnų ir Stanelių mokyklų pastatų pardavimą, bendruomenės turėjo savų planų. Staneliškiai buvusioje mokykloje tikėjosi įkurti senelių globos namus, stalgėniškiams reikėjo sporto salės. Tiesa, pirmieji netrukus savo planų atsisakė ir ramiai atsisveikino su mokykla, o antrieji priešinosi metus. Kelis kartus pradėtos įtraukimo į parduodamų objektų sąrašą procedūros buvo sustabdytos. Kaip ir minėta, paskutinis žodis tartas lapkritį.
Dėl 2018 metais uždarytos Kantaučių mokyklėlės iečių niekas nelaužė. Tiesiog susiklostė taip, kad dar iki įstaigos likvidavimo Senamiesčio mokykla, kurios skyriumi buvo Kantaučiai, pradėjo įgyvendinti projektą „Plungės Senamiesčio mokyklos Kantaučių skyriaus universalios sporto aikštelės įrengimas“. Tad teko išlaukti projekte numatytą terminą.
Gruodį sušauktame Savivaldybės tarybos posėdyje tvirtinant viešame aukcione parduodamo nekilnojamojo turto sąrašą, į kurį buvo įtrauktos trys buvusios mokyklos, tarybos narys Algirdas Pečiulis išsakė savo ir bendruomenių nerimą. „Kiekvienoje vietovėje įrengta infrastruktūra: sporto aikštelės, vaikų žaidimų aikštelės. Rūpi, kad bendruomenės neliktų nežinomybėje, kad neatsitiktų taip, jog bendruomenių turtas bus parduotas kartu su sąraše esančiais pastatais“, – kalbėjo politikas.
„Administracijoje tokia kalba buvo, Architektūros ir teritorijų planavimo skyrius informuotas, kad gauti bendruomenės prašymai. Ir Kantaučiuose prie mokyklos esantis stadionas su savo teritorija turėtų būti paliktas bendruomenei, ir Stalgėnuose numatyta užduotis suformuoti žemės sklypą taip, kad dar liktų plotas ir bendruomenei su sporto aikštynu“, – politiką nuramino Savivaldybės administracijos Turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė. O administracijos direktorius Mindaugas Kaunas tik patvirtino jos žodžius ir užtikrino, kad, pardavus pastatus, bendruomenės neliks be savo infrastruktūros.
Telefonu susisiekėme su Kantaučių kaimo bendruomenės „Kalnas“ pirmininke Aušra Juškiene ir pasidomėjome, ar kantautiškiams neskaudės širdies dėl parduodamo mokyklos pastato. „Labai skaudėjo, kai mokyklą uždarė. O dėl to, kad parduos… Mūsų atsiklausė, ar norėsime, bet nesame tokia stipri bendruomenė, kad sugebėtume įveiklinti visą pastatą, o tik dalies pastato atidalyti neišeina. Gal labiau nerimą kelia ne pats pardavimas, o tai, kad parduotas pastatas nevirstų vaiduokliu. Argi mažai rajone tokių pavyzdžių turime?“ – kalbėjo bendruomenės vadovė.
Įdomumo dėlei pasakysime, kad 1962 m. statytos 2 089,52 kv. m ploto Stalgėnų mokyklos pastatas įvertintas 175 305,02 euro. 1969 m. pastatytos 982,09 kv. m Stanelių mokyklos vertė – 77 237,29 euro, o 1963 m. pastatytos 759,66 kv. m Kantaučių mokyklos – 77 966,02 euro.