Savaitės pradžioje į posėdį rinkosi Plungės rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro nariai. Aptartos su pandemija susijusios aktualijos – drastiškai augantys susirgimų koronaviruso infekcija skaičiai, kurių didelė dalis fiksuojama ugdymo įstaigose. Svarstyta, ar verta kuriam laikui įvesti nuotolinį ugdymą. Nutarta, kad, nepaisant kylančios grėsmės, to nereikėtų daryti, kaip ir nereikėtų skelbti draudimo organizuoti įvairius renginius mūsų rajone.
Nuotolyje – klasėmis
Kaip pažymėjo Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro koordinatorius Mantas Česnauskas, sergamumas koronaviruso infekcija Plungės rajono savivaldybėje yra didžiausias nuo pandemijos pradžios. Tačiau ligoninė nefiksuoja didelio skaičiaus „kovidinių“ ligonių – kol kas sėkmingai susitvarkoma su medikams tenkančiu krūviu, todėl kalbėti apie visus kaustantį nerimą nereikėtų, nors išlikti budriems būtina, kaip ir stengtis laikytis visų rekomendacijų kovoje su virusu. Įgyta patirtis, turimi infekcijos valdymo įrankiai, pasak M. Česnausko, leidžia kiek kitaip įvertinti situaciją, nei tai buvo daroma pandemijos pradžioje.
Aišku, šalyje yra savivaldybių, kurios priėmė sprendimą kurį laiką organizuoti nuotolinį mokymą, tačiau Plungės rajono savivaldybė jų pavyzdžiu neseka, nors susirgusiųjų skaičius, ypač kai kuriose ugdymo įstaigose, didėja.
O dėl švietimo įstaigų darbo, tai M. Česnauskas atkreipė dėmesį, jog sprendimas organizuoti, tarkim, 5–12 klasių mokiniams nuotolinį ugdymą būtų nelogiškas jau vien dėl to, kad ne visose mokyklose fiksuojamas ženklus koronaviruso atvejų skaičius. „Kaimo mokyklose, pavyzdžiui, tų atvejų tikrai nėra daug“, – pabrėžė centro koordinatorius.
Nutarta, kad mokyklos turėtų likti prie įprasto ugdymo proceso, tik reikalui esant taikyti infekcijų plitimą ribojantį režimą. Tai reiškia, jog mokykla savo nuožiūra nusprendžia, kada konkrečią klasę (įvertinant tam tikras sąlygas) būtina išsiųsti mokytis nuotoliniu būdu. „Mokyklos pačios turi visus įrankius, kuriais vadovaudamosi gali valdyti ir kontroliuoti situaciją. Mes pasitikime savo švietimo įstaigomis“, – kalbėjo M. Česnauskas.
Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto Rimeikio aiškinimu, skyrius kiekvieną dieną gauna informaciją apie tai, kaip mūsų ugdymo įstaigose keičiasi situacija dėl koronaviruso. „Nacionalinis interesas yra kuo ilgiau išlaikyti kontaktinį ugdymą, toks yra ir mūsų tikslas. Kad žinotume realią padėtį, mokyklų prašome pateikti duomenis apie virusu užsikrėtusius mokinius ne tik atlikus PRG testus, bet ir apie visus atvejus, kurie nustatyti greitaisiais antigenų testais“, – sakė vedėjas.
Sausio 26-osios duomenimis, ir PGR testai (mobiliuosiuose punktuose), ir greitieji antigenų testai (atlikti švietimo įstaigoje ar namuose) rodo, jog koronaviruso infekcija serga 334 mokiniai. „Tiek daug sergančių dar tikrai nėra buvę“, – liūdną faktą pastebėjo G. Rimeikis.
Ketvirtadienį nuotoliniu būdu iš viso mokėsi 16 miesto mokyklų klasių. „Babrungo“ progimnazijoje iš viso trys klasės išsiųstos į nuotolį, „Ryto“ pagrindinėje – penkios, Akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje – viena, Senamiesčio mokykloje – septynios. Izoliacijoje esančių mokinių skaičius taip pat ženklus – 249.
Serga ir švietimo įstaigų darbuotojai. Trečiadienį tokių buvo iš viso 74.
„Esame susigyvenę su situacija, instrumentus jai valdyti turime, todėl šiuo metu nemanome, jog reikėtų kokių draudimų, nebent bus sprendimų iš aukščiau“, – pabrėžė Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas.
Renginių nedraus
Nepaisant augančio sergamumo koronaviruso infekcija, Plungės rajono savivaldybėje nėra priimtas sprendimas dėl uždarose patalpose vykstančių renginių organizavimo.
Kaip sakė M. Česnauskas, renginiai pas mus nėra ta vieta, kur būtų fiksuojami protrūkiai – tokia statistika tiesiog nevedama. „O ir šiuo laikotarpiu – iki kovo pradžios paprastai nevyksta labai daug renginių. Todėl manome, jog drausti suplanuotus kultūros renginius būtų netikslinga, tuo labiau kad visi matome, jog vakarėliai vyksta savaitgaliais kavinėse. Neteisinga tai būtų kultūros renginių atžvilgiu“, – dėstė centro koordinatorius.
Priimtos tik rekomendacijos kultūros įstaigoms neorganizuoti naujų renginių uždarose erdvėse, jei yra galimybė, jau suplanuotus perkelti į interneto erdvę. „Savivaldybėje dirbantys viešosios tvarkos specialistai teiks prioritetą renginių kontrolei“, – informavo M. Česnauskas.