Endokrinologas yra gydytojas, kurio specializacija yra su hormonais susijusių ligų ir būklių diagnostika ir gydymas. Endokrinologai gydo asmenis, turinčius endokrininių ligų ir sutrikimų, tokių kaip:
1) cukrinis diabetas;
2) skydliaukės disfunkcija;
3) nutukimas arba su nutukimu susijusi lėtinė liga;
4) osteoporozė;
5) antinksčių sutrikimai;
6) lipidų apykaitos sutrikimai;
7) įvairūs medžiagų apykaitos sutrikimai;
8) augimo sutrikimai.
Endokrinologai stengiasi užtikrinti, kad skirtingos organizmo sistemos gerai sąveikautų viena su kita, koreguodami hormonų disbalansą. Endokrinologai atlieka daugybę tyrimų, kad tinkamai diagnozuotų problemą, nustatytų geriausią gydymą ir padėtų pacientams pakeisti gyvenimo būdą (jei tai įmanoma), kurie gali pagerinti sveikatos būklę.
Daugelis endokrinologų taip pat atlieka įvairius klinikinius tyrimus, kad geriau suprastų endokrinines ligas, o tai vėliau lemia geresnes gydymo galimybes. Kai kurie endokrinologai gydo įvairius endokrininius sutrikimus, o kiti pasirenka specializuotis vienoje srityje, pavyzdžiui, diabeto, nevaisingumo ar endokrininėje onkologijoje.
Kai kurie sutrikimai apima endokrininę sistemą, net jei jie nėra kilę iš ten. Tokiais atvejais endokrinologai gali dirbti kartu su pirminės sveikatos priežiūros gydytoju arba kitos srities specialistu, kad koordinuotų tolesnę paciento priežiūrą.
Norint tapti endokrinologu, reikia gilių patofiziologijos ir biochemijos žinių, kad būtų galima suprasti procesus, kurie gali sutrikti esant endokrininėms ligoms. Baigęs medicinos studijas ir vidaus ligų rezidentūros studijas, norėdamas tapti endokrinologu, gydytojas turi gauti papildomą stažuotę endokrinologijos srityje.
Kas yra endokrinologija?
Endokrinologija yra medicinos šaka, susijusi su endokrinine sistema, kuri kontroliuoja hormonus jūsų kūne. Endokrinologai diagnozuoja ir gydo įvairias endokrininę sistemą veikiančias ligas, įskaitant cukrinį diabetą, skydliaukės sutrikimus, osteoporozę, augimo hormono trūkumą, nevaisingumą, cholesterolio problemas, hipertenziją (aukštą kraujospūdį), nutukimą ir kt.
Kaip veikia endokrininė sistema?
Endokrininės sistemos liaukos ir organai išskiria hormonus, kurie reguliuoja daugybę gyvybiškai svarbių mūsų organizmo funkcijų. Šios liaukos apima pagumburį, kankorėžinę liauką, hipofizę, skydliaukę, antinksčius, kasą, sėklides ir kiaušides.
Visi jūsų kūno hormonai turi atlikti tam tikras užduotis. Jūsų kraujyje bet kuriuo metu cirkuliuoja iki 40 skirtingų hormonų. Patekęs į kraują, hormonas keliauja po visą kūną, kol pasiekia konkrečią (-ias) paskirties vietą (-as), kad atliktų savo funkciją. Šios paskirties vietos vadinamos taikiniais (receptoriais), kurie gali būti kitose endokrininėse liaukose arba kituose kūno organuose ir audiniuose.
Kai hormonas pasiekia savo tikslą, jis nurodo tai jūsų kūno daliai, ką daryti bei kada ir kiek ilgai. Hormonai dažnai vadinami „pasiuntiniais“, nes jie padeda skirtingoms kūno dalims bendrauti tarpusavyje. Apibendrinus jie dalyvauja daugelyje skirtingų procesų organizme, įskaitant:
1) cukraus kiekio kraujyje kontrolę;
2) augimą;
3) metabolizmą (kūno energijos gavimo ir palaikymo procesą);
4) širdies ritmo ir kraujospūdžio reguliavimą;
5) seksualinį funkcijų palaikymą;
6) reprodukciją;
7) nuotaikos reguliavimą.