Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Plungės viešoji biblioteka kvietė paminėti dalyvaujant jos organizuotame renginyje. Ji kartu su kraštotyrininkų klubo „Pilaitė“ nariais vasario 15-ąją inicijavo dviejų įdomių parodų pristatymą. Abi ekspozicijas sieja istorija. Viena susijusi su numizmatika, kita – su išskirtinių knygų leidyba.
Vasario 16-osios išvakarėse vykęs renginys prasidėjo muzikiniu pasveikinimu. Nuskambėjo Lietuvos okupacijos laikotarpiu mūsų šalies himnu laikyta Maironio „Lietuva brangi“. Kūrinį atliko operos solistė Vilija Mikštaitė ir Rūta Černeckienė. Maironio kūryba pasirinkta neatsitiktinai: būtent dėmesys šiam kūrėjui tą dieną buvo viena iš sudėtinių renginio dalių.
Tampa gražia tradicija, kad bibliotekos Valstybės atkūrimo dienos renginys papuošiamas ypatingu akcentu – istorine trispalve. Unikali, iš lietuviško lino austa Lietuvos vėliava mena 1920-uosius metus. Ji yra kažkada kabėjusi Plungės pradžios mokykloje. Felikso Zulono šeimos dėka vėliava buvo išsaugota iki šių dienų. Pats F. Zulonas istorinę trispalvę atsineša į Vasario 16-osios šventę bibliotekoje.
Renginys bibliotekoje tą dieną kvietė susipažinti su kraštotyrininkų klubo „Pilaitė“ nariu kolekcininku Antanu Papieviu, kuris surengė parodą „Lietuvos eurai“. Ekspozicija didelė ir įdomi. Dėl suprantamų priežasčių paroda veikė tik kelias valandas – iki 17 val., tad tie, kurie suskubo į pristatymą, turėjo progą pamatyti, kiek daug ir kokių eurų monetų, naudojamų ir proginių, buvo išleista į apyvartą vien tik Lietuvoje.
A. Papievis – mūsų kraštietis. Šiuo metu gyvena Telšiuose, tačiau kilęs iš Kulių. Susirinkusiesiems į parodos pristatymą jis trumpai papasakojo apie save, paminėjo, kad domėtis kolekcionavimu pradėjo dar vaikystėje, kai rinko saldainių popieriukus. Vėliau atėjo eilė lietuviškiems pašto ženklams, monetoms. „Esu
susirgęs, nes kolekcionavimas tikrai yra liga, nuo kurios niekada nepasveiksi“, – apie savo pomėgį atsiliepė bibliotekos svečias.
Kolekcininkas kvietė susipažinti su jo sukauptais lietuviškų eurų prototipais, atkreipė dėmesį į progines, lietuviška simbolika padabintas monetas, kurios gali būti įvairių nominalų, o kai kurių net nėra masinėje apyvartoje. Pasak A. Papievio, jo kolekcijoje yra surinktos visos 2015–2021 metais nukaltos lietuviškos eurų monetos.
A. Papievis kalbėjo, jog pristatyta kolekcija – tikrai ne viskas, ką jis yra sukaupęs, tad ateityje mielai pakviestų į dar vieną „piniginę“ parodą – Europos šalių eurų monetų.
Valstybės atkūrimo dienai skirtas renginys tęsėsi skiriant dėmesį dar vienam įdomiam ir svarbiam dalykui: „Pilaitės“ nariai mokytojai Danutė Ardavičienė ir Bronislovas Pocius pristatė naują Maironio knygos „Lietuvos istorija“ leidimą.
D. Ardavičienė pasakojo, kad prieš gerus 50 metų Šateikiuose jai mokytojas Romanas Gedvilas atidavė Maironio parašytą ir 1906 m. išleistą „Lietuvos istoriją“ įpareigodamas kada nors paruošti naują šios knygos leidimą. Tokio įpareigojimo mokytoja nepamiršusi. Ji suredagavo knygą pagal dabartinę lietuvių kalbą ir stilių ir atkakliai ieškojo finansinės pagalbos. Leidybą parėmė Plungiškių draugija. Jos vadovas Liudas Skierus taip pat dalyvavo knygos pristatyme ir pasidžiaugė, jog draugija tęsia filantropinę veiklą, kuriai labai atsidavęs buvo šviesaus atminimo Bronislovas Lubys.
Istorikas B. Pocius naujojo leidimo knygos „Lietuvos istorija“ pristatymo metu pasidalijo įdomiomis įžvalgomis apie šio leidinio atsiradimą, apie Maironio indėlį rašant mūsų šalies istoriją ir pan.
„Nesvarbu, kad Maironio „Lietuvos istorija“ nelabai tiksli, bet ji yra vertybė jau vien dėl to, kaip tuo metu lietuviai suprato ir vertino mūsų krašto praeitį. Tai – mūsų istorijos paveldas ir pasididžiavimas. Todėl neleistina, kad ši istorija išnyktų kartu su sena ir nusidėvėjusia knyga“, –
dar prieš parodą pažymėjo „Pilaitės“ klubo vadovė bibliotekininkė Otilija Juozapaitienė.
Be Maironio knygos, pasidžiaugta dar ir tuo, jog vėlgi Plungiškių draugijos dėka pavyko išleisti knygos „Plungės švietimo istorija“ antrą leidimą. 500 egzempliorių tiražu išspausdintas leidinys pasieks visas mūsų rajono švietimo įstaigas, bibliotekas. Be jokios abejonės, ši knyga bus svarbus indėlis į Plungės rajono švietimo raidos įamžinimą.