Šią savaitę Plungės rajono mokyklų duris pravėrė pirmieji ukrainiečių vaikai, kurie išreiškė norą mokytis mūsų švietimo įstaigose. Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus duomenimis, pirmadienį tokių vaikų iš viso buvo 12, dar vienas jaunuolis papildė Plungės technologijų ir verslo mokyklos bendruomenės gretas.
Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis informavo, kad Plungėje Ukrainos karo pabėgėlių vaikai kol kas bus mokomi dviejose ugdymo įstaigose: „Babrungo“ progimnazijoje ir Senamiesčio mokykloje. Pastarojoje yra suformuota išlyginamoji grupė, kuri skirta 5–10 klasių mokiniams, „Babrungo“ progimnazijoje – 1–4 klasių.
Pasak vedėjo, šiuo metu karo pabėgėlių vaikams daugiausia organizuojamos lietuvių kalbos pamokos. Su pradinukais užsiima pradinių klasių mokytoja, kurios vyras, beje, yra ukrainietis, taigi tikėtina, jog pedagogė turi ir ukrainiečių kalbos pagrindų. Senamiesčio mokykloje su atvykėliais dirba lietuvių kalbos mokytoja.
„Iki mokslo metų pabaigos liko ne tiek jau ir daug laiko, todėl dabar mūsų tikslas yra, kad ukrainiečių vaikai įgytų lietuvių kalbos pagrindus. Jei po vasaros atostogų jie vis dar bus pas mus, tai jau nuo rudens mokslus pradės įprasta tvarka kaip ir mūsų mokiniai“, – paaiškino G. Rimeikis ir pridūrė, jog pagal šiandien turimą informaciją didžioji dalis ukrainiečių nusiteikę mūsų mieste likti ilgėliau.
Kaip minėta, vaikai didžiausią dėmesį skiria kalbos mokymuisi, tačiau stengiamasi juos integruoti pasiūlant su kitais vaikais dalyvauti bendrose kūno kultūros, technologijų pamokose.
Dar apie 30 ukrainiečių vaikų mokslus tęsia nuotoliniu būdu: pagal galimybes prie pamokų jungiasi su gimtoje šalyje likusiais savo bendraklasiais.
Trečiadienio duomenimis, Plungės rajono savivaldybėje apsigyveno 116 ukrainiečių, iš jų – 63 vaikai. Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas užsiminė, jog, vertinant atvykėlių pasiskirstymą pagal gyvenamąją teritoriją, tikėtina, kad bus vaikų, kurie netrukus lankyti pradės ir rajone esančias švietimo įstaigas.
Sprendžiamas klausimas ir dėl ikimokyklinio amžiaus vaikų galimybės lankyti mūsų darželius. Kaip žinome, laisvų vietų juose nėra. „Apie 10 vaikų norėtų lankyti darželį. Žiūrėsime, kaip spręsti šį reikalą, gal per dienos užimtumą organizuosime. Žinote, niekur nėra aiškumo ir nėra duota nurodymų, kaip elgtis. Improvizuoja visa Lietuva, ieškome visiems priimtiniausių sprendimų ir mes“, – dėstė G. Rimeikis, užsimindamas, jog su mažaisiais ukrainiečiais būtų kam užsiimti: tarp karo pabėgėlių, kaip išsiaiškinta, yra dvi pedagogės.
Plungės technologijų ir verslo mokykla sulaukė vieno jaunuolio, kuris panoro tęsti mokslus profesinėje švietimo įstaigoje. „Ukrainoje vaikinas buvo antrakursis, profesinėje mokykloje mokėsi traktorininko specialybės. Kadangi mes tokios programos neturime, pasiūlėme jam įsitraukti į technikos priežiūros programos kursą. Padarėme įžanginę susipažinimo dieną, ir štai jau trečią dieną jis pas mus mokosi“, – kalbėjo mokyklos direktorius Audrius Misiūnas.
Šiam jaunuoliui atskiros lietuvių kalbos pamokos nėra organizuojamos, jis dalyvauja pamokose bendra tvarka su kitais mokiniais. Vaikinas kalba tik ukrainietiškai ir rusiškai, tačiau, kaip pastebėjo A. Misiūnas, rasti bendrą kalbą su kitais ugdytiniais jam pavyko. „Mokiniai geranoriškai nusiteikę jo atžvilgiu, kažkaip jaunuoliams pavyksta ir nemokant kalbos bendrauti. Šiuo metu dar vyksta adaptacijos laikotarpis. Mes visi siekiame, kad vaikinas jaustųsi komfortiškai, jis dalyvauja praktiniuose užsiėmimuose. Manau, kad jam bus naudos ir susipažįstant su kitokia technika, kitokiomis mokymo priemonėmis“, – pasakojo direktorius.
Ukrainiečiai vaikai pamažu įsijungia ne tik į bendrojo ugdymo mokyklas. Yra nemažai ir tokių, kurie rodo norą dalyvauti neformaliajame ugdyme. „Vaikai lanko futbolo, dziudo, krepšinio treniruotes, yra užsirašiusių į meno mokyklą. Beje, Plungės sporto ir rekreacijos centras yra nusiteikęs įdarbinti vieną trenerę, atvykusią iš Ukrainos, kadangi ji specializuojasi srityje, kurioje darbuotojų mums trūksta. Atidarytame baseine jai būtų numatyta darbo vieta“, – pažymėjo G. Rimeikis.