Nežmoniškai sunku tramdant savo skausmą, liūdesį ir neviltį kitiems dovanoti puikių emocijų kupiną renginį. Būtent toks ir buvo balandžio 13-osios vakaras, kai Plungės kultūros centro scenoje skambėjo Ukrainos profesionaliosios muzikos pasididžiavimo – nacionalinio kamerinio orkestro „Kijevo solistai“ („Kyiv Soloists“), kurio meno vadovas Anatolijus Vasilkovskis – koncertas. Taip buvo ne tik paminėta Kultūros diena, bet ir suorganizuota lėšų rinkimo Ukrainai akcija.
Į jaudinantį, tikrų emocijų kupiną vieną iš penkių Lietuvoje surengtų koncertų kvietimų neliko per kelias dienas, tad salė tiesiog lūžo nuo žiūrovų.
„Pasaulinė kultūros diena šiandien Plungėje įgavo didelę prasmę. Plungės kultūros centras, sveikindamas jus šia proga, kelia Ukrainos vėliavą kaip ženklą, kad kultūra ir yra taika, – į susirinkusiuosius kreipėsi renginio vedėja. – Savo koncertais „Kijevo solistai“ neša žinią: „Mes grojame už taiką.“ Sunku suvokti, kas dedasi šių žmonių širdyse, kurių šeimos nariai liko Ukrainoje, bet jie sako, jog muzika juos daro tvirtesnius, muzika stiprina jų dvasią.“
Vakaro metu skambėję ukrainiečių klasikų ir žymiausių šių dienų kompozitorių kūriniai, styginių orkestrui aranžuotos ukrainiečių liaudies dainos nepaliko abejingų. Na, o orkestro atlikta senovinė ukrainiečių liaudies daina „Plyve kacha po Tysyni“ ne vieną klausytoją privertė nubraukti ašarą. Lietuviškai į plungiškius kreipusis orkestro narė sakė, jog ši daina buvo skirta šimtams aktyvistų, kurie buvo nužudyti per Euromaidano demonstracijas Ukrainoje, vykusias 2013–2014 metais.
„Orkestro tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į brutalų Rusijos karą prieš Ukrainą. Mes su pasauliu norime pasidalyti ukrainietiška kultūra ir menu, kuriuos priešai nori sunaikinti. Šiandien ukrainiečiai moka didelę kainą už teisę gyventi ir būti europietiškos, civilizuotos visuomenės dalimi. Ukrainiečiams reikia taikaus dangaus virš namų be rusų raketų, mes norime taikaus gyvenimo be rusų tankų savo gatvėse. Mums reikia taikos, galimybės koncertuoti ir kurti meną be metamų bombų ant mūsų filharmonijų ir operos teatrų“, – kalbėjo muzikantė.
„Balandžio 15-oji – Pasaulinė kultūros diena, ir ją Lietuva švenčia kartu su Ukraina. Drauge keliame Ukrainos vėliavą, sakydami, kad taika ir yra Ukraina. Muzika – tai jėga. Ukraina jau nugalėjo, jūs nugalėjote muzika tuos, kurie su ginklais“, – susirinkusiesiems ir kolektyvui kalbėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
„Nors agresorius ir sako, kad nėra ukrainiečių tautos, nėra tokios kultūros, jūs savo pasirodymais, atlikimu, savo menu tai paneigėte. Jūs, nepaisydami kančių, kai širdis plyšta iš skausmo, kai mintyse Ukrainoje likę artimieji, sugebate kurti, įrodėte, kokia stipri jūsų kultūra“, – pažymėjo Savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Beje, dar iki koncerto kultūros centro direktorius R. Matulis buvo minėjęs, kad vasario mėnesį „Kijevo solistai“ buvo išvykę į gastroles po Europą ir koncertavo Italijoje, kai į jų šalį įsiveržė Rusija. Bendromis Italijos, Šveicarijos, Vokietijos, Skandinavijos ir Baltijos valstybių koncertinių įstaigų pastangomis ir buvo suorganizuotas orkestro koncertinis turas, pradėta rinkti parama Ukrainai.
Jaudinanti muzika, profesionalūs muzikantai, kilnus tikslas suvienijo plungiškius ir miesto svečius, kurie taip pat prisidėjo prie palaikymo akcijos ir paaukojo 3 266 eurus. Lėšos pervestos į specialią nevyriausybinės organizacijos „Mėlyna ir geltona“ sąskaitą.
Organizuojant koncertą savo indėlį įdėjo verslininkai, įstaigos ir organizacijos: uždaroji akcinė bendrovė „Plungės lagūna“, konferencijų ir laisvalaikio centras „Porto“, „Vičiūnų“ įmonių grupės akcininkas Liudas Skierus, restoranas „Flow“, Lietuvos nacionalinė filharmonija ir Plungės ROTARY klubas.