Plungės centre esančių pastatų savininkai turėtų atkreipti dėmesį į vieną pastarųjų Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimų – dėl Plungės miesto istorinio centro pastatų fasadų tvarkymo finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo. Vadovaujantis juo galima tikėtis gauti lėšų pastato remontui. Tai skatinamoji priemonė, kuri, kaip tikimasi, prisidės prie mūsų miesto centrinės dalies geresnio ir gražesnio vaizdo.
Minėtasis aprašas pirmiausia buvo pristatytas Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariams. Apie jį kalbėjo Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyr. specialistas Gintaras Ramonas. Jis akcentavo, jog neretai apie Plungę yra atsiliepiama, kad ji išsiskiria savo medine architektūra, tačiau miesto centrinė dalis, kuri labiausiai matoma tiek plungiškiams, tiek ir svečiams, šiandien negali pernelyg girtis čia esančių pastatų išoriniu grožiu.
„Plungėje išlikę daug senų pastatų, kurių tvarkymui savininkai neskiria deramo dėmesio. Įvertinusi padėtį Savivaldybė apsisprendė skirti lėšų miesto istoriniame centre esančių pastatų fasadų remonto arba tvarkybos darbams finansuoti. Parengėme aprašą, kuriuo vadovaujantis bus patvirtinta tvarka, kaip visa tai turėtų vykti“, – informavo G. Ramonas.
Akcentuota, kad aprašas reikalingas tam, jog pastatų savininkai galėtų kreiptis dalinio finansavimo reikalingiems fasadų tvarkybos darbams atlikti. Taip pat atkreiptas dėmesys, jog parama pirmiausia orientuota būtent į fasadų tvarkymą bei medinę architektūrą. „Prioritetas būtų teikiamas ir kultūros paveldo objektams“, – pridūrė G. Ramonas.
Taigi siekdama didinti Plungės patrauklumą, formuoti miesto centrinės dalies architektūros vientisumą Savivaldybė linkusi materialiai skatinti fizinius, juridinius asmenis, organizacijas ir viešąjį sektorių, kad jie tvarkytų miesto istorinėje dalyje esančius pastatus. Šiais metais tam numatyta 20 000 eurų.
Beje, kaip pastebėjo G. Ramonas, svarbu žinoti tai, kad dalyvaujantieji šioje programoje gali tikėtis tam tikro paskatinimo – lėšos remontui būtų skiriamos dar iki projekto įgyvendinimo. Kaip aiškino specialistas, toks sprendimas priimtas todėl, kad greičiausiai ne visi turi galimybių tvarkymo darbus iš pradžių atlikti tik iš savo pinigų.
Lėšas planuojama skirti fasado remontui skirtoms statybinėms medžiagoms (dažams, medienai, tinkui, langams, durims ir kt.) įsigyti, fasado remonto darbams (apdailai remontuoti, elementams atnaujinti, atkurti, stogo dangai keisti, durims ir langams keisti į istoriškai būdingus) apmokėti, projektinei dokumentacijai (kultūros paveldo objektų) rengti, kultūros paveldo objektų pastato fasado tvarkybos darbams.
Didžiausia vienam pastatui skiriama lėšų suma yra 15 000 Eur.
Apraše nurodoma, kad Plungės miesto istorinis centras apima Babrungo g., Vytauto g., V. Rutkevič g., Senamiesčio a., Sinagogų g., J. Biliūno g., Birutės skg., Laisvės al. (išskyrus Nr. 17, 19), Paprūdžio g., Paprūdžio skg., Mozūrų g. (3, 3A, 5, 5A), Kalniškių g. (4, 2), Palankės g. (1, 3, 5, 7, 9), A. Vaišvilos g. (4, 6), Sukilėlių g. (14), Minijos g. (2, 4), Telšių g. (nelyginiai numeriai imtinai iki 21), Telšių skg. (3, 5, 7, 9), Birutės g. (lyginiai numeriai imtinai iki 18 ir nelyginiai numeriai imtinai iki 21), Dariaus ir Girėno g. (lyginiai numeriai imtinai iki 4, nelyginiai numeriai imtinai iki 23), J. Tumo-Vaižganto g. (lyginiai numeriai imtinai iki 38 ir nelyginiai numeriai imtinai iki 51), Rietavo g. (nelyginiai numeriai imtinai iki 15 ir lyginiai numeriai imtinai iki 28), S. Nėries g. (lyginiai numeriai imtinai iki 22).
Švietimo, kultūros ir sporto komitetas aprašui neprieštaravo. Jam pritarė ir Savivaldybės taryba. Tačiau meras Audrius Klišonis atkreipė dėmesį, jog ateityje grįžtant prie šio aprašo nereikėtų koncentruotis tik į miesto centrą – senamiesčio Plungėje kaip ir nėra, būtina praplėsti aprašyme nurodytą teritoriją. Be to, mero manymu, vertėtų apsvarstyti, kad šioje programoje galėtų dalyvauti ir miesteliai – juose juk irgi netrūksta pastatų, kuriuos reikia tvarkyti, kuriems keliami tam tikri urbanistiniai reikalavimai, taigi parama ir čia būtų ne pro šalį.