Lopaičiai – viena iš lankomiausių vietų Rietavo savivaldybėje. Didžiuojamės turėdami tokį unikalų kampelį. Žmonės iš visos Lietuvos važiuoja į piliakalnį pasimėgauti čia tvyrančia atmosfera, parsivežti šaltinio vandens. Deja, šiemet juos pasitinka visiškai kitoks nei įprasta vaizdas.
Sezonas prasidėjo, o darbininkų nematyti
Moters, sunerimusios dėl pėsčiųjų tako Lopaičiuose avarinės būklės, skambučio sulaukėme iš Telšių. Kaimyninio rajono gyventoja pasakojo, kad kasmet bent po kelis kartus su vyru atvažiuojanti pasivaikščioti po piliakalnį – pasimėgauti ypatinga ramybe ir, žinoma, gaivinančiu šaltinio vandeniu.
„Apsilankymas Lopaičiuose praėjusią savaitę labai nuliūdino. Graudu buvo žiūrėti į subyrėjusį medinį pėsčiųjų taką. Suprantu, kad lentos nuo drėgmės greitai supūva – niekas čia nekaltas. Nerimą kelia tai, kad sezonas prasidėjęs, o darbininkų, tvarkančių taką, nematyti“, – kalbėjo telšiškė.
Kompleksas lankomas visais sezonais, bet pavasarį ir vasarą žmonių čia daugiausia. Kad lankytojai būtų apsaugoti nuo pavojų, skelbimų lentoje pakabintas įspėjimas, kad pažintinis pėsčiųjų takas uždarytas. Takas užtvertas STOP juostomis, tačiau žmonių, atvykusių į piliakalnį, įspėjimai nesustabdo.
Klaipėdietis prisidėtų prie tako atstatymo
Nuvykę į Lopaičius iš karto pamatėme avariniu taku einančią šeimą. Priėję išlūžusius tarpus, žmonės lipo nuo aukšto tako ant žemės, kiek paėję šlapiu, išmintu takeliu vėl kabarojosi aukštyn ant medinio tako. Ir tai buvo ne vienintelė tądien juo ėjusi šeima.
Užkalbinome prie šaltinio sutiktą Luką Vanagą. Klaipėdietis neslėpė nuolat atvažiuojantis parsivežti vandens, nes tokio švaraus ir skanaus niekur kitur Lietuvoje nėra. Jis pasakojo vandenį naudojantis hidrolatams gaminti.
Sužinojęs, kad kalbasi su žurnaliste, vyras apsidžiaugė: „Kaip tik šiandien galvojau, kur paskambinti, kad būtų atkreiptas dėmesys į tako būklę. Parašykite, paviešinkite situaciją, gal kas nors pasiskubins tvarkyti. Juk nebūtinai taką iš lentų daryti, galėtų jis visas būti toks, kaip pačioje pradžioje – natūralus, su akmenukais. Būtų praktiškiau – lentos greitai supūva. Manau, kad net žmonės prisidėtų savo lėšomis prie tako tvarkymo, aš pats tikrai prisidėčiau.“
Išlaikė dešimt metų
Bevaikščiodami po piliakalnį sutikome Ireną Liškuvienę. Tveriškė, turistams ir svečiams šioje vietoje vedusi ne vieną ekskursiją, apgailestavo dėl to, kas nutiko.
„Prisimenu 2012 metus, kai buvo pėsčiųjų tako atidarymas. Kalbėta, kad jis tokioje drėgnoje, saulės mažai gaunančioje vietoje laikys penkerius, o gal septynerius metus, išlaikė – dešimt. Ir vis tiek liūdna dėl to, koks jis šiandien. Praėjusiais metais Valstybinių miškų urėdija Tverų bendruomenei buvo pristačiusi pažintinio tako projektą, išsakėme savo pastabas, suderinome, bet… Projektas finansavimo negavo. Sako, kad dėl to, kas vyksta Ukrainoje“, – kalbėjo I. Liškuvienė.
Projektui lėšų neskirta
Informacija dėl tako uždarymo su visuomene socialiniuose tinkluose pasidalijo Rietavo savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vyresn. specialistė Kristina Ruikytė.
„Apie Lopaičių pažintinio tako blogėjančią būklę buvo kalbama ne vienerius metus. Tverų girininkijos darbuotojai, Tverų seniūnija ir bendruomenė dėjo daug pastangų prižiūrėdami pažintinio tako konstrukcijos elementus, juos remontuodavo, keisdavo naujais, tačiau medines dalis paveikė puvinys ir jos tapo neberemontuojamos. Valstybinių miškų urėdija paskelbė, kad dėl avarinės būklės lankytis take tapo nesaugu, todėl buvo priimtas sprendimas jį uždaryti. Lopaičių komplekso teritorijoje kabo pranešimai, kad takas uždarytas, tad lipti ant jo yra draudžiama ir labai pavojinga. Lankomiausius Lopaičių komplekso objektus leidžiama lankyti einant pro alkakalnį esančiais pramintais grunto takeliais.
Valstybinių miškų urėdijos Telšių regiono padalinio iniciatyva yra parengtas Lopaičių piliakalnio infrastruktūros sutvarkymo projektas, tačiau šiemet šiai investicijai lėšų nebuvo skirta“, – paaiškino vyresn. specialistė.
Senųjų takelių lankytojai nebežino
Ir iš tiesų anksčiau, kol medinio tako nebuvo, komplekso lankytojai vaikščiojo natūraliai išmintais takeliais. Tačiau dabar ne visi pamena, kur konkrečiai jų būta. Kaip sakė I. Liškuvienė, planuojama pastatyti rodykles, nurodančias kryptis, pro kur galima patekti prie lankomiausių objektų, šaltinio.
Patys išmėginome senąjį taką – eiti buvo gana smagu, bet sunkiau vaikštantiems lankytojams kopti šlaitais nebus lengva.
Panoramos lankytojai turėtų saugotis tvoros
Prie šaltinio galima patekti ir pro piliakalnį, tačiau reikėtų įveikti net 80 aukštyn kylančių laiptelių. Šiuo takeliu praeinama pro vietą, kurioje atsiveria nuostabaus grožio panorama. Lankytojai mėgsta fotografuotis jos fone, tačiau šiemet jie turėtų būti itin atidūs.
Panoramos vietoje esančio žemės sklypo savininkas gyvulių ganyklą aptvėrė aštria viela – koncertina, kuri lengvai gali sužaloti vaiką ar gyvūną. Pranešimą apie incidentą, kai prisilietęs prie tvoros susižeidė po kompleksą vaikščiojusių žmonių šuo, Rietavo policijos komisariatas jau yra gavęs. Tad šioje vietoje turėtų atsirasti lentelė su įspėjimu, kad liestis prie tvoros pavojinga.
Geriau pažįstantys vietovę gali rasti ir daugiau takų, takelių, kuriais pasivaikščioti dar smagiau nei mediniu taku. Tad Lopaičiai lankytojams vis dar prieinami, uždarytas tik pažintinis medinis takas.