Endokrininių ligų daugėja – su šia nuomone sutinka visi gydytojai. Ir nors endokrininės ligos dažniausiai turi lėtinį pobūdį ir retai tampa tiesiogine mirties priežastimi, būtent jos dažniausiai pacientams yra blogos savijautos priežastis. Įvairūs endokrininiai sutrikimai daro didžiulę neigiamą įtaką psichikos, nervų sistemos, širdies ir apskritai viso organizmo veiklai. Kodėl sutrinka žmogaus endokrininė sistema ir kaip išvengti šių problemų, kalbamės su Plungės Medea klinikos gydytoja endokrinologe Aleksandra GRAŽIENE (beje, neseniai apsigynusia disertaciją skydliaukės ligų klausimais) ir klinikos direktore gydytoja Vanda BUČIENE.
Dažniausi – skydliaukės ir kasos sutrikimai
Endokrininė sistema ypatinga tuo, kad visą organizmą veikia specifiniais hormonais, kurie iš endokrininių liaukų išskiriami į kraują. Sutrikus bet kurios endokrininės liaukos (skydliaukės, kasos, antinksčių, hipofizės ir t. t.) veiklai, sutrikimą pajus visi organai. Endokrininių ligų spektras – labai platus, dažniausiai pasitaikančios: diabetas, pasireiškiantis nuo angliavandenių apykaitos sutrikimo iki itin sunkių diabeto formų, osteoporozė, nutukimas, skydliaukės ligos, necukrinis diabetas.
Pastaraisiais metais ypač plinta skydliaukės ligos, kuriomis moterys serga keturis kartus dažniau nei vyrai. Manoma, kad didžiausią įtaką skydliaukės ligoms atsirasti turi stresas. Skydliaukė nebūtinai turi padidėti ar skaudėti. „Skydliaukės pokyčių gali būti ir tuomet, kai nejaučiame jokių požymių, todėl, sulaukus 35-erių, rekomenduojama atlikti skydliaukės hormonų ir echoskopinius skydliaukės tyrimus profilaktiškai bent kas porą metų“, – sako gydytoja A. Gražienė. Sirgdamas hipertireoze, žmogus skundžiasi širdies permušimais, padidėjusiu kraujospūdžiu, nervingumu, sutrikusiu miegu, svorio kritimu. Netiriant ir negydant, hipertireozė gali sukelti kitas lėtines ligas: neurozę, nervų sistemos disfunkciją, arterinę hipertenziją.
Dažnėja ir jaunėja kita endokrininė liga – cukrinis diabetas. Anot endokrinologės, dažniau pasitaiko antrojo tipo diabetas, kuriuo paprastai serga vyresnio amžiaus žmonės. Didelis gliukozės kiekis ilgainiui pažeidžia kraujagysles ir nervus, ypač nukenčia akių, inkstų funkcija, kojų kraujotaka.
Mažinti stresą ir lėtinti gyvenimo tempą – būtina
Anot gydytojų, harmoningai endokrininės sistemos veiklai ypač pavojingi emociniai sukrėtimai ir stresas. Išgyvenant didelę įtampą, į kraują plūsta pagrindiniai streso hormonai – adrenalinas ir kortizolis, ypač neigiamai veikiantys nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių veiklą.
Kai žmogus nejaučia streso, nedideli adrenalino kiekiai padeda organizmui greičiau mąstyti bei judėti, degina riebalų atsargas. Šio hormono dėka, esant kritinei situacijai, neprarandame blaivaus proto ir nenuleidžiame rankų. Adrenalinas padeda numesti svorio, tačiau, ilgiau užtrukus stresinei situacijai, jis išbalansuoja visą endokrininę sistemą, kasos hormonų gamybą ir skatina svorio augimą. Kortizolis didina gliukozės poreikį, o kadangi gliukozę gauname iš maisto, streso metu visą laiką norisi valgyti. Be to, esant nuolatinei įtampai, suaktyvėja kortizolio pastangos juodai dienai kuo daugiau sukaupti riebalų atsargų.
Pirmiausia – atsakingas požiūris į savo sveikatą
Endokrinines ligas gali sukelti labai daug priežasčių – pradedant nuo paveldimumo, streso, baigiant medžiagomis, randamomis dirvožemyje, vandenyje, užterštame ore, maisto prieduose ir t. t. Todėl labai svarbu būti dėmesingiems savo sveikatai, nuolat rūpintis savimi, o susirgus nedelsti ir laiku kreiptis į medikus. Kai kurių rizikos veiksnių galima išvengti.
Pavyzdžiui, dieta būtina esant įgimtam polinkiui sirgti cukriniu diabetu arba nutukus. Pasak specialistų, fizinė veikla yra veiksmingesnė už vaistus, mažinančius cukraus kiekį kraujyje. Osteoporozės profilaktikai taip pat labai svarbi subalansuota mityba, kurioje būtų gausu vitaminų, mineralų, o ypač – kalcio. Tiek osteoporozės, tiek nutukimo ir cukrinio diabeto profilaktiką reikėtų pradėti ankstyvoje vaikystėje, atkreipiant dėmesį į tinkamai subalansuotą mitybą vaikui augant.
„Šiuo metu medikai skatina profilaktiškai tirtis, siūlomos įvairios
programos. Žinoma, visiškai gerai besijaučiantis žmogus, propaguojantis sveiką gyvenseną, ras kur tinkamiau išleisti pinigus. Tačiau turintiesiems nusiskundimų ar lėtinių negalavimų noriu patarti – užsimokėkite už profilaktinę tyrimų programą ir galbūt nustatysite sutrikimą anksti, išvengsite daug brangesnio ir sudėtingesnio gydymo“, – sako klinikos direktorė Vanda Bučienė.
Plungės Medea klinika kviečia profilaktiškai tirtis skydliaukės hormonus, inkstų ir kepenų rodiklius, cukraus kiekį kraujyje palankiausiomis kainomis mieste. „Kreipkitės į klinikos registratūrą – kvalifikuotos mūsų darbuotojos pagal jūsų skundus patars, kokius tyrimus ir konsultacijas reikėtų profilaktiškai atlikti“, – sako direktorė.
Gali būti aktuali sveikatai palanki chlorella