Vyriausybės nutarimu, nuo gegužės mėnesio visi, prekiaujantieji maisto produktais dengtose turgavietėse, privalo turėti kasos aparatus. Įvesdama šią naujovę, Vyriausybė tikisi padauginti PVM mokėtojų skaičių ir šalies biudžetą papildyti 100 milijonų litų. Ką apie naujovę mano patys prekeiviai? Kol kas nieko gero: padaugės dokumentacijos, išlaidų, be to, dar kiek nervų prireiks, kol išmoksi juo naudotis.
Vyriausybės įvesta naujovė nepalankiai sutikta visose šalies turgavietėse. Tiesa, didmiesčių prekeiviai netgi rengė protesto akcijas, atsisakė darbo turguose. Plungės turgaviečių prekeiviai, kaip įprasta žemaičiams, ypatingų emocijų nereiškė. Nebuvo nei protestuojančiųjų, nei pasitraukusiųjų iš prekybos verslo. Visi įvykdė Vyriausybės reikalavimą – įsigijo aparatus – ir pamažu bando su jais „susidraugauti“.
Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, kasos aparatus iki gegužės mėnesio įsigijo apie 2 000 šalies prekiautojų, jiems už patirtas išlaidas bus sumokėta 1,3 mln. litų kompensacijų. Mat aparatų įsigijimas lengvatinis – prekeiviui valstybė skiria iki
1 000 litų. Tačiau prekiautojų maisto produktais šalies turguose sumažėjo. Plungėje – lyg ir ne.
Kaip sakė UAB „Irva“ (vadinamojo „Gojaus“ turgelio) direktorius Adomas Urbonas, pas juos prekiaujančiųjų maistu nedaug: du pardavinėja mėsą, po vieną prekiauja daržovėmis, kalakutiena, žuvimi, duonos gaminiais. Visi jie, nors ir piktinosi, įsigijo kasos aparatus ir iš verslo nepasitraukė.
Tą patį sakė ir UAB „Plungupė“ (Plungės didžiojo turgaus) direktorius Modestas Grumblys. Anot jo, prekiaujantieji kasdien aparatus įsigijo, tik dalis šeštadieninių prekeivių su maisto produktais ketina persikelti į lauką. „Žmonės labai piktinosi – ir dėl papildomo darbo, ir dėl dokumentacijos, bet verslo dėl įvestosios naujovės neatsisakė. Kaip atsisakys – juk tai jų pragyvenimo šaltinis. Be to, už aparatus juk kompensavo valstybė“, – kalbėjo M. Grumblys.
Patys turgaus prekiautojai kasos aparatus sakė tik keikiantys. „Gerai bent tai, kad naujoji tvarka įsigaliojo nuo pirmadienio. Jei aparatai būtų įvesti, tarkim, šeštadienį, kuomet daug pirkėjų, pačią pirmąją dieną būtume pražuvę ir klaidų privėlę“, – kalbėjo viena mėsos pardavėja. Moters teigimu, gerai, kad paprastomis dienomis žmonių nedaug, taigi yra laiko „žaisti“, pasimokyti, nes kol kas labai baisu suklysti, privelti klaidų.
Verslininkai piktinasi ir padidėjusiomis išlaidomis: juosta aparatui kainuoja 20 litų, speciali knyga – 10 litų, o kur dar kasos aparatų remontas, priežiūra. Neva padaugės dokumentacijos, kurią kasdien reikės tvarkyti.
„Be to, gali būti, kad per metus mūsų apyvarta perkops tuos 100 tūkstančių litų ir tapsime PVM mokėtojais. Jei turėsime mokėti šį mokestį, vadinasi, tiek pat turėsime didinti savo produktų kainas. O kaip didinti, jei ir taip žmonės į kainas nebeįkanda?“ – retorinį klausimą uždavė pardavėja.
Turgaus prekeivių manymu, naujovė įvesta neapgalvotai ir iš jos jokios naudos nebūsią. Tik prekybininkams daugiau išlaidų ir galvos skausmo – kad tik viską gerai padarytum, kad neapsiriktum. Nes juk už kasos aparato operacijų pažeidimus gresia tūkstantinės baudos.
Nors naujovė jau įsigaliojo, turgaviečių prekeiviai tylėti nežada – Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija jau išsiuntė skundą Europos Komisijai dėl kasos aparatų prievolės. Asociacijos atstovai taip pat ketina vykti į Briuselį ir gauti ten leidimą bado akcijai bei protesto mitingui prie Europos Sąjungos būstinės.