
Apgamų turime kiekvienas, tai yra visiškai natūralūs odos dariniai. Apgamai – pigmentą gaminančių ląstelių (melanocitų) koncentracija odoje. Žmonės šviesia oda įprastai turi daugiau apgamų, o jų atsiradimo priežastys gali būti įvairios. Daugeliu atvejų apgamai atsiranda dėl genetinių veiksnių ir saulės žalos.
Daugiausia apgamų atsiranda vaikystėje ir paauglystėje. O nauji dažniausiai išryškėja kei
iantis hormonų lygiui, pavyzdžiui, moterims nėštumo metu. Dauguma apgamų yra mažesni nei 6 mm skersmens, gali būti įvairių spalvų – nuo rožinės iki tamsiai rudos ar juodos. Jie gali būti bet kurioje kūno ar veido vietoje, pavieniui arba susispietę grupėmis.
Įprastai seni apgamai yra gerybiniai (nevėžiniai). Rizika, kad apgamas piktybinis (vėžinis) iškyla, kai jis atsiranda suaugusiam žmogui. 2017 m. paskelbta apžvalga parodė, kad net 70,9 proc. melanomų atvejų nustatyta atsiradus naujiems apgamams jau suaugusiems žmonėms. Moterys, kurioms diagnozuota melanoma, dažniausiai turėjo piktybinių apgamų ant rankų ir kojų, vyrai – nugaros, torso, galvos ir kaklo. Taip pat susirūpinti verta, kai pasikeičia šio odos darinio išvaizda – forma, spalva, dydis.
Kodėl odą nusėja nauji apgamai?
Vieno atsakymo, kodėl ant kūno atsiranda naujų odos darinių, nėra. Dermatologai teigia, kad ultravioletiniai spinduliai – tiek natūrali saulės šviesa, tiek dirbtinė soliariume, – kelia genetinę žalą, kuri gali suformuoti melanomos ir kitų odos vėžio formų vystymąsi. Jei žmogus linkęs į melanomą, vaikystėje be saiko lepinęsis saulės voniomis, vyresniame amžiuje jis gali išgirsti onkologinės odos ligos diagnozę.
Priežastys, kodėl išryškėja nauji apgamai:
* senėjimas
* šviesi oda ir šviesūs arba raudoni plaukai
* netipinių apgamų istorija šeimoje
* reakcija imuninę sistemą slopinančius vaistus
* reakcija į antibiotikus, hormonus, antidepresantus
* genetinės mutacijos
* neatsakingas deginimasis saulėje, soliariume.
Ar galima šalinti apgamus?
Taip, daugelį apgamų galima pašalinti, o kai kuriuos rekomenduojama, arba netgi būtina tą padaryti. Apgamą šalinti verta, jei jis nuolat dirginamas skutantis, rišantis plaukus, kliūva už drabužių, yra kelnių susegimo srityje. Galima odos darinį šalinti ir dėl estetinių sumetimų, ypač veido srityje. Jokiu būdu nekrapštykite ir nedraskykite apgamų, nebandykite jų šalinti namų sąlygomis.
Dažniausi apgamo šalinimo būdai yra operavimas, lazeris, šaldymas. Verta paminėti, kad būtent lazeris ypač tiksliai gali pašalinti apgamą nesukeldamos žalos audiniams ir nepalikdamas randų, priešingai nei pjaunant ar šaldant.
Lazeris – saugus ir greitas būdas panaikinti odos darinius
Lazeris kruopščiai veikia tik patį odos darinį, todėl šis metodas gerokai pranašesnis už kitus apgamų šalinimo būdus. Lazerio spindulys veikia tik apgamą sudarančias ląsteles, kurios sugeria spindulį. Apgamas nugarinamas nuo odos paviršiaus, o aplinkinė oda lieka nepaliesta. Neliks randų, nebus daroma pjūvių, nereikės atsigauti po operacijos.
Lazerinis apgamų šalinimas tinkamas tiek vaikams, tiek suaugusiems žmonėms. Taip pat procedūrą galima atlikti bet kokio atspalvio odai ir odos tipui. Pati procedūra yra komfortiška, nes taikoma vietinė nejautra. Praėjus 10–14 dienų apgamo vietoje susidarys lygi rausva dėmelė. Spalva išbluks po dar kelių savaičių. Įprastai apgamas pašalinamas per vieną apsilankymą.
Jei jaučiate, kad apgamas jums trukdo kasdienėje veikloje, nebedelskite – išsitirkite ir pašalinkite jį lazeriu. Tai greita, apie pusvalandį trunkanti komfortiška procedūra, kuri nepaliks randų. Lazeris efektyviai ir saugiai šalina odos darinius nuo viso kūno.