Kad ir kiek Rietavas gražėja ir tvarkosi, yra mieste vieta, kur kiekvienam užėjusiam smarvė nosį riečia. Išėjusieji iš ten vietos valdžią keiksnoja. Ir tai suprantama, nes XXI amžiaus europiečiui sunku suvokti, kad per tiek metų savarankiško tvarkymosi Savivaldybė taip ir nesurado galimybės autobusų stotyje įrengti normalaus, šiuolaikiško tualeto.
Gadina miesto įvaizdį
Praėjusios savaitės trečiadienį teko išlydėti autobusu išvažiuojančius atostogautojus. Mano svečiams Rietavas labai patiko, tačiau paskutinę akimirką ir jie sužinojo, kad čia ne viskas taip puiku, kaip galima pamanyti iš pirmo žvilgsnio.
„Kaip reikia pasinaudoti tokiu tualetu? Jokiame kitame mieste tokio neberasi. Tikras pasityčiojimas iš žmonių“, – garsiai piktinosi gamtinius reikalus prieš kelionę bandžiusi susitvarkyti savivaldybės gyventoja.
Ir iš tiesų, lauko tualetas, kad ir išvalytas, iš tolo trenkė smarve. Kai tokie karščiai, net specialūs skysčiai nepajėgūs neutralizuoti fekalijų kvapo.
Nors apie šiuolaikinių reikalavimų neatitinkantį lauko tualetą autobusų stotyje esame ne kartą rašę, nusprendėme dar kartą grįžti prie šios temos. Ne todėl, kad kartu su nepatenkintais keleiviais ant vietos valdžios paburnotume – labiau rūpėjo sužinoti, kada planuojamos naujo tualeto statybos. Juk pro stotį pravažiuoja daugybė žmonių, kurie, autobusui sustojus, skuba į tualetą. Kai jie išvažiuoja toliau, su jais – ir sugadintas Rietavo miesto įvaizdis.
Pakalbinome ir Rietavo miesto seniūną Petrą Lengvenį, ir Savivaldybės administracijos direktorių Vytautą Dičiūną, bet konkrečios datos, kada planuojama statyti naują tualetą stotyje, taip ir nesužinojome.
P. Lengvenis neslėpė nežinąs atsakymo į šį klausimą. Jis tik patikino, kad seniūnijos paskirta darbuotoja kiekvieną dieną tvarko viešąjį tualetą, kad į jo turinį pilami specialūs skysčiai kvapui neutralizuoti. Seniūnas sutinka su tuo, kad tualetas nebeatitinka šiuolaikinių reikalavimų, tad, jo nuomone, geriausia būtų jį uždaryti ir laikinai stotyje pastatyti šiuolaikiškesnius biotualetus.
„Suprantu, kad per karščius dėl kvapo į tualetą įeiti sunkiai įmanoma, todėl imsiuosi iniciatyvos, kad jau kitą savaitę autobusų stotyje atsirastų biotualetai“, – žadėjo penktadienį kalbintas miesto šeimininkas.
Savivaldybės administracijos direktorius V. Dičiūnas kalbėjo, kad, norint pastatyti šiuolaikinius reikalavimus atitinkantį viešąjį tualetą, reikalingos nemažos investicijos. Tikimasi, kad lėšų pavyks pritraukti iš Europos Sąjungos fondų, bet kada konkrečiai bus pradėtas įgyvendinti projektas – dar neaišku.
„Negaliu pasakyti datos, bet kitąmet problema turėtų išsispręsti. Laikinai galėtume stotyje pastatyti biotualetus“, – tokią pat išeitį, kaip ir seniūnas, siūlė Savivaldybės administracijos vadovas.
Bus priversti panaikinti duobę
Lietuva, tapusi Europos Sąjungos nare, įsipareigojo per tam tikrą laikotarpį įgyvendinti ES direktyvų reikalavimus. Vienas iš jų – kokybiška vandenvala. O kad šis įsipareigojimas būtų įgyvendintas, kuo daugiau žmonių turi naudotis centralizuotais vandens tiekimo ir nuotekų tinklais.
Kryptingai ta linkme dirba Rietavo komunalinis ūkis. Įgyvendinusi Rietave ES finansuojamą investicinį vandentvarkos projektą „Nemuno žemupio baseino I paketas“, įmonė nuolat ragina miesto gyventojus jungtis prie centralizuotų tinklų.
„Spaudžiant“ gyventojus, pati Savivaldybė pavyzdžiu būti neskuba – autobusų stoties teritorijoje esanti fekalijų duobė tikrai neprisideda prie taršos mažinimo.
ES direktyvoje numatyta, kad miesteliuose, kuriuose gyvena daugiau nei 2 000 gyventojų, nei lauko tualetų, nei nuotekų duobių iki 2023 metų turi nelikti, tad galiausiai pastatyti naują tualetą stotyje bus priversta ir Savivaldybė.