Praėjusią savaitę Žlibinų seniūnijos Gaižupių kaimo gyventojas Marius Jucys neteko savo keturių veršelių – juos papjovė vilkai. Kitą naktį pilkiai nugalabijo jo kaimyno avį. Gyvuliai buvo aptverti elektriniu aptvaru. Nuostolis akivaizdus, ir tai, neabejotinai, tik pradžia, nes vilkų populiacija vis didėja. Per metus gyvulių Lietuvoje šie plėšrūnai papjauna jau tūkstančiais.
Kostas SLIVSKIS
Neteko keturių veršelių
Apie vilkų kaip plėšrūnų gyvenimą ir tai, kad juos būtina medžioti, prieš keletą metų parašiau knygelę. Ne vienoje savo išleistoje knygoje kalbu apie tai, jog kiekvienos rūšies žvėrių turi būti nei per daug, nei per mažai.
Gamtoje turi būti ir vilkų. Tačiau jei kokių žvėrių išskirtinai padaugėja, tai neabejotinai sumažės kitų. Su vilkais dar sudėtingiau, nes tai itin atsargūs žvėrys, ir kai jų vis daugėja, kur kas daugiau sudraskoma kitų žvėrių ir naminių gyvulių. Paprastai gyvulius pilkiai ima pjauti rugsėjo mėnesį – medžioti moko savo vaikus.
Kaip laikraščiui „Plungė“ papasakojo „Purvaičių“ (Gaižupiai yra šio būrelio medžioklės plotuose) medžiotojų būrelio vadovas Artūras Vainauskas, kuris buvo įvykio vietoje, du veršiai buvo beveik suėsti, vienas apdraskytas, o vieną M. Jucys aptiko gulintį su išdraskytu pilvu.
A. Vainauskas tvirtino, jog vilkų pėdsakų daugėja. Prieš keletą metų pėdų pamatydavo tik kur ne kur, o dabar jų daugybė. Jo nuomone, toje teritorijoje yra 6–8 vilkų gauja. A. Vainauskas ir daugelis kitų medžiotojų yra įsitikinę, kad kol asociacija „Baltijos vilkas“ padengs vilkų padarytus nuostolius, tol taip ir bus.
Tik panašu, kad šaukštai jau po pietų. Kaip ne kartą yra sakęs „Žvėrinčiaus“ (Telšių r.) įkūrėjas Petras Dabrišius, dabar, net jei vilkus būtų leidžiama medžioti ištisus metus, vilkiukai būtų traukiami iš urvų ir taip mažinama šių plėšrūnų populiacija, tai nė per dešimt metų jos „neatstatysi“ iki gamtininkų rekomenduojamos 500 vilkų Lietuvoje normos.
Pasak nuostolį patyrusio M. Jucio, žvėrių, ne tik vilkų, padaugėjo, ir kol žala nebus atlyginama, tol ūkininkai neišvengiamai patirs nuostolių. Žmogus pirmiausia kaltina medžiotojus. Tačiau ar jie kalti? Kasmet nustatoma vilkų sumedžiojimo norma, kurią patvirtina Aplinkos ministerija. Norma paprastai įvykdoma per porą mėnesių, nors visa žiema prieš akis ir pėdsakais galima aptikti vilkų dienojimo vietą.
Ragina saugoti gyvulius
Po įvykio Gaižupiuose Plungės rajono savivaldybė informavo:
„Šią vasarą jau du kartus Plungės rajono savivaldybės medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos įvertinimo komisija vyko į kaimus įvertinti ir apskaičiuoti vilkų padarytų nuostolių.
Buvo gautas ūkininko pranešimas, kad liepos 28 dieną Platakių kaime, prie sodybos esančioje ganykloje, kuri aptverta tvora, rastos sudraskytos devynios avys. Rugpjūčio 1 dieną gauti du pranešimai: Gaižupių kaime, prie sodybos esančioje ganykloje, aptvertoje tvora, sudraskyti keturi veršiukai, o Smilgių kaime, prie sodybos esančioje ganykloje, aptvertoje dviem elektrinio aptvaro juostomis, papjauta avis. Komisija, įvertinusi padarytas mirtinas žaizdas, priėjo prie išvados, kad naminiai gyvuliai sudraskyti vilkų.
Gamtos žinovai linkę manyti, kad vilkai, išsiruošę iš miško į gyvulių ganyklas, moko medžioti savo gerokai ūgtelėjusius jauniklius – aptvaruose besiganantys naminiai gyvuliai jiems yra lengvas grobis.
Plungės rajono savivaldybė ragina saugoti savo naminius gyvūnus, sudaryti jiems sąlygas pasislėpti uždarose pastogėse, į kurias vilkams patekti būtų sunkiau, o jeigu yra galimybė, nakčiai parginti gyvulius iki namų. Akivaizdu, kad aptvarai, kurie nėra aukšti, neįkasti į žemę, ar elektrinis aptvaras vilkui – ne kliūtis.
Ūkininkai, norintys gauti vilkų ir kitų medžiojamųjų gyvūnų ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimo kompensaciją, turi nedelsti pranešti apie patirtą žalą, kreiptis į gyvenamosios vietovės seniūną bei informuoti komisiją.
Žala kompensuojama, jei gyvūnai buvo paženklinti ir registruoti, buvo taikytos prevencinės apsaugos priemonės. Jeigu gyvuliai neįregistruoti, kompensacija nebus mokama.
2021 metais Plungės rajono savivaldybėje vilkai per 25 išpuolius sudraskė 46 gyvulius (5 buliukus, 2 telyčaites, 1 ožką ir 38 avis). 2020 metais vilkai papjovė 31, 2019 metais – 14 naminių gyvulių.“