Dar liepos mėnesį Plungės rajono savivaldybės taryba patvirtino, kiek 2022–2023 mokslo metais bendrojo ugdymo mokyklose bus klasių ir kiek mokinių jose. Praėjus mėnesiui paaiškėjo, kad sklandžiam ugdymo procesui užtikrinti būtina daryti pakeitimus, nes atsirado daugiau pirmokų. Vienu klasės komplektu nuo rugsėjo 1-osios pasipildė Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazija.
Kitų mokyklų klasės nesubyrės
Kad aptartų ir patvirtintų pakeitimus, Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komitetui teko rinktis į neeilinį nuotolinį posėdį (mat rugpjūtį komitetų posėdžiai nevyksta). Dar iki posėdžio pradžios Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis komiteto narius informavo, kad Plungės rajonas įveikė pirmąjį „Tūkstantmečio mokyklos“ etapą. Rugsėjo mėnesį politikams bus pristatytos veiklos, supažindinta, ką suplanuota nuveikti.
Pasinaudodamas proga G. Rimeikis pranešė ir apie tai, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija naujiems mokslo metams yra numačiusi nemažai naujovių. Pasak jo, planuojama profesinio orientavimo pertvarka: planuose – skirti daugiau etatų.
Vienintelis klausimas, dėl kurio susirinko komitetas, – kaip sakė Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Dangirutė Vaškienė, po antrojo priėmimo į bendrojo ugdymo mokyklas etapo buvo dar gauta prašymų iš pirmokų tėvelių. Dauguma jų iš Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos aptarnaujamos teritorijos. Be to, kai jau buvo parengtas sprendimo projektas, pradėjo atsirasti būsimų pirmokų iš Ukrainos, tad sprendime ir numatoma, kad progimnazijoje vietoj planuotų dviejų būtų formuojamos trys pirmos klasės.
„Jei nepriimsime sprendimo dabar, susidursime su didelėmis problemomis vėliau, kai nebegalėsime nė į vieną mokyklą priimti nė vieno pirmoko, nes visos klasės bus užpildytos“, – pridūrė skyriaus vedėjas G. Rimeikis.
Papildžius vienu komplektu, progimnazijos pirmokų klasėse mokytųsi 18–19 vaikų. Pasidomėjus, kas juos mokys, D. Vaškienė atsakė, jog mokyklos direktorė džiaugtųsi priimtu sprendimu, nes tada nereikėtų atleisti vieno pedagogo iš Vyskupo Motiejaus Valančiaus skyriaus.
Komiteto nariai tokiam pakeitimui neprieštaravo. Anot jų, gerai, kad yra didėjimas, juolab kad kitose mokyklose klasių komplektai nesubyra.
Mokykloms trūksta 17 mokytojų
Naujais mokslo metais mokyklas lankys daugiau mokinių, o štai su pedagoginių darbuotojų trūkumu susiduriama jau seniai.
Remiantis Švietimo ir sporto skyriaus pateikta informacija, pasibaigus mokslo metams, švietimo įstaigas paliko 33 pedagogai. 16 iš jų išėjo į užtarnautą poilsį, o 17 – dėl kitų priežasčių (pakeitė darbo vietą, perėjo dirbti į kitą mokyklą ar tiesiog nebedirba – aut. past.).
Didžiausią mokytojų nutekėjimą pajuto Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazija. Šią mokymo įstaigą paliko šeši pedagogai ir tik vienas iš jų išėjo sulaukęs pensinio amžiaus. Galima pasidžiaugti bent tuo, kad, rugpjūčio 22 dienos duomenimis, mokytojų šioje mokykloje netrūko, į darbą priimti aštuoni.
Penkių mokytojų neteko Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija. Trys jų išėjo į pensiją. Mokyklai trūksta keturių pedagogų. Nuo rugsėjo 1-osios dirbti priimti du nauji mokytojai: lietuvių kalbos ir literatūros bei rusų kalbos.
Iš Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos išėjo keturi mokytojai, visi jie ne pensinio amžiaus. Kolektyvą papildys du: pradinio ugdymo ir muzikos.
Po tris mokytojus neteko „Saulės“ gimnazija ir Senamiesčio mokykla. Pastarąją švietimo įstaigą visi palikę pedagogai – pensininkai. Nuo rugsėjo jų vietoje dirbs nauji mokytojai. Gimnazijoje į užtarnautą poilsį išėjo du mokytojai, o atsilaisvinusios vietos užpildytos.
Kitas švietimo įstaigas kadrų nutekėjimas palietė mažiau – darbą įstaigose baigė po du ar vieną pedagogą. Pokyčių nepajuto tik Specialiojo ugdymo centras, lopšeliai-darželiai „Nykštukas“ ir „Pasaka“.
Jau žinoma, kad nuo rugsėjo 1-osios rajono švietimo įstaigose dirbs bent 25 nauji pedagogai. Į 17 skelbtų konkursų (per visas mokyklas – aut. past.) neatsirado nė vieno norinčio, tad tiek yra laisvų darbo vietų.
Kaip sakė G. Rimeikis, pagrindinė problema išlieka su tiksliųjų, gamtos mokslų, užsienio kalbų mokytojais ir švietimo pagalbos specialistais. „Reikia atkreipti dėmesį, jog dar intensyviai tebeorganizuojamos atrankos, mokyklų vadovai ieško mokytojų, kurie galėtų pradėti dirbti nuo rugsėjo 1 d., kalbina kitų mokyklų mokytojus, kad atvyktų padirbėti papildomai“, – dėstė skyriaus vedėjas.
Beje, Plungės rajono savivaldybės taryba yra patvirtinusi specialistų pritraukimo programą, kurioje numatyta lėšų atvykstančių specialistų kelionės išlaidoms padengti ir pan. Tačiau, kaip teigė G. Rimeikis, į ją buvo įtrauktos fizikos ir chemijos mokytojų pareigybės. Jungtines atrankas mokyklos skelbė nuo pavasario, tačiau iki šiol pagal programą niekas neatsiliepė.
„Esminė problema visoje Lietuvoje – nėra parengiama pakankamai specialistų. Šių specialybių studentų mažai, o dalis pedagogų, kurie dar dirba, turi didžiulius krūvius“, – akcentavo skyriaus vedėjas.
Beje, mūsų rajone iš 25 priimtų naujų pedagogų tik keturi yra pradedantieji mokytojai, t. y. neturintys 2 metų pedagoginio darbo stažo.