Kiekvienas gydymo būdas turi savo taikymo sritį ir pranašumų. Tais atvejais, kai tradiciniai gydymo būdai neduoda laukiamų rezultatų (gydant lėtines ligas, malšinant skausmą, šalinant stresą), nepakeičiama yra akupunktūra. Apie ją kalbamės su Sveikatos ir grožio klinikoje pradėjusia dirbti akupunktūriste Loreta Taujenyte.
Akupunktūra – energetinė terapija
Akupunktūra – tai iš Kinijos kilusi terapijos forma, kurios sistemos šaknys siekia senąją antikinę kinų mediciną. Šios medicinos pagrindas – tai poveikis nuolat kūne cirkuliuojančiai gyvybės energijai, vadinamai Qi, kuri turi įtakos viso organizmo veiklai.
Šie energetiniai kanalai dar vadinami meridianais, kuriuose yra išsidėstęs 361 pagrindinis akupunktūros taškas. Juos veikiant, galima įtakoti gyvybinės energijos tėkmę.
Esant sveikam organizmui, gyvybinė energija kanalais juda harmoningai ir laisvai, o organų funkcijos yra stiprios ir be trukdžių. Pagal kiniečių mediciną liga ar negalavimas – tai gyvybinės energijos Qi tėkmės sutrikdymas.
Vakarų medicina ilgai nepripažino akupunktūros, bet per paskutinius dešimtmečius, moksliniais tyrimais įrodžius akupunktūros efektyvumą, šį metodą plačiai skiria ir tradicinės Vakarų medicinos gydytojai.
Kaip veikia akupunktūra
Žodis akupunktūra susideda iš žodžių „acus“ (adata, smailus) ir „pungere“ (durti). Taigi akupunktūra reiškia tiesiog adatų terapiją. Akupunktūrinės adatos yra tokios plonos, kad į mums įprastą injekcinę adatą tilptų 10-12 akupunktūros adatėlių.
Terapijos metu adatomis stimuliuojami tam tikri meridianuose esantys akupunktūros taškai. Visi taškai yra susiję su atitinkamais organais ar jų sritimis. Stimuliuojant akupunktūros taškus, siekiama sureguliuoti Qi tekėjimą ir taip suaktyvinti savaiminį sveikimą.
Akupunktūros poveikis – daugialypis
• Nuskausminamasis (geriausiai įrodytas klinikiniais tyrimais).
• Psichinis: galimas raminamasis arba energizuojantis veikimas.
• Imuninę sistemą aktyvinantis, alerginių reakcijų slopinantis poveikis.
• Funkcinis–homeostatinis veikimas (reguliuoja kraujospūdį, cukraus kiekį kraujyje).
• Motorinis: sumažina padidėjusį raumenų tonusą, pagerina judėjimą.
Akupunktūros planas priklauso nuo diagnozės
Akupunktūros terapijos eigą kiekvienam pacientui nulemia paciento apžiūros metu sudarytas gydymo planas. Paprastai adatos duriamos 1-2 kartus per savaitę, iš viso – 10-12 seansų. Tada daroma kelių savaičių pertrauka ir, esant reikalui, kursas kartojamas.
Tam tikrais atvejais (pvz., esant įsisenėjusiai lėtinei ligai) iš karto numatoma visa (pvz., pusės metų) gydymosi trukmė. Praėjus 3-4 mėnesiams po akupunktūros terapijos pabaigos, daugeliu atveju siūloma stabilizuoti ir užtvirtinti pasiektą rezultatą 2-4 akupunktūros procedūromis.
Akupunktūra puikiai derinama ir su kitomis kiniečių medicinos sritimis, vaistažolėmis, suderinta mityba.
Kūno reakcija
Akupunktūros metu mūsų organizme vyksta daugybė pasikeitimų, kurie sukelia tam tikrus pojūčius ir jausmus. Terapija dažniausiai daroma ramiai atsigulus ir atsipalaidavus. Adatos įvedimo metu dažniausiai juntamas lengvas elektrinis impulsas, kuris po kiek laiko pradingsta. Lengvas bukas skausmas galimas ir gulėjimo metu. Adatos paliekamos mažiausiai 20 min. Naudojant įvairias technikas, jos gali būti stimuliuojamos.
Kūnas atsipalaiduoja, kojos ir rankos pasunkėja, jautresni žmonės net pradeda justi švelnų gyvybinės energijos Qi tekėjimą: pradedant galva, po to – krūtinės ląsta, pilvu, dubeniu ir kojomis.
Kai susidariusi įtampa mažėja, gali būti juntamas virpėjimas, lengvas žnaibymas, skruzdėlių bėgiojimas, šiluma. Šitie pojūčiai – tai esamų blokadų ir sutrikimų išvalymas.
Dirbti kartu – svarbu!
Akupunktūros metu patariama visa dėmesį sukoncentruoti į savo vidų, nekreipti dėmesio į atskirų kūno dalių pojūčius, o susikaupti į visame kūne vykstantį Qi judėjimą.
Gulint stengiamasi atsipalaiduoti, pasiduoti „laisvo kritimo“ jausmui, viską „paleidžiant“.
Neužmiršti kvėpavimo – tai yra svarbi terapijos dalis. Įkvepiama giliai, lėtai į krūtinės ląstą, pailginant iškvėpimo fazę. Gilus kvėpavimas aprūpina deguonimi ir suteikia kūnui papildomos energijos. Pailgintas iškvėpimo ciklas atpalaiduoja ir pagerina energijos tekėjimą kūnu.
Šalutiniai poveikiai
Pasirinkus teisingą techniką, akupunktūra neturi jokio šalutinio poveikio. Retais atvejais gali kilti laikinų kraujospūdžio reguliavimo sutrikimo reakcijų, kurios dingsta ištraukus adatas. Galimos ir nedidelės hematomos odoje.
Kokias ligas rekomenduojama gydyti akupunktūra?
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sudarė sąrašą ligų ir sindromų, kuriems gydyti rekomenduojama akupunktūra:
1. Judėjimo aparato susirgimai:
• nugaros skausmai (juosmens, krūtinės, kaklo slankstelio sindromas),
• sąnarių skausmai (kelio, dubens, peties, alkūnės),
• reumatas.
2. Migrena ir galvos skausmai.
3. Neurologiniai susirgimai:
• n.trigeminus neuralgija,
• parezės (pvz., n.facialis parezė),
• polineuropatija.
4. Alergijos ir astma.
5. Priklausomybių ligos (nikotino, alkoholio, narkotinių medžiagų).
6. Poinsultinė reabilitacija.
7. Depresija ir nerimo sutrikimai.
8. Pervargimas, silpnumas, persidirbimas (Burn out sindromas).
9. Lėtinis bronchitas arba sinusitas.
10. Skrandžio ir žarnyno susirgimai, virškinimo problemos (pvz., dirgliosios žarnos sindromas).
11. Ginekologiniai susirgimai:
• įvairūs menstruacinio ciklo sutrikimai,
• klimaksas,
• lėtiniai uždegimai,
• nevaisingumas.
12. Galvos svaigimas.
13. Odos susirgimai:
• aknė,
• egzemos,
• psoriazė.
14. Vėžinių susirgimų metu – skausmo mažinimo ir imuniteto stiprinimo terapija.
Netradicinė medicina, dietos, sveika mityba, nevaisingumas Netradicinemedicina.com
Kur jus rasti