Dar vasario mėnesį Plungės rajono savivaldybės taryba patvirtino Trūkstamų specialistų pritraukimo į Plungės rajono savivaldybės viešąsias ir biudžetines įstaigas programos tvarkos aprašą. Taip pat buvo patvirtinta Trūkstamų specialistų sąrašo sudarymo komisija ir jos nuostatai. Numatytos įvairios priemonės, turėjusios padėti pritraukti specialistų, tačiau švietimo įstaigose kaip trūko pedagogų, taip ir trūksta.
Skatinamoji programa nesuveikė švietimo įstaigoms, tad apie tai kalbėta pastarajame Savivaldybės tarybos posėdyje.
Specialistų pritraukimo programa tikslo nepasiekė
Šį klausimą iškėlė Liberalų sąjūdžio frakcijai priklausantys tarybos nariai, įteikę merui Audriui Klišoniui kreipimąsi. Jame nurodoma, jog priimti sprendimai tikslų nepasiekė ir esamų problemų iš esmės nesprendžia.
Liberalai savo rašte teigia, jog bendraudami su švietimo įstaigų darbuotojais pastebi jų nerimą, girdi nuogąstavimus dėl didėjančio specialistų nutekėjimo į gretimų rajonų įstaigas dėl palankesnių sąlygų. Viena iš tokių sąlygų – kelionės išlaidų kompensavimas. „Kad būtų užtikrintas kokybiškų ir nepertraukiamų paslaugų teikimas bei išvengta specialistų nutekėjimo Plungės rajono savivaldybės švietimo įstaigose, Liberalų sąjūdžio frakcijai priklausantys tarybos nariai siūlo įpareigoti Savivaldybės administraciją patikslinti minėtus sprendimus“, – rašoma kreipimesi.
Pagarsinęs kreipimąsi meras A. Klišonis prisiminė situaciją, kai vos tik prasidėjus naujiems mokslo metams Plungės „Saulės“ gimnazija susidūrė su problema – vos ne paskutinę minutę darbo atsisakė konkursą laimėjusi lietuvių kalbos specialistė. To priežastis – nėra kompensavimo už važinėjimą, nes tokia specialybė nebuvo įtraukta į sąrašą.
A. Klišonio teigimu, Telšių rajono savivaldybė skiria 10 ct/km, Klaipėdos rajono savivaldybė – 13 ct/km atvykstantiems pedagogams. „Mes daromės nepatrauklūs, nes kitur kasdienis važinėjimas į švietimo įstaigą yra apmokamas, ir mūsų švietimo įstaigos, netgi „Saulės“ gimnazija, pasidaro nekonkurentabilios. Švietimo įstaigos vadovas kelia rankas į viršų ir sako: „Aš padariau viską, ką galėjau ir kokią galimybę man suteikė taryba.“ Situacija gana paradoksali, nes mokytojai šneka: „Jei mūsų specialybės nėra įtrauktos į tą sąrašą, mums reikia išeiti iš darbo ir turbūt ieškotis kitos vietos tam, kad jos atsirastų tame sąraše“, – kalbėjo rajono vadovas.
Mero siūlymas – Savivaldybės administracija atlieka pakeitimus ir juos pristato kitame Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdyje. „Darydami tuos pakeitimus mes ir taip vėluojame mėnesiu, o specialistai reikalingi dabar. Visada tikimės, kad egzaminų rezultatai bus geri, bet tam reikia suteikti ir įrankį“, – reziumavo A. Klišonis.
Aukso viduriukas
„Galima diskutuoti, tačiau būtina ir paskaičiuoti, ar Savivaldybė pajėgs. Visokie lozunginiai dalykai, kad mes čia visus kviečiame, visiems apmokame, prašom, važiuokit, bet kas paskui bus metų gale ar viduryje?“ – svarstė tarybos narys Adomas Zamulskis.
Šiek tiek aiškumo suteikė ir galimą sprendimo variantą pateikė Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis.
Pasak G. Rimeikio, pagal praėjusių metų duomenis buvo paskaičiuota, kad visų pedagogų kelionių išlaidų apmokėjimas Savivaldybės biudžetui atsieitų apie 99 tūkst. eurų. Dabar kelionės išlaidos kompensuojamos daliai mokytojų, ir tai sudaro apie 32 tūkst. eurų. Pedagogų sąrašas galėtų keistis, tik įstaigų vadovai turėtų pateikti argumentuotus prašymus, jog tikrai nerado specialisto.
Skyriaus vedėjas atkreipė politikų dėmesį ir į tai, kad net valstybė nebemoka stipendijų visiems pedagogikos studijas pasirinkusiems studentams, čia taip pat išskiriamos prioritetinės grupės. „Jei ieškotume aukso viduriuko, siūlyčiau kiekvienoje mokykloje numatyti paskaičiavus pagal dabartines išlaidas tam tikrą krepšelį 2–3 pedagogams. Tada įstaigos vadovas argumentuotai įvertintų ir pats nuspręstų finansuoti specialisto kelionės išlaidas“, – siūlė G. Rimeikis.
Idėjai dėl tam tikro krepšelio pritarė Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Vida Bondauskienė. Bet ir priminė, jog negalima prisiimti įsipareigojimų, kurių Savivaldybė bus nepajėgi vykdyti.