Teisingumo ministerija praėjusią savaitę organizavo Konstitucijos egzaminą. Šešioliktąjį kartą surengtas egzaminas sutapo su dviem sukaktimis – su pirmos nuolatinės ir demokratinės Lietuvos Respublikos Konstitucijos šimtmečio bei Lietuvos Respublikos piliečių 1992 m. spalio 25 d. referendumu priimtos Konstitucijos 30-mečio minėjimais.
Prie šios visuotinės žinių pasitikrinimo iniciatyvos prisijungė ir mažeikiškiai moksleiviai bei pavieniai gyventojai.
Vyko tik nuotoliniu būdu
Panorę pasitikrinti savo žinias egzamino dalyviai varžėsi atskirose mokinių, suaugusiųjų, neturinčiųjų teisinio išsilavinimo ir jį turinčiųjų ar siekiančiųjų grupėse.
Egzamino metu dalyviams buvo pateikti testo klausimai su galimais 4 teisingais atsakymais ir vienas atviro tipo klausimas.
Kaip skelbia egzamino organizatoriai, kiekvienai tikslinei asmenų grupei buvo parengtos skirtingos užduotys.
O laimėtojais bus pripažinti dalyviai, pateikę daugiausia teisingų atsakymų į uždaro tipo testo klausimus ir tiksliausiai, kūrybiškiausiai atsakę į atvirą klausimą.
Koronaviruso pandemija pakoregavo ir Konstitucijos egzamino organizavimo tvarką. Anksčiau egzaminą laikyti buvo galima tik tam skirtose vietose: viešosiose bibliotekose, savivaldybėse. Tačiau pastaruosius kelerius metus dalyviai, norintys pasitikrinti savo žinias, tai daro sėdėdami prie kompiuterių namie, darbe, mokyklose. Be to, egzaminas vyksta nebe dviem etapais, kaip būdavo anksčiau, o vienu.
Sugalvojo įvairių iniciatyvų
Jau tapo įprasta, kad Konstitucijos egzamino dalyvių didžiąją dalį sudaro mokiniai.
Ne išimtis ir šie metai.
Mažeikių rajono moksleiviai savo žinias apie pagrindinį Lietuvos Respublikos įstatymą, jo raidą, susėdę prie kompiuterių bei kitų išmaniųjų įrenginių, ketvirtadienio rytą tikrinosi istorijos, pilietinio ugdymo pamokų metu.
Artėjant egzaminui jam buvo ruošiamasi, stengiamasi į jį įtraukti kuo jaunesnio amžiaus mokinius.
Pavyzdžiui, Pavasario progimnazijoje spalį vyko 5–8 klasių mokiniams skirtas projektas „Skaitau ir iliustruoju Konstituciją“. Jo metu mokiniai skaitė Konstituciją, kaupė žinias, o paskui tai, ką sužinojo, nupiešė.
Stengėsi, kad būtų ne tik žinių patikrinimas
Kartu su egzamino organizatore Teisingumo ministerija prie visuotinės žinių patikrinimo iniciatyvos jungtis visus Lietuvos ir pasaulio piliečius kvietė ir projekto globėjas prezidentas Gitanas Nausėda.
„Labai džiaugiuosi, jog norinčiųjų pasitikrinti savo žinias Konstitucijos egzamine kasmet vis daugėja. Asmeninis piliečių ryšys su pagrindiniu mūsų šalies įstatymu yra itin svarbus ir skatintinas. Kuo daugiau žmonių susipažins ar atnaujins žinias apie konstitucines vertybes, tuo labiau stiprės mūsų visuomenė ir valstybė“, – Teisingumo ministerijos pranešime cituojamas G. Nausėda.
Konstitucijos egzamino vertinimo komisijos narys istorijos mokytojas Antanas Jonušas tikino: komisija stengėsi, kad egzaminas būtų ne tik faktinių žinių patikrinimas, bet ir būdas dalyviams išmokti, suprasti šį tą naujo.
Valią referendumu išreiškė piliečiai
Šiemet Lietuva minėjo Valstybės Konstitucijos 100-metį ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30-metį.
1922 metų rugpjūčio 1 d. Steigiamasis Seimas priėmė pirmąją nuolatinę Lietuvos Valstybės Konstituciją. Joje Lietuva skelbiama demokratine respublika, kurioje suvereni valstybės valdžia priklauso Lietuvos Tautai.
Šiuo metu galiojanti Lietuvos Konstitucija priimta 1992 metų spalio 25 d. vykusiame referendume.
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje šį dokumentą patvirtino tauta.
1992 m. Konstitucijoje žmogaus teisės paskelbtos prigimtinėmis, įtvirtinta teisės viršenybė, nustatyti nepriklausomos demokratinės valstybės politinės, ekonominės, socialinės santvarkos pagrindai ir siekiai, įtvirtintos esminės įvairių socialinių gyvenimo sričių teisinio reguliavimo kryptys ir gairės įstatymų leidėjui, konstitucinių institutų apsaugos garantijos, nubrėžtos politinės valdžios įgyvendinimo ribos.
Nuotr. iš Gabijos gimnazijos archyvo