Prieš mėnesį Plungės rajono savivaldybės tarybos narys Adomas Zamulskis iškėlė klausimą, ar buvusiam Plungės ligoninės direktoriui Antanui Martusevičiui, kuris yra įtariamasis stambaus masto korupcinių veikų byloje, teisėtai išmokėta solidi, 6 mėnesių atlyginimų dydžio, išeitinė kompensacija. Tyrimą šiuo klausimu pavesta atlikti Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai. Praėjusią savaitę surengtame Savivaldybės tarybos posėdyje gautas atsakymas.
Kontrolierių išvada
„Kiekvieną kartą, kai apsilankau ligoninėje, iš kolektyvo išgirstu tą patį klausimą – dėl išeitinės kompensacijos A. Martusevičiui. Norėčiau paprašyti Savivaldybės tarybos, kad pavestų Kontrolės ir audito tarnybai išsiaiškinti, ar buvusiam vadovui tikrai teisėtai buvo išmokėta 6 mėnesių atlyginimų dydžio išeitinė kompensacija. Dabar vieni aiškina viena, kiti – kita, o aiškaus atsakymo nėra“, – su tokiu prašymu į kolegas rugsėjo pabaigoje kreipėsi A. Zamulskis.
Pavedimas tarnybai buvo duotas, tyrimas atliktas. Praėjusią savaitę posėdyje tikrinimo išvadą pateikusi Savivaldybės kontrolierė Danutė Jarašiūnienė nurodė, kad mero potvarkiu A. Martusevičius iš ligoninės direktoriaus pareigų atleistas šalių susitarimu išmokant jam 6 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę kompensaciją (28 631,94 euro) ir kompensaciją už 27,3 darbo dienų nepanaudotų atostogų.
Darbo kodeksas to nedraudžia – galima darbuotoją atleisti šalių susitarimu ir išmokėti išeitinę kompensaciją. Tačiau yra apribojimas: D. Jarašiūnienės žodžiais tariant, pagal Darbo kodekso 54 straipsnį A. Martusevičių iš direktoriaus pareigų kaip ir buvo
galima atleisti bei išmokėti tokią išeitinę kompensaciją, kokią šalys ir susitarė, tačiau Sveikatos apsaugos įstatyme nurodoma, kad Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos viešųjų įstaigų vadovaujantiems asmenims, kurių darbo sutartis buvo nutraukta šalių susitarimu, gali būti išmokamos kompensacijos, kurių suma negali viršyti 3 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių.
Beje, D. Jarašiūnienė potvarkio nevertino, kadangi su jo rengėju sieja giminystės ryšiai.
Potvarkį vertino ir jam pritarė dabar nebedirbanti viena Savivaldybės administracijos Protokolo skyriaus specialistė, Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Donata Norvaišienė, Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė, Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. Pastabas dėl potvarkio išsakė tik M. Kaunas, nurodydamas, kad, kol vyksta ikiteisminis tyrimas, nesutinka su išeitinės kompensacijos išmokėjimu.
Taigi patikrinimo išvada – A. Martusevičiui neteisėtai išmokėta 3 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė kompensacija. O tai sudaro 14 315,97 euro.
Priekaištai ir atsakymai
Normalu, kad išgirdus tokią informaciją tarybos nariams kilo klausimas: o kokie kiti žingsniai?
„Žala padaryta ne Savivaldybės biudžetui. Tai iš ligoninės lėšų išmokėta išmoka. Tad ligoninė lyg ir turėtų teisę kreiptis dėl žalos atlyginimo. Tai būtų galima padaryti teikiant teismui ieškinį. Ar taip bus pasielgta, priklausys nuo gydymo įstaigos vadovybės“, – paaiškino Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Vytautas Tumas.
„Išeina, kad galėjome išlaikyti 1,5 slaugytojo etato visus metus. Tai didžiulė suma, ir kyla klausimas, ar jus, mere, suklaidino, ar jūs turėjote motyvaciją išmokėti tą išmoką?“ – klausė tarybos narys Rimas Dužinskas.
„Mero potvarkį rengia ne pats meras, o Savivaldybės administracijos darbuotojai. Ir, ko gero, esminis argumentas, dėl ko aš pasirašiau šį potvarkį, būtent buvo Savivaldybės teisininkės viza. Natūralu, kad visus niuansus, teisės aktus žino ir komentuoja, galų gale, derina ne tik kalbos tvarkytojai, bet ir teisininkai. Atsižvelgiant į tai ir buvo pasirašyta“, – atsakė A. Klišonis.
Turbūt nieko nenustebino, kad į tai sureagavo pastaruoju metu itin dažnai Savivaldybės vadovui oponuojantis A. Zamulskis: „Nieko naujo neišgirdau. Tik dar kartą kai kurių Savivaldybės administracijos darbuotojų kaltinimą. Nemanau, kad kažkas stovėjo ir jus vertė pasirašyti. Sakote, kad aplinka kalta, ar kaip tame filmuke – kreivas plytas pakišo. Nežinau, ar kada nors sulauksiu, kad jūs prisipažinsite padaręs bent minimalią klaidą. Čia ir jūs prisidėjote, jūs pasirašėte – klausausi ir netikiu. Nesmagu, negarbinga. Manau, padarius vieną žingsnį, reikia žengti ir kitą.“
Nors dar ne vienas valdančiosios koalicijos atstovas bandė spausti merą prisiimti ir savo atsakomybę dėl permokėtos išeitinės kompensacijos, padaryti to nepavyko. Tiesa, vienu metu A. Klišonis lyg ir prisipažino, kad buvo pražiopsoti kai kurie niuansai, tačiau kalčiausi vis tiek liko potvarkį rengę ir pastabų neišsakę Savivaldybės administracijos darbuotojai.
Šioje vieni kitų kaltinimų virtinėje politikai vis dėlto sugebėjo priimti protokolinį sprendimą: įpareigoti dabartinį ligoninės direktorių Remigijų Mažeiką išsiieškoti permokėtą sumą iš buvusio gydymo įstaigos vadovo. Ar tai bus padaryta, pamatysim.